ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čtvrtek Václav (*04.04.1911 - †06.11.1976)

­­­­

Václav Čtvrtek se narodil 4. dubna 1911 v Praze do rodiny účetního. V průběhu 1. světové války se spolu se svou rodinou odstěhoval do Jičína, kde měl dědečka. Původně studoval na pražském gymnáziu a následně práva, čehož proti otcově vůli zanechal po třech semestrech. Pracoval na okresním finančním ředitelství v Chebu. Tam také sepsal svůj první humoristický román. Ve 2. světové válce byl finančním úředníkem v Praze. Po osvobození spolupracoval s dětskými časopisy Sedmihlásek, Mateřídouška, Brouček, Ohníček, Pionýr a Pionýrské noviny. Zpočátku pracoval jako dramaturg v Československém rozhlase. Následně dosáhl povýšení a stal se vedoucím vysílání pro děti a mládež. Od roku 1960 se pak pod pseudonymem Huge Prattler věnoval zejména spisovatelství.

NEJZNÁMĚJŠÍ DÍLA:

Veselé pohádky o pejskovi a kočičce, strýci hrochovi, loupežnících a jiných lidech a zvířátkách (1947)
Král Lávra (podle Karla Havlíčka Borovského, 1952)
Budulínek (loutkové divadlo pro děti, 1957)
My tři a pes z Pětipes (pro děti, 1958)
Chlapec s prakem (pro děti, 1961)
Malá letní romance (1966)
Rumcajs (pohádka, 1970)
O makové panence a motýlu Emanuelovi (pohádka, 1970)
Pohádky z mechu a kapradí (1970)
Vodník Česílko (pohádka, 1970)
O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi (pohádka, 1979)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 08.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Václav ČtvrtekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­