ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mitchellová Margaret (*08.11.1900 - †16.08.1949)

   
­­­­

Jih proti Severu - první díl

Dramatický milostný příběh Scarlett O'Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích.
Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších.
Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...

1. ČÁST:

1. kapitola
Za Scarlett O'Harovou přijíždí dvojčata Tarletonova - Brent a Stuart. Oba mladíky už po několikáté vyhodili z univerzity, což jim ani v nejmenším nevadí. Zvou ji na grilování, které má být další den a prozradí jí tajemství, že tam má oznámit své zasnoubení Ashley Wilkes a Melanie Hamiltonová. Po téhle zprávě Scarlett přestane sledovat řeč a oba mladíci odjíždí.

2. kapitola
Scarlett té novině nemůže uvěřit, protože je přesvědčená, že Ashley miluje ji a ona sama o něj stojí jako ještě o nikoho, přestože jeho jemné povaze vůbec nerozumí.
Za každou cenu si chce onu informaci ověřit, a tak promluví s otcem, který vše potvrdí.

3. kapitola
Následuje úsek, který je věnován popisu Ellen O'Harové - Scarlettině matce. Právě ona je totiž duší Tary (jak se jmenuje plantáž, kde žijí) a svou jemnou rukou jí vládne.
Ellen pochází ze Savannah a za Geralda O'Haru se provdala v podstatě ze zoufalství. Milovala svého bratrance Philippa Robillarda, ale toho její rodina vyštvala pryč a on zahynul v hospodské rvačce. Gerald, který utekl z Irska, kde mu hrozilo vězení za vraždu a v Americe vyhrál Taru v kartách, pro ni představoval jediný únik ze starého života. Nemilovala ho, ale byla mu dobrou ženou a skvělou matkou svým dcerám.

4. kapitola
Scarlett napadne jediný důvod, proč si Ashley chce vzít Melanii - a to, že netuší, jak moc ho miluje. Spokojí se tedy s plánem, že si s ním na grilování promluví, všechno mu řekne a třeba s ním i uteče.

5. kapitola
Gerald veze Scarlett a její dvě sestry - Suellen a Careen - na grilování. Cestou potkají paní Tarletonovou, která sama řídí kočár naložený jejími dcerami. Chvíli debatují s Geraldem o skvělém Tarletonovic chovu koní, ale pak opět vyrážejí na oslavu.

6. kapitola
Součástí Scarlettina plánu je i to, že upoutá pozornost všech mužů. Chce, aby Ashley žárlil a byl tím spíš přístupný jejímu vyznání.
Konečně se jí podaří ukořistit si s ním chvilku o samotě a vše mu vyklopí. Ashley ale nereaguje tak, jak by chtěla. Řekne jí sice, že o ni stojí, ale přesto si vezme Melanii, protože je mu podobnější. Scarlett se rozzuří, Ashleyho uhodí a on odejde. Ukáže se, že celý jejich rozhovor vyslechl jeden z hostů, Rhett Butler, který seděl nepozorován kousek od nich.
Party ukončí zpráva, že začíná válka. Scarlett se rozhodne Ashleymu pomstít, a proto přijme nabídku Charlese Hamiltona (bratr Melanie) k sňatku. Plachého Charlese totiž stihla zcela okouzlit během toho jediného odpoledne.

7. kapitola
Za dva týdny se brali a do dvou měsíců Scarlett ovdověla - Charles zemřel v ležení na zápal plic. Po nějakém čase se narodil jeho syn Wade.
Scarlett je podrážděná, protože se má starat o dítě, nemá žádné nápadníky (všichni jsou ve válce) a navíc se od ní jako od vdovy čeká, že své srdce navždy pochová s Charlesem. Aby se nějak tomuto životu vytrhla, odjíždí za Melanií a její tetou Pittypat do Atlanty.

