ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Meyerová Stephenie (*1973)

   
­­­­

Nový měsíc

- druhý díl románové tetralogie Isabella Swanová

Pro Bellu Swanovou je jedna věc důležitější než sám život: Edward Cullen. Ale zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dovede vůbec představit. Zejména když se seznámí s rodinou, jejíž příslušníci se mohou změnit ve vlkodlaky, nesmiřitelné zabijáky upírů. Edward a Bella si uvědomují, že jejich vztah ohrožuje vše, co je jim drahé a že jejich potíže vlastně teprve začínají...
Statisíce čtenářů na celém světě uchvátil v roce 2005 bestseller Stephenie Meyerové Stmívání. V pokračování nazvaném Nový měsíc autorka dodává další neodolatelnou kombinaci milostného příběhu a napětí s fantastickou zápletkou. Tato vášnivá, strhující a hluboce dojemná upírská milostná sága míří k literární nesmrtelnosti.

Hned na začátku, v první kapitole, se setkáváme s našimi hrdiny, a to na osmnáctých narozeninách Belly Swanové. Nebylo by to ale to pravé vzrušení, kdyby se něco nestalo. Díky Beliině "šikovnosti" se sama řízne o balící papír - naneštěstí se oslava koná u Cullenových doma, takže jsou přítomni všichni upíři. Naštěstí Edward hned zareaguje a strhne Bellu z dráhy Jasperovi, který se neumí ovládat tak jako ostatní. Strhne ji však do hromady talířů, o které se pořeže ještě víc. Oslava tedy končí fiaskem. Bella je následně ošetřena od Carlisliho a odvezena domů.
V dalších dnech zaznamenává divné chování Edwarda. Nijak moc s ní nemluví. Ne že by na ni byl naštvaný, ale je vidět, že se k něčemu chystá. Navíc Alice, s níž by si Bella o tom mohla promluvit, není ve škole, protože odjela s Jasprem na Aljašku.
Jednoho dne však Edward vezme Bellu do lesa a tam jí vysvětlí, že už nemůže takhle dál. Vysvětlí jí, že takový vztah s upírem by nemohl fungovat, a proto celá rodina Cullenových odjíždí pryč z Forks. Bella naléhá, že se kvůli němu nechá také proměnit v upíra, ale to Edward bezpodmínečně odmítá, jelikož nechce být ten, díky kterému by podle jeho představ ztratila duši. Poté Bellu naposledy políbí do vlasů a zmizí pryč.
Bella je zdrcena a není schopna trefit domů, i když jí Edward zanechal jen nedaleko od domu na pěšince. Celou noc tráví ztracena v lese, kde ji později najdou muži z indiánské rezervace La Pusch, které zkontaktoval Charlie, otec Belly.
Po následující čtyři měsíce se z Belly stalo to, čemu se lidově říká chodící mrtvola. Málo jedla, odpovídala jenom na přímé otázky. Sama od sebe nepromluvila. Ve volném čase se učila, takže se výrazně zlepšil její prospěch ve škole. Všichni o ni měli strach, ale po čase si zvykli, že s nimi nekomunikuje.
Až po dlouhé době, kdy se na ni Charlie obrátí s tím, že by ji měl poslat zpět za matkou nebo alespoň přinutit, aby navštívila psychologa, se Bella donutí zase trochu žít.
Přemluví tedy Jessiku, aby s ní jela do Port Angeles do kina. Film je o oživlých mrtvolách, to ale Belle vůbec nevadí. Po kině však na ulici potká čtyři chlápky, kteří ji až nápadně připomínají chlápky z "prvního dílu". Chce se k nim přiblížit a ujistit se. V tu chvíli však poznává, že v hlavě slyší Edwardův hlas, který ji varuje a vrčí, ať to nedělá. Bella však natolik zmatená a šťastná, že slyší jeho hlas, ještě více se přiblíží jen proto, aby jej mohla slyšet znova. Pozná však, že chlápci jsou opravdu jen chlápci, kteří - když vidí její zájem - ji chtějí pozvat na drink. Odmítne a spěchá za naštvanou Jessikou.
