ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burdová Michaela (*08.09.1989)

­­­­

Strážci dobra (Poselství jednorožců)

  • díl v sérii: 1

Vydejte se za dobrodružstvím do Lilandgarie, země posvátných jednorožců! Jednorožci jsou ztělesněním dobra, a dokud drží pohromadě, nemá zlo šanci zmocnit se vlády. Jeden z jednorožců se však ztratí a dobro je narušeno. Černý čaroděj chce ovládnout celou Lilandgarii. Vypouští z temnoty odporné nestvůry a snaží se najít ztraceného jednorožce, aby zničil dobro jednou provždy a osvobodil z hlubin temnot nejmocnějšího démona všech věků a světů. Do Lilandgarie se proto vracejí elfové, aby pomohli zachránit dobro a opět nastolit rovnováhu světa.

INFORMACE O AUTORCE:

Michaela Burdová je devatenáctiletá spisovatelka pocházející z Příbrami. Je známá tvorbou svých internetových fantasy povídek a románů.
Její prvotinou je trilogie Poselství jednorožců, fantasy příběh připomínající svým dějem Tolkienova Pána prstenů.
V současnosti pracuje na fantasy trilogii Křišťály spásy.

OBSAH TRILOGIE:

Příběh se odehrává ve fiktivní zemi Lilandgarii, ve které žijí lidé šťastně až do té doby, než se ztratí jeden z jednorožců - ztělesnění dobra, neboť dokud drží jednorožci pohromadě, nemůže se zlo zmocnit Lilandgarie - jenže bohužel, dobro je narušeno, a právě tohoto momentu využije černý čaroděj Valgar, který ihned začne za pomoci svých magických sil ovládat netvory z podsvětí a pokouší se osvobodit obávaného démona Golroga z podsvětí, kde byl uvězněn.
Jelikož síly lidí na takové netvory nestačí, připlouvají jim na pomoc elfové pod velením elfské princezny Aranis, kteří mají najít ztraceného jednorožce a přivést ho zpátky do jejich domoviny Etelwenu - a definitivně skoncovat s Valgarem.

OBSAH PRVNÍHO DÍLU:

Na začátku knihy se seznamuje se záhadným mladíkem Veraginem, který odposlouchává rozhovor krále Leodhena s tajemným čarodějem Orlinem. Hovoří spolu o tom, jak zrůdy černého čaroděje Valgara ničí a pustoší jeho milovanou zemi Lilandgarii, také o tom, kdy bude i jeho hrad Santiel napaden a rovněž o elfech, kteří by měli dorazit co nevidět na pomoc.
Veragin pak uteče z hradu, jenže vzbudí pozornost stráží, které ho budou chtít chytit - jenže Veragin jim úspěšně uteče jak z hradu, tak i z královského města Walos.
Po dlouhým plahočení Kelonským lesem dojde k pobřeží, kde najde hromadu pobitých elfů. Mezi nimi však najde elfku-Lavril, s níž se spřátelí a později jí i zachrání život - bude to tehdy, kdy na ni zaútočí jeden z Valgarových netvorů - kirlop, jakýsi kříženec člověka, vlka a kance.
Pak se setkají s princeznou elfů-Aranis, kterou opět zachrání Veragin ze spárů kirlopů, princem Falienem (synem Leodhena), bratrem Lavril, Eleasem, a několika královými muži.
Tato skupina se vydává do Ismires, vesnice, ve které přebývá ztracený jednorožec. Nebudou to mít však jednoduché - cestou je přepadnou harpyje přestrojené za ženy, kde Aranis předvede svou obrovskou moc země, budou bojovat s kirlopy o vesnici Ínas, a seznámí se s kentaury, jejich velitelem Zektorem a jeho synovcem Temasem, jenž se k družině přidá, zatímco Zektor se svými druhy odjede na Santiel, za který budou kentauři též bojovat.
Až hrdinové doputují do Ismires, vydají se do hájku, v němž přebývá jednorožec. Aranis ho elfským jazykem zavolá k sobě. Jakmile jej uvidí, pozná, jak mohl zůstat tak dlouho ukrytý před obyvateli Ismires - když chtěl, dokázal se zneviditelnit.
Následně se Aranis spojí s mocí jednorožce.
Když však budou chtít z hájku odejít, zaskočí je tajemný poskok Valgara. Je to temný čaroděj, kterého však Veragin zná a bude chtít Aranis ochránit - jenže ta se mu vzepře sama. Nyní, když má v rukách ohromné množství síly z jednorožce, si s temným čarodějem snadno poradí a v souboji jej porazí. Následně černokněžník uteče.
Pak hrdinové konečně hájek opouštějí a vydávají se přes zrádné hory Dragor do Etelwenu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Strážci dobra jsou knihou, do které se začtete a už ji neodložíte z rukou. Kniha má bravurně zvládnuté dialogy, vtipné scénky a nádherně rozvinutou fantazii. Je jedna z mála knih, které by si skutečně zasloužily větší popularitu, na rozdíl od některých nejmenovitých odpadech, které naprosto postrádají kouzlo vtáhnout čtenáře do děje.
Strážci dobra si zaslouží jednoznačných 5 bodů z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 24.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Michaela Burdová - Strážci dobra (Poselství jednorožců)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­