ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goscinny René (*14.08.1926 - †05.11.1977)

­­­­

Mikulášovy patálie (3)

Příběhy malého Mikuláše doma, venku, ve škole... Mikuláš je malý nezbedný kluk s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a úžasným dětským pohledem na svět.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1970 (1. vydání). Počet stran: 256. Z francouzských originálů přeložila Tamara Sýkorová. Ilustroval Jean-Jacques Sempé.

OBSAH:

Kniha vypráví o nezbedném chlapci Mikulášovi a jeho přátelích, kterými jsou Vendelín, Kryšpín, Viktorín, Jáchym, Fridolín, Augustýn a Albín. O této chlapecké partě je celá kniha a je hlavně o jejich životních příhodách a lumpárnách. Setkáváme se s nimi ve škole, neboť jsou to všichni spolužáci, venku se scházejí na oblíbeném plácku, ale potkat je můžete také v jejich rodinách.

Každá z příhod má vcelku legrační až komické zakončení. Kluci jsou velmi dobrými kamarády, i když se v jednom kuse mezi sebou perou. Z příhod jmenuji například tu s názvem Kopaná, O přestávce se pereme nebo Návštěva u Celestýna.
Celestýn je další chlapeckou postavou, která v knize vystupuje jako všemi neoblíbený šprt a učitelčin mazánek, s nímž se nikdo nechce kamarádit.

V knize nalezneme také příhody z doby, kdy Mikuláš pobývá na táboře. Zde se mi líbila kapitola o Noční hře.

HLAVNÍ TÉMA/MYŠLENKA:

Dětská léta her, sporů, hádek, ale i přátelství a neuvěřitelných zážitků.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Mikulášovy patálie se mi velice líbila. Mým oblíbencem se stal Celestýn, kterého nikdo nemá rád, protože je šprt a je zkrátka docela jiný než všichni ostatní kluci. Také docela komickou postavou byl Vendelín, jenž se v jednom kuse něčím nacpával... Některé příhody mě i pobavily. Myslím, že kniha je pro děti poučná, neboť si mohou vzít ponaučení, jak se má chovat správný žák, kamarád nebo syn.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.11.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
René Goscinny - Mikulášovy patálie (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­