Bella si potom uvědomí, že když nemůže mít Edwarda u sebe, chce alespoň slyšet jeho hlas - a to tak, že bude dělat to, co by on nechtěl, aby dělala.
Vezme si tedy motorky od známých, kteří je hodlali dát do šrotu a udělá jediné, co ji v tu chvíli napadne - vezme je k indiánskému chlapci - Jacobovi Blackovi. O Jacobovi ví, že je moc hodný a sám si staví své auto. Motorky by tedy neměly být problém. Jacob je navíc syn Charlieho, velmi dobrého přítele Billa, jenž jako jeden z mála ví, že jsou Cullenovi upíři a mnohokrát Bellu před nimi už varoval.
Bella si postupně k Jacobovi začíná dělat velmi přátelský vztah. Charlie je jenom rád, neboť se Bella konečně začíná dostávat ze svého smutku.
Poté, co jsou motorky opraveny, Jacob učí Bellu na jedné z nich jezdit - Bella při tom znovu slyší Edwardův hlas a je spokojena, i přes mnoho návštěv v nemocnici kvůli jejím zraněním z motorky - před Charliem však motorky přísně tají.
Posléze se však i s Jacobem začnou dít zvláštní věci. Nejenom že roste abnormálně rychle, ovšem začne se stýkat s partou tzv. obránců, se kterou nechtěl mít dřív nic společného.
Jednoho dne, kdy jej Bella s partou nachytá, se spolu pohádají. Ještě ten večer se však Jacob přijde omluvit a postaví před ni úkol - musí uhádnout, co se s ním děje. On sám jí to říct nesmí.
Bella si vzpomene na historku, kterou jí vyprávěl, když se spolu viděli poprvé - o upírech a vlkodlacích.
Dojde jí, že Jacob je vlkodlak, největší nepřítel upírů.
Protože si ale Jacoba zamilovala jako bratra, nechce se ho jen tak vzdát. Navštíví celou smečku a seznámí se s nimi.
Jednoho dne, kdy zemře Charlieho dobrý přítel, se Bella nudí, proto přemluví Jacoba, aby s ní šel skákat z útesů, kde předtím už viděla skákat indiánské mladíky. Jacob s obránci se však honí za Victorií, jež stále honí Bellu a nyní už i zabijí obyčejné turisty. Bella ale touží slyšet Edwarda a skočí.
Útes je však příliš vysoko a voda příliš hluboká. Na poslední chvíli ji zachrání Jacob, který do vody pronásledoval Victorii a Bellu vytáhne, když už se zdá, že umírá. Když Jacob odnáší Bellu domů, Bella zahlédne ve vodě plamen, až později si uvědomí, že to byly vlasy.
Jacob odveze domů Bellu až večer, přičemž na ně doma čeká překvapení. Na návštěvu přijela Alice Cullenová. Jacob se s ní raději ani nesetká a odjede.
Alice je šťastná, že Bellu vidí živou, protože to je hlavně to, kvůli čemu přijela. Viděla totiž Bellu skočit z útesu a myslela si, že se chce zabít (Alice má totiž dar vidět budoucnost, když už o ní je rozhodnuto). Bella jí to vysvětlí.
Druhý den přijde Jacob a Alice tedy raději na chvíli zmizí. V tomto okamžiku zazvoní telefon, který zvedne Jacob a nechce ho předat Belle. Člověk v telefonu se představí jako Carlisle Cullen. Ptá se, kde je Charlie a když mu Jacob odpoví, že je na pohřbu, zavěsí.
Po chvíli i přes vlkodlakovu přítomnost přiběhne Alice. Alice je vyděšená, neboť viděla, jak se Edward chce nechat zabít od Volturiů, bohaté upírské rodiny z Volterry z Itálie, kteří na rozdíl od Cullenů nemají žádný problém s pitím lidské krve. Volá tedy rychle domů a chce Carlisliho, ten ale není doma, tak se alespoň ptá na novinky o Edwardovi - ten totiž odjel a s rodinou udržoval jen minimální kontakt.
