ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stine Robert Lawrence (*08.01.1943)

­­­­

Nebuď dlouho vzhůru (Návrat do Ulice strachu)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Ostrov strachu)

Druhý díl hororové série pro mládež s návratem do proslulé Ulice strachu. V městečku Shadyside se nedoporučuje zůstávat vzhůru do noci...
Lisu Brooksovou pronásledují dnem i nocí noční můry a halucinace. Mohla je způsobit hrůzostrašná nehoda, kvůli níž strávila dlouhou dobu v nemocnici? Když Lisa zjistí, že žena z Fear Street hledá chůvu pro malého syna, skočí po té příležitosti, aby přišla na jiné myšlenky a něco málo si vydělala. Její kamarádi však o ni mají obavy. Opravdu chce pracovat na Fear Street? Jenže Lisa není pověrčivá. Navíc je ten chlapec, na něhož dohlíží, okouzlující a roztomilý. Nedělá si starosti, ani když jí jeho matka dá jasný příkaz: Nenechávej ho dlouho vzhůru! Lisa má z nové práce radost. Ví, že se její stav zlepší. Ovšem pak začnou ty vraždy - a její kamarádi jeden po druhém umírají. Staly se Lisiny noční můry skutečností?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2017 (1. vydání). Z anglického originálu Don't Stay Up Late (Fear Street Relaunch) přeložila Renata Heitelová. Ilustrace na obálce: Emil Křižka. Počet stran: 248. ISBN: 978-80-269-0588-2.

DĚJ:

Nebuď dlouho vzhůru je druhá kniha série Návrat do Ulice strachu, která navazuje na sérii Ulice strachu.

Kniha začíná vyprávěním Lisy Brooksové, jak se jí stala autonehoda, při které jí zemřel otec. Od té nehody vídá zvláštní věci, například svého psa - ten ale při té autonehodě utekl. Nebo, což bylo mnohem horší, zjevuje se jí netvor, kvůli čemuž začne navštěvovat psychiatričku. Ta jí doporučí, aby zase začala chodit do školy a našla si nějakou brigádu...

Psychiatriččina kamarádka Brenda zrovna potřebuje někoho na hlídání jejího syna. Jedinou vadou je, že bydlí ve Fear Street (Ulice strachu), o níž se povídá spousta děsivých historek. Přesto Lisa práci s nadšením vezme a moc ji baví, protože Henry (syn Brendy) je skutečný andílek, jenom z nějakého důvodu nesmí podle Brendy zůstat vzhůru dlouho do noci. Lise to sice přijde divné, ale dál to neřeší.

Pak ukládá Henryho do postele a jde si udělat úkoly do školy. Když tu najednou zaslechne zvuky na schodech. Stojí tam ten netvor, kterého vídá. Má za to, že to je zase jen halucinace. Naštěstí stvůra odběhne pryč.
Lisa se chvilku uklidňuje, ale potom zaslechne zvuky z šatní skříně. Jde se tam podívat a najde Henryho, jak se schovává mezi kabáty, je bílý jako stěna a třese se jako osika. Vysvětlí Lise, že někdo byl v jeho pokoji, a tak se běžel schovat do šatníku. Lisa Henryho uklidňuje, že se mu to jenom zdálo, ale sama si o tom už není tak jistá...

Když o tom někomu řekne, nikdo jí nevěří a všichni ji mají za blázna. A nevěří jí ani tehdy, když je jedna z jejích spolužaček brutálně zabita.
Protože se bojí, pozve své přátele (Izaka, Saralyn a Natea), aby jí pomohli s hlídáním, jenže se dostaví jen Saralyn a Nate. Nate se vydává hledat Izaka a nechá Lisu se Saralyn samotné.
Zničehonic se ale vrátí netvor, jenže tentokrát ho vidí jen Lisa...

Je Lisa skutečně blázen? Proč nemůže bít Henry dlouho vzhůru? Dozvíte se, když si knížku přečtete...

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Lisa - mladá, charismatická, šílená
Henry - mysteriozní, roztomilý, přítulný
Nate - zvláštní, dobrý, milý

MŮJ OSOBNÍ NÁZOR:

Kniha byla v pořádku - ani dobrá, ani špatná, zkrátka něco mezi.
Příběh to je celkem čtivý se zajímavě podaným konceptem, kde hlavní postavě nikdo nevěří a všichni si myslí, že je blázen.
Atmosféra je taky dobře nastavená, ale občas tam byly takové zvláštní momenty, které jsem nepochopila ani po přečtení knihy.
Nečekejte od toho tedy nic světoborného, nicméně jako oddychová četba se to hodí dokonale.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamiiko, 10.06.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Lawrence Stine - Nebuď dlouho vzhůru (Návrat do Ulice strachu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­