ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čtvrtek Václav (*04.04.1911 - †06.11.1976)

­­­­

Malá letní romance


HLAVNÍ POSTAVY:

Jiřka - skoro 14letá dívka, samostatná, nebojácná, naivní
Franta - idol, namyšlený, samolibý, nebere ohledy na city druhých
Roman - neumí si prosadit svou, tichý, "slečinka", zamilovaný do Jiřiny
Jiřky tatínek - rád rybaří, ale svojí dcerou je považován za pytláka
Jarča - Jiřky kamarádka, rozumná, veselá
Anča - stále zamyšlená, stále smutná z rok starého rozchodu s Frantou

DĚJ:

Jiřce je 13 let, maminku nemá, a proto žije jen s tatínkem v Praze. Ten ji vychovává podle sebe, a tak jí již v útlém věku naučí rybařit. Jenže ve městě nemají moc možností, kde v klidu provozovat jejich oblíbenou aktivitu a tak tatínek postaví chatu blízko Dubic. Tam také společně tráví léto, ale jen do doby než je otec povolán zpět do Prahy kvůli neodkladným pracovním záležitostem. Ví, že se o sebe jeho dcera dokáže sama postarat, a tak na 3 dny bez starostí odjíždí.
Jiřka chodí každý den na ryby. Všimne si, že tam, kde vždy s tatínkem rybaří, je u dna šňůrka a na ní návazce s háčky. Hned jí dojde, že tam někdo pytlačí a jelikož sem nechodí nikdo jiný než ona s taťkou, myslí, že pytlákem je on. Tuto domněnku jen potvrdí, když v otcově rybářském kufru najde pytlácké náčiní. Je z toho velice rozrušená, smutná a naštvaná.
Pokud není u vody, je se svými kamárády. Zná tu již věčně optimistickou, sedmáctiletou Jarču a stále zadumanou šestnáctiletou Anču. Ale ty bydlí na druhém břehu řeky. Jejím nejbližším sousedem je Roman. Toho zpočátku úplně ignoruje a dělá si z něj srandu, ale brzy s ním z lítosti začne kamarádit. On by však chtěl víc než být jen kamarádem. Často ji navštěvuje a neustále s sebou přináší kopretiny. Poté, co ho někdo trefí šiškou do hlavy a zbije ho za Jiřky chatou, se jí však začne trochu stranit. Ona mezitím pátrá po nepříteli, který mu to provedl a který jí navíc ukradl rybu. Seznámí se s ním, když jednoho dne rybaří na jejím místě pod olšemi. Chce vědět, kdo je a proč to všechno prováděl. Představí se jako Franta a všechno dělal jen pro to, aby si ho všimla, protože se mu prý líbila. Jiřku zaujme, zdá se jí být sympatický a začne se jí líbit. Nic nedbá Jarčiných slov, že každé léto si najde jinou, se kterou se na konci prázdnin nemilosrdně rozejde a že jeho poslední obětí byla Anča, která se z toho ještě nevzpamatovala. Její naivní, zamilovaná mysl to nevnímá. Začne s ním trávit více času, ale brzy ho uvidí s jinou dívkou a on ji zas přistihne v okamžiku, kdy jí Roman dával pusu. Tak tedy skončí Jiřky 1. láska.
Mezitím se zpět vrátí tatínek. Jiřka mu prozradí, co o něm zjistila, ale toho to velmi rozlobí, avšak nijak jí to nevyvrátí. Odejde někam pryč, podle Jiřky pro pytlácky ulovené ryby. Po chvíli se vrací a s sebou přivádí Frantu. To on tam pytlačil a tatínek si teď o něm zapisoval údaje, aby ho mohl udat. Podle jejich pohledů hned pochopil, co se dělo za doby jeho nepřítomnosti, a tak zapsané údaje roztrhá a Frantu nechá bez potrestání odejít.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor píše o naivitě mládí, ale zároveň popisuje i jeho krásy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: madame Boháčová, 04.02.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Maková panenka
-Malá letní romance
-O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Čtvrtek - Malá letní romanceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­