2. ČÁST:

8. kapitola
V Atlantě se Scarlett líbí mnohem víc, protože život je rušnější. Jednou z jejích nových činností se stalo ošetřování raněných z války. Všichni automaticky předpokládali, že každá žena je natolik oddána Věci (válce), že to je pro ni čest pomáhat, jak může. Scarlett se však všechna ta špína a krev protiví a pokračuje v tom jen proto, že to vyžadují společenské konvence.

9. kapitola
Scarlett se zase po dlouhé době dostane do společnosti. Lidé pořádají bazar, kde vybírají prostředky pro lazaret a Scarlett s Melanií prodávají u jednoho ze stánku různé tretky. Scarlett se setká s Rhettem Butlerem, ze kterého se stal "statečný kapitán Butler", protože se jako jeden z mála odvažuje prorážet námořní blokádu Jihu. Sám však nezastírá, že to dělá jen pro peníze.
Shromáždění obcházejí košíky a přítomní do nich hází své cennosti. Scarlett přihodí svůj snubní prsten, a Melly - povzbuzena jejím příkladem - se vzdá svého. Následuje "dražba" dívek, které si páni chtějí zadat pro tanec. Kapitán si několikrát vydraží Scarlett, což pobouří všechny úctyhodné dámy - má přece držet smutek! Scarlett však nedokáže po tak dlouhé době odolat tanci.

10. kapitola
Scarlett svým chováním vyvolala ohromný poprask, ale odmítá to brát na vědomí. Kapitán Butler vykoupil Melanin prsten ze sbírky a poslal jí jej zpět, čímž si vysloužil pozvání do tetina domu.
Ellen se o celém skandálu dozvěděla a poslala Geralda do Atlanty, aby Scarlett přivezl zpátky. Když ale Gerald přijede, Butler ho v hospodě opije a obehraje o všechny peníze. Scarlett toho využije a vymámí z otce slib, že ji nechá v Atlantě, když matce neprozradí, co se stalo.

11. kapitola
Scarlett tajně čte Melaniny dopisy od Ashleyho, ale většinou jim stejně nerozumí. Ashley píše hlavně o zbytečnosti války, což Scarlett vůbec nezajímá a z dopisů si vybere jenom to, že rozhodně nejsou vášnivě milostné. To ji uklidní a utvrdí v přesvědčení, že Ashley ji stále miluje jako ona jeho.

12. kapitola
Válka pokračuje a Scarlett se znovu odvažuje víc do společnosti. Na nějakou dobu pak odjíždí do Tary, ale tetička a Melanie ji brzy uprosí, aby se vrátila, protože se bez ní v domě bojí.
Rhett Scarlett často doprovází na zábavách a Scarlett zjišťuje, že je asi jediným mužem, kterého nedokáže ovládnout. Rhett ji má prokouknutou a často si z ní nemilosrdně utahuje, ale i přesto má jeho společnost pro ni své kouzlo.

13. kapitola
Kapitán si napřed svým šarmem vyslouží obdiv, a poté svým hrubým chováním a porušováním navyklých pořádku odpor téměř celé společnosti.
Rhett vozí ze svých cest tetičce, Melanii i Scarlett různé dárky. Scarlett je tajně přesvědčená, že ji miluje a hodlá toho patřičně využít, pak ale zjistí, že navštěvuje nejznámější atlantskou prostitutku, a to jí všechny takové dohady vyvrátí.

14. kapitola
Generál Lee pronikl až na území Yankeeů, ale prohrál bitvu. Dívky s tetičkou se dostanou k seznamům padlých, ale Ashley mezi nimi není. Scarlett však v seznamu nachází příliš mnoho známých jmen z okolí Tary - včetně Tarletonových dvojčat.

15. kapitola
Ashley přijel na krátkou dovolenou. Celý týden stráví s Melanií, ale před odjezdem je chvíli se Scarlett o samotě. Vymámí na Scarlett slib, že se postará v jeho nepřítomnosti o Melanii. Ještě než odejde, tak Scarlett na její prosbu doopravdy políbí.

