ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goscinny René (*14.08.1926 - †05.11.1977)

­­­­

Mikulášovy patálie (2)

Výběr z řady populárních knížek o patáliích kluka Mikuláše a jeho kamarádů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1995 (4. vydání). Z francouzských originálů vybrala a přeložila Tamara Sýkorová. Ilustroval Jean-Jacques Sempé. Počet stran: 318. ISBN: 80-00-00224-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

René Goscinny se narodil 14. srpna 1926 v Paříži a zemřel 5. listopadu 1977 tamtéž.
Byl to francouzský spisovatel, humorista a scénárista kreslených seriálů s postavou Asterixe.
Goscinny přesídlil roku 1928 do Argentiny, kde vystudoval francouzské lyceum v Buenos Aires, poté krátce pracoval v New Yorku. Po návratu do Francie se plně věnoval literární tvorbě. Postavu Mikuláše vytvořil společně s ilustrátorem Sempém.
Nejvíce ho však proslavily kreslené příhody s postavičkami Asterixe a Obelixe. Tyto příběhy byly přeloženy do více než stovky jazyků a patří k nejčtenějším dílům francouzské literatury.

OBSAH:

Tato knížka, obsahující třicet osm příběhů, vypráví o chlapci Mikulášovi a jeho přátelích. Jedná se o vtipné zážitky ve škole, ale i během prázdnin či o volných chvílích. V převážné většině příběhů minimálně jedna situace končí rvačkou mezi kluky.

Jedna z povídek, která se mi nejvíce líbila, vypráví o tom, jak Mikuláš musel jít kvůli své mamince na návštěvu za třídním šprtem Celestýnem, jehož neměl moc rád. Ten se většinu času učil, moc si nehrál a neměl ani moc hraček. Dokonce i o prázdninách studoval, protože se přihlásil na jazykovou školu, kde se učil angličtinu.
U Celestýna doma kluci nejprve vytopili koupelnu, když si ve vaně pouštěli lodičky. Pak šli raději do pokoje, protože si Celestýn nedopatřením utopil hodinky a ty už nešly. V pokoji si hráli s glóbusem jako s míčem a rozbili zrcadlo. Pak si vzali chemikálie, které dostal Celestýn na pokusy a hráli si s nimi. Když smíchali všechno dohromady a zahřáli to, celý pokoj se zahalil do černého kouře. Kouř vše obarvil a nakonec zkumavka vybuchla.
Přišla tam Celestýnova maminka, která - jakmile zjistila, co kluci provedli - poslala Mikuláše domů a ten už k nim nesměl chodit.

Knížka končí příběhem, jak Mikuláš utíká z domova, protože polije koberec inkoustem. Nemá ale kam jít, proto se vrací domů, kde ještě dostane vynadáno, že přišel pozdě na večeři. Je ale rozhodnut další den stejně utéci.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se velice dobře čte. Příběhy jsou z obyčejného života o obyčejných věcech, ale velice vtipně podané. Čtenář se chvílemi i zasměje. Doporučuji hlavně pro mladší čtenáře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivan Koričanský, 10.02.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
René Goscinny - Mikulášovy patálie (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­