Rosalie jí řekne, že mu volala, protože mu chtěla říct to, že Alice viděla Beliinu smrt.
Alice se zhrozí, neboť věděla, že ten, kdo volal do Belliina domu, nebyl Carlisle, ale Edward. A Jacob mu pověděl, že Charlie je na pohřbu, tudíž si nejspíš myslí, že na Belliině.
Děj má potom rychlý spád, když se Alice a Bella spakují a rychle letí do Itálie zadržet Edwarda. Bella ho stihne jen tak tak srazit do stínu, jelikož se snažil, po odmítnutí ze strany Volturiů o přímou smrt, postavit do slunce, a tak na sebe seslat jejich hněv - ihned by jej na místě zabili, protože nesmí připustit, aby vyšlo najevo, že upíři existují, navíc přímo ve městě, kde se právě oslavovalo výročí jejich vyhnání.
Je však pozdě a Edward, Bella a Alice se dostávají do spárů Volturiů. Jednají spolu v jejich paláci, kde žije spousta krvežíznivých upírů. Po domluvě je však Volturiovi propouštějí, avšak pod jednou podmínkou - Bellu musí změnit v upíra, prý si to později přijedou zkontrolovat. Bella má z této podmínky jako jediná radost. Navíc dostala slib od Alice, že ji, kdyby to nechtěl udělat Edward nebo Carlisle, promění.
Odlétají zpět do Ameriky, kde na ně na letišti čekají Cullenovi a vítají se se všemi svými ztraceným dětmi, tedy i s Bellou, kterou za svou už dávno přijali.
Bella s Edwardem se vrací do Forks. Charlie není zrovna nadšený, že se s ní vrátil i Edward (zbytek Cullenových přivítá), ale stýkat se s Bellou mu nezakazuje, neboť si vzpomíná, jak byla bez něj na dně.
Bella si vynucuje své právo stát se upírem a dá rodině Cullenových hlasovat. Až na pár hlasů - od Edwarda a Rosalie - všichni souhlasili s přijetím a Carlisle přislíbil, že pokud neprovede zasvěcení Edward, jak si Bella přála, provede ho sám, jelikož byla velká pravděpodobnost, že se někdo jiný neudrží a Bellu v záchvatu krvežíznivosti zabije. Carlisle se jako jediný po mnoha staletích naučil ovládat tak, že dokonce i mohl pracovat v nemocnici a pomáhat tak lidem, jak si vždycky přál.
Po dlouhém přemlouvání však Edward souhlasil, že Bellu zasvětí sám, když si ho Bella po maturitě vezme. Bella s nadšením souhlasí.
Kniha končí tím, že přijeli zpět k Belle domů, kde se setkali s Jacobem, jenž tam byl jako zástupce vlkodlaků utvrdit smlouvy o jejich pohybu a zákazech. Z kontextu se však dozví, že Bella chce být také zasvěcena mezi upíry. Naposledy dává Belle šanci vrátit se k němu, protože nemůže být s upíry a zároveň s vlkodlaky. Bella si samozřejmě vybrala Edwarda a Cullenovi. Jacob se s ní loučí, přičemž se to málem zvrtne ve rvačku mezi Jacobem a Edwardem.
Jacob však pro Bellu ještě připravil nemilé překvapení - totiž přivezl k Charliemu motorku, na které měla Bella přísně zakázáno jezdit. Byl to od Jacoba takový malý podraz.
Bella i přes množství problémů, které si za takový krátký čas přidělala, kráčí vstříc k otci se svým vyvoleným pevně po boku...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Fion Blanchet, 24.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephenie Meyerová - Nový měsícMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­