16. kapitola
V roce 1963 začíná Jih prohrávat a ceny potravin letí nahoru. Butler přestal kvůli riziku prorážet blokádu a věnoval se spekulacím s potravinami, čímž si vysloužil nenávist mnoha lidí.
Melanie čeká dítě, ale doktor se o ni, pro její drobnou postavu, bojí. Do toho ale přijde zpráva, že Ashley je pohřešován. Melanie se může zbláznit, ale Rhett pro ni zjistí, že Ashley není mrtvý. Byl zajat a uvěznili ho na Rock Island.

3. ČÁST:

17. kapitola
Scarlett se setká s Rhettem. Mluví o přibližující se válce, ale pak Butler stočí řeč na to, že by Scarlett měl líbat někdo, kdo to umí, aby nebyla tak nafoukaná. Pak na ní vyzvídá, jestli ji Ashley políbil a vyjádří se o něm tak nevybíravě, že od něj Scarlett hned odejde.

18. kapitola
Vojsko potřebuje posily, a tak do armády musí i staří pánové nebo mladí chlapci. Mezi jinými narukuje i Ashleyho starý otec na posledním a nejmilejším koni paní Tarletonové.
Fronta se na čas zarazila 40 km od Atlanty, ale pak byl generál Johnston opět nucen ustupovat před velkou přesilou. Lidé si vydupali, že Johnstona nahradí generál Hood, který nechce ustupovat, ale zato ztrácí čím dál tím více vojáků.
Jak se bitvy přiblížily, tetička Pitty odjela ze strachu do Macona. Scarlett zůstává s Melanií v Atlantě, protože doktor zakázal Melly kvůli jejímu pokročilému těhotenství cestovat.

19. kapitola
Začalo obléhání Atlanty, na chvíli přijde Melanin strýc Henry a přinese zprávu, že starý pan Wilkes byl i s koněm zabit. Gerald napíše dopis, v němž Scarlett sděluje, že Careen má asi tyfus. Apeluje na ni, že se za žádnou cenu nesmí vrátit domů, protože je to moc nebezpečné.
Za Scarlett se staví Rhett a nabídne jí, aby se stala jeho milenkou. Scarlett - která čekala nabídku k sňatku - rozhořčeně odmítá.

20. kapitola
Tyfus řádí v rodině O'Hary a nakazí se i Ellen se Suellen. Scarlett by se nejraději rozjela domů, ale kvůli svému slibu nemůže opustit Melanii.
Melanie si k sobě zavolá Scarlett a zapřísahá ji, aby se postarala o její dítě, kdyby se něco stalo. Začínají jí porodní bolesti a Scarlett posílá pro doktora.

21. kapitola
Doktor ani nikdo ze starších žen nebyl k sehnání. Bojovalo se a všichni buď uprchli anebo se starali o hromady raněných. Scarlett musí asistovat u porodu sama.

22. kapitola
Melanie navzdory nezkušenosti a hrozným bolestem porodila zdravého chlapce a usnula. Yankeeové prolomili obranu a přicházejí. Scarlett posílá služku pro Rhetta, aby jim pomohl dostat se z Atlanty.

23. kapitola
Rhett ukradne koňskou herku a "rozhrkaný" povoz naloží Melanii, Scarlett s Wadem a služku a vyrazí pryč z Atlanty. Po cestě je však opustí, protože se náhle nesmyslně rozhodne, že narukuje. Scarlett musí sama řídit vůz a míří do Tary.

24. kapitola
Nějakým zázrakem se dívkám podařilo protlouct se s povozem mezi nepřátelskými vojsky až do Tary. Tam zjistí, že Ellen na tyfus zemřela a sestry se uzdravují. Taru vojáci nevypálili jenom kvůli oněm nemocným. Téměř všichni černoši utekli, až na Geraldova osobního sluhu Porka, jeho ženu Dilcey a starou chůvu.
Melanie nemá žádné mléko, a tak jejího chlapečka kojí Dilcey, která má o něco starší dítě. Všichni upírají svou naději ke Scarlett a ona ví, že se o ně bude muset postarat.

