ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mitchellová Margaret (*08.11.1900 - †16.08.1949)

­­­­

Jih proti Severu

Originální název: Gone With The Wind (Odváto větrem)

Válka "Severu proti Jihu" vypukla 12. dubna 1861 na rozkaz jižanského generála Beauregard u pevnosti Fort Sumter. Válka vedená oběma stranami mnohdy brutálně zuřila po čtyři roky. Byl to největší konflikt západního světa v celém 19. století a vyžádal si více než 630000 lidí. Jednou z příčin vypuknutí války byl odpor Severu k Jihu, kde panovalo stále otrokářství. Ale také Sever byl mnohem bohatší, jak ekonomicky tak hospodářsky. Poslední kapkou byla snaha Jihu odtrhnout se od Unie a osamostatnit se. Jih prosperoval z bavlníkových plantáží, kde pracovali levní otroci a sever měl továrny, munici a silný výrobní potenciál. Právě do takovéto doby se narodila Scarlet O'Harová, dcera plantážníka Geralda O'Hary a Ellen Robillardové. Její otec byl horkokrevný Ir, který uprchl ze své země před zákonem, aby se ukryl a zbohatl v Novém světě. Její matka byla dáma z Charlestonu, která byla nejkrásnější ukázkou dokonalosti, elegance a slušnosti. Scarlet měla ještě dvě sestry - Kethleen a Suelen - a všichni bydleli na plantáži v Georgii. Služebnictvo nic nestálo, domy byly velké a peněz z bavlny hodně. Běžně se stávalo, že přijela na návštěvu sestřenice, vdala se a zůstala až do narození druhého dítěte. Scarlet měla bezstarostný život a měla péči jen o šaty a nápadníky, kterých neměla málo, protože byla nejkrásnější v kraji. Mohla mít všechny, které chtěla a navzdory jejímu zdravému rozumu se zamilovala do nepravého a zcela povahově jiného muže - Ashleyho Wilkse. Neustále si namlouvala, že ji miluje, ale protože si vzal jinou dívku, vdala se také, za jeho bratrance Charlese Hamiltona. Bohužel začala válka a manžel jí zemřel. Zůstal jí syn a neskonalá nuda vdovy. Scarlet prožila válku v Atlantě, kde se stala přítelkyní Ashleyho ženy Melanie, stejně velké dámy jako byla její matka. Příběh dál popisuje hrůzy války, kdy byla dobyta Atlanta, její návrat na Taru, kde zůstala sama se služebnictvem a sestrami, druhé manželství z vypočítavosti, aby mohla zaplatit daně, a zkažení pověsti, když začala sama podnikat. Ve třetím manželství s Rhettem Butlerem, který ji opravdu miloval od chvíle, kdy ji spatřil (před válkou), byla sice šťastná, ale jen do doby, kdy jim zemřela dcera. Manželství se rozpadlo a Scarlet zůstala jen Tara - "Půda je to jediné, proč má cenu bojovat a umírat."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 24.09.2006

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Margaret Mitchellová - Jih proti SeveruMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­