ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Meyerová Stephenie (*1973)

   
­­­­

Zatmění

- třetí kniha románové tetralogie Isabella Swanová

Třetí díl čtyřdílné ságy s prvky fantasy a hororu. Isabella se stěhuje k otci do městečka Forks ve státě Washington. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Později však do Isabellina života vstoupí také Jacob, chlapec s vlkodlačími předky. Vlkodlaci a upíři jsou však nesmiřitelní nepřátelé a Edward s Jacobem toto nepřátelství nedokáží odložit ani z náklonnosti k Isabelle. A tak se Isabella musí mezi nimi rozhodnout...

Třetí román od Stephenie Meyerové začíná tím, jak spolu Bella a Edward zase chodí. Podaří se jí usmířit se s Jacobem, avšak Edward ji k němu nechce pouštět, protože se bojí (Jacob je to novorozený vlkodlak), že by jí mohl nějak ublížit. Bella k němu i přesto jezdí.
Protože Victorie ještě nebyla zabita, drží se mnohokrát kolem Belly různé hlídky, ve kterých se střídají vlkodlaci a upíři. Bella stále nechce přistoupit na Edwardovu podmínku, kterou je, že pokud chce, aby ji proměnil on, musí si jej nejprve vzít.
Mezitím se od upírů i od vlkodlaků dozvídá nové a nové příběhy. Například se dozví o otisku vlkodlaků. Když se vlkodlak otiskne do někoho, znamená to, jako by našel druhou polovinu své duše a bude dělat všechno pro to, aby té druhé osobě v čemkoliv vyhověl. Proto když Sam (vůdce vlkodlaků) kdysi miloval Leah, nasliboval jí mnoho věcí, jak ji nikdy neopustí atd. Jenže jakmile se z něj stal vlkodlak a potkal Emily, otiskl se do ní, i když s tím nemohl cokoliv dělat, proto musel Leah opustit a být s Emily. Dále se od vlkodlaků dozví legendy, jak se z nich stali vlkodlaci, dozví se o duševních válečnících a o oběti třetí ženy, která zachránila svého manžela před vlkodlaky tím, že si vrazila nůž do srdce a tím upoutala pozornost vlkodlaků, kteří na něj utočili.
Od Rosalie, sestry Edwarda, se dozví něco z její minulosti, jak byla krásná, ale protože ji její vyvolený nemiloval, chtěla zemřít, ale tam ji našel Carlisle a zachránil ji. Vysvětlí Belle, proč nechce, aby se stala upírem, protože tím všechno ztratí, i když Bella si myslí, že tím jenom získá.
Mezitím se v Seattlu odehrává úděsné peklo. Někdo už pozabíjel kolem čtyřiceti lidí a police nemá sebemenší stopu, kdo by to mohl být. Avšak Cullenovi jsou přesvědčeni, že je to práce upírů.
Pomocí Alice a nemalé zásluhy Belly zjistí, že za vším stojí Victorie, která se neustále snaží Bellu zabít. Za tímto účelem vytvořila dalších dvacet upírů, kteří spolu s ní půjdou zabít všechny Cullenovi a spolu s nimi samozřejmě i Bellu. Avšak to ještě nevědí, že ke Cullenovým se přidali vlkodlaci, kterých přijde na pomoc devět.
Před bitvou si Bella uvědomí, že miluje i Jacoba, který jí také vyzná lásku. Avšak žít nedokáže pouze bez Edwarda. I přesto ale chce, aby Jacob nebojoval. Edward nechá na Belle volbu mezi ním a Jacobem, protože chce, aby byla šťastná. Bella si ho samozřejmě vybere.
Bitvy se neúčastní Edward, protože Bella jej požádala, aby zůstal s ní. I přestože bylo Cullenových spolu s vlkodlaky méně než novorozených upírů, dokázali je porazit a všechny pozabíjet. Avšak Bella s Edwardem se ukrývali v horách, tam je našla Victorie spolu s jedním dalším upírem. Edward by proti nim byl bez šance, kdyby mu na pomoc nepřispěchal jeden z vlkodlaků, který zabil upíra. Victorie chtěla utéct, ale Edward ji dostihl a utrhl jí hlavu a následně spálil.
Po bitvě přišli na místo Volturiovi, protože chtěli zabít ty novorozené, neboť se obávali prozrazení upíří existence. Cullenovi jim nesměli říct, že spolupracovali s vlkodlaky, protože Volturiovi neuzavírají spojenectví s vlkodlaky. Proto byli velice překvapeni, když našli všech dvacet upíru mrtvých. To že Cullenovým pomohli vlkodlaci, nepoznali.
Bella nakonec souhlasí s Edwardovou podmínkou, že se vezmou. Když přijde Jacobovi svatební oznámení, rozhodne se utéct. Poslední kapitola je napsána z Jacobova pohledu. Sam, vůdce jeho smečky, mu říká: "Vrať se, až budeš moct." Jacob tedy odchází, neznámo na jak dlouho.

Poslední díl této série se jmenuje Rozbřesk.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 08.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephenie Meyerová - ZatměníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­