ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Meyerová Stephenie (*1973)

   
­­­­

Stmívání (8)

Román je první částí zamýšlené trilogie (jež vyústila v tetralogii), která vypráví hororový příběh bizarního milostného vztahu mladé dívky a upíra v současném světě.
Mladá studentka Bella, aby ulehčila matčiným osobním vztahům, se vrací do svého rodného města k otci. V prostředí nudného, šedivého maloměsta se vypořádává s novým způsobem života. Pomalu se sžívá s otcem i svými novými spolužáky na střední škole, mezi nimiž ji zaujme charismatický Edward, jenž se spolu se svou rodinou straní okolí. Původní nevraživost a nedůvěra mezi oběma přerůstá v osobní vztah. Bella cítí, že jsou k sobě s mladíkem přitahováni záhadným, těžko vysvětlitelným způsobem. Díky její empatii a výjimečnosti se jí Edward svěří se svým tajemstvím - on a jeho rodina jsou upíři. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2009 (3. vydání). Z anglického originálu Twilight přeložila Markéta Demlová. Počet stran: 407. ISBN: 978-80-252-1331-5.

STRUČNÝ OBSAH:

Bella Swanová se přestěhuje z Phoenixu do malého městečka Forks ke svému otci. Na střední škole, kam chodí, potká Bella tajemného Edwarda Cullena. Pak zjistí, že je upír. Jeho rodina nepije krev lidí, ale zvířat. Říkají si "vegetariáni".
Edward má milou rodinu. Jeho adoptivní rodiče Carlisle a Esmé adoptují i Edwardovu sestru Alici s jejím manželem Jasperem a Rosalie s manželem Emmettem.

Jednou rodina Cullenových pozve Bellu na baseball. Alice uvidí (má schopnost vidět do budoucnosti), že se blíží jiní upíři - Laurent, Victoria a James. Rodina Cullenových se Bellu snaží chránit. Ale James je posedlý lovem. Proto Alice a Jasper musí Bellu odvést na jih. Edward a zbytek rodiny se snaží svést Jamesovi stopu. James to ale prokoukne. Zavolá Belle, že má její matku a že jestli nechce, aby umřela, ať přijde do baletního studia.

Bella se proplíží od Alice a Jaspera a jde do baletního studia. Pak ale zjistí, že jí James lhal a že její matku ve skutečnosti nemá. James Bellu kousne, ale nestačí ji vysát, protože přiběhne Edward a Jamese zastaví. Alice, Jasper a Emmett Jamese zabijí. Edward musí Belle vysát jed, který má v sobě. Jakmile začne, nedokáže přestat sát. Nakonec se ale přemůže a ovládne se.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kajacat, 19.05.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephenie Meyerová - Stmívání (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­