ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burdová Michaela (*08.09.1989)

   
­­­­

Záchrana Lilandgarie (Poselství jednorožců)

  • díl v sérii: 3

Vydejte se za dobrodružstvím do Lilandgarie, země posvátných jednorožců!
Boj o záchranu Lilandgarie vrcholí! Elfí družina cestuje Tmavým lesem ke Stříbrnému jezeru, kde se má setkat s Aranis a Veraginem, který konečně svým přátelům odhalil své tajemství. Královna Kasandra na hradě Santiel čelí novým hrozbám. Válka je sice zažehnána, ale zdaleka není vyhráno. Podaří se království zachránit a nastolit opět rovnováhu světa?

Třetí díl začíná hodně netradičně - zatímco v prvních dvou dílech autorka úspěšně tajila, kde se Valgar nachází, zde to vysvětlí hned v první kapitole.
Příběh totiž začíná návštěvou Maxarela u samotného Valgara, který má své sídlo na opuštěných a zapomenutých Srdcových ostrovech. Když se Valgar dozví o drtivé porážce, vybuchne vzteky a Maxarel před ním doslova začne žebrat o milosrdnou smrt, jelikož Valgar přišel o všechny naděje, které do něj vkládal. Proto mu dá jen jedinou, poslední šanci, při níž mu dá svého démonického mazlíčka - Ner'kara, který dokáže uhranout osobu -, a dá mu radu, aby vyhledal co nejdříve Spoutávače.
Spoutávač je jeden z nejprohnanějších a nejzáludnějších lidí, kteří žijí v Lilandgarii. Proslýchá se, že umí i ovládat lidi (proto se mu říká Spoutávač) a nečekaně se skrýt.

Když jej Maxarel najde, Spoutávač jej odbude jako každého zájemce, jelikož už nechce žít jen pro služby. Ale Spoutávač však nebude tušit, že Maxarel zná jeho pravé jméno, které se dozvěděl od Valgara. Jelikož má možnost znát pravé jméno druhé osoby veliké plusy, rozhodne se Maxarel, že stůj co stůj donutí Spoutávače, aby se přidal na jeho stranu. To se mu sice povede, ale je nucen se zodpovídat Spoutávačovým požadavkům a rozkazům.

Veragin s Aranis se mezitím snaží doběhnout ke Stříbrnému jezeru. Poté, co Veragin odhalil své pravé já, se Aranis nedaří s ním dobře vycházet. Cestou přes Tmavý les Veragina navíc kousne vlkodlak a uvalí na něj vlkodlačí kletbu. Tím se celé věci zkomplikují a Aranis bude muset o příštím úplňku Veragina svázat, aby ji nezabil. Nečekaně je však překvapí dva obrovští vlci, zvaní dargwlci, které si přisvojil Valgar jako své stopaře.
To již spoutaného Veragina tak rozzuří, že se mu podaří zpřetrhat pouta a zabít dargwlky.
Aranis však ví, že se mu nesmí plést do cesty, proto co nejrychleji od něj odjede na jednorožci. Nešťastně však projede kolem prokleté hory Karkadúr, kde sídlí živý duch. Aranis tak bude muset přivolat posly života, aby si ducha odnesli.

Eleas, Falien, Lavril, Temas a Veraginův kočkoroh Snížek se stejně jako Aranis s Veraginem snaží doputovat ke Stříbrnému jezeru. Když jsou však skoro u něj, nenápadně uhrane Lavril ze stínu Valgarův mazlíček Ner'kar. Lavril tak zatemní rozum, a proto od nich, byť nedobrovolně, uteče.

Když se celá skupina opět sejde u Stříbrného jezera a poví si veškeré zážitky, rozhodnou se najít co nejrychleji vlkodlačí sérum pro Veragina, aby se již netrápil o úplňku.
Veragin tak odjede do vzdálené vesnice, zatímco ostatní zůstanou v hostinci ve vesnici poblíž jezera.
Během Veraginovy nepřítomnosti však nečekaně zaútočí na členy družiny Maxarel se Spoutávačem, Ner'karem a uhranutou Lavril.
Nebýt toho, že se zavčas vrátil z cesty Veragin, byli by nepochybně členové družiny všichni mrtví. Maxarel se tak chtě nechtě bude muset opět utkat se svým démonickým bratrem, kterého by nepochybně zabil, nebýt toho, že na poslední chvíli utekl. Stihl však před svým odchodem zabít nebohého Temase.

Temasovi hrdinové uskuteční pohřeb a zajatou Lavril osvobodí uhranutí.
Následně putují do Bílého lesa, poslední překážky, jež je dělí od dosažení Etelwenu.

Ještě před Bílým lesem však potkají čaroděje Orlina, který jim dá mnoho rad a vysvětlení o tom, co bude dál a co bude potřeba udělat.
Družina pak pokračuje dále.

Těsně před cílem je však opět dostihne Maxarel. Bude mít však zdeformovanou tvář od ukrutného trestu, který mu udělal Valgar za to, že neuspěl. Byl totiž uvrhnout do železné klece, kde na něj vypustil plameny - a nebýt jeho milosrdnosti a uvědomění si, že Maxarel je jeho jediným mocným pomocníkem, tak by i v ohnivém vězení uhořel a zemřel.
Tentokrát však pošle Veragin ostatní už dopředu, aby neriskoval jejich životy. S tímto se však nedokáže smířit Lavril, jež stále nezapomněla na ztrátu Temase - a bude se jej proto snažit pomstít. To se jí také povede. Jedním smrtícím šípem Maxarelovi ukončí život a pomstí svého přítele.

Aranis mezitím dovede jednorožce do Etelwenu a setká se s jeho pánem, Bílým lvem, jenž ji přenese na Srdcové ostrovy, aby definitivně skoncovala s Valgarem.

Po smrti Valgara se hrdinové vydávají cestou zpět na Santiel, kde se setkávají s novou královnou Kassandrou a princeznou Nelil.
Hrdinové však zjistí, že elfové již dokončili veškerou práci, a proto budou muset odplout do své země.
Zároveň se na konci dozvíme, že se Veragin, ač je Mordat, stal Orlinovým učedníkem.

VLASTNÍ NÁZOR:

S očekávaným třetím dílem jsem spokojený stejně jako s prvními dvěma díly. Mladá autorka opět ukázala, že i když se na jednu stranu můžou její knihy tvářit jako literární brak, dokáže obsah jejích knížek naprosto vtáhnout čtenáře do děje, což se ne každé knížce podaří.
Bohužel mi poslední díl ze všech tří knih připadal zřejmě nejslabší. Hodně se to projevilo v závěru, kdy měla kupříkladu Aranis skoncovat s Valgarem. Tato scéna mi připadala poněkud ochuzená o nějakou tu zápletku, jelikož mělo jít vlastně o finální boj, který by měl být zakončený alespoň nějak velkolepě, což se bohužel nestalo.
Ale i tak jsem se Záchranou Lilandgarie moc spokojený - a mohu jen doporučit. 4 body z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 18.05.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Strážci dobra (Poselství jednorožců)
-Záchrana Lilandgarie (Poselství jednorožců)
-Zrádné hory Dragor (Poselství jednorožců)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Michaela Burdová - Záchrana Lilandgarie (Poselství jednorožců)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)