25. kapitola
Scarlett obchází okolní usedlosti, které neměly takové štěstí jako Tara a snaží se najít zbytky jídla. Přes veškerou její snahu nemají nikdy dost. Melanie a Scarlettiny sestry se zotavují jen pomalu.

26. kapitola
Gerald se po Ellenině smrti zbláznil, takže Scarlett se stala hlavou rodiny. Jednou přistihla v domě vojáka, který je chtěl okrást a zastřelila ho. Melanie ji viděla, ale i přes svou slabost jí pomohla ukrýt tělo. Zjistily, že voják už asi kradl jinde, ale jeho lup si ponechaly. Také jim zůstal jeho kůň (ten, se kterým přijely, pošel).
Scarlett mohla zajet ke vzdálenějším usedlostem a zjistila, že Fontainovi byli rovněž ušetřeni, Scarlett si od nich dokonce odvezla nějaké zásoby. Společnými silami (Scarlett dokonce orala!) vypěstují a sklidí pár žoků bavlny.

27. kapitola
V polovině listopadu přijedou opět Yankeeové. Scarlett je ale varována předem, a tak stihne uklidit koně, krávu a část prasat do bažin. Vojáci poberou, co najdou a ještě zapálí těch pár pracně vydobytých žoků bavlny a kuchyň. Dům se Scarlett podaří s Melaninou pomocí uhasit.

28. kapitola
Celý kraj teď dře bídu s nouzí a Scarlett trpí nočními můrami, ve kterých má hlad, bloudí v mlze a nemůže najít bezpečný úkryt.
Na Taře se zastaví Frank Kennedy (nápadník Suellen) se svým oddílem vojáků a přinese zprávy o beznadějné válce. Frank požádá Scarlett o dovolení, aby se s její sestrou směl zasnoubit (přestože nic nemá) a ona mu ho dá.

29. kapitola
Na jaře 1965 Jih kapituloval a válka skončila. Na farmě se pilně pracovalo a všichni se snažili přiložit ruku k dílu. Začali se vracet sousedé, kteří přežili, a rovněž se snažili vybudovat znovu své domovy. Situace ale není nijak růžová a na některých místech ztratili lidé jednoduše vůli bojovat dál.

30. kapitola
Na Taře se stavil "strejda" Peter - černý sluha tetičky Pittypat, aby děvčatům vyčinil, že starou paní nechávají v Atlantě samotnou, zároveň taky přinese zprávu od Ashleyho: Je po válce volný a vrací se domů.
Do Tary přibyl další člověk - Will Benteen. Jako mnoho jiných vojáků mířil domů, ale v Taře ulehl se zápalem plic a po zotavení tam už zůstal. Měl vzácný dar porozumění a rovněž se vyznal v obchodování, takže se stal pro všechny cennou pomocí a podporou.
Na konci přijde k Taře Ashley, Melanie ho vítá a Will zadrží Scarlett, aby se k němu rovněž nerozběhla.

CITÁT Z KNIHY:

Proč jen nemůže být jako ostatní ženy okolo! Ty byly Věci oddány bez výhrad tělem i duší. Všechno, co říkaly a dělaly, myslely doopravdy. Scarlett musí dál předstírat nadšení a pýchu, kterou k Věci necítí, musí hrát roli vdovy po důstojníkovi Konfederace, která statečně nese svůj žal, pohřbila srdce v hrobě a je přesvědčena, že manželova smrt by sama neznamenala nic, pokud by nepřispěla k vítězství Věci.

"Žádáte mě tímto o ruku?"
Rhett pustil její ruku a zasmál se tak hlučně, až se přikrčila na židli.
"Proboha, ne! Copak jsem vám neřekl, že nejsem na ženění?"
"Ale - ale - co - tedy..."
Rhett se zvedl a s rukou na srdci se šaškovsky uklonil.
"Drahá," prohlásil tiše, "skládám hold vaší pronikavé inteligenci tím, že vás rovnou žádám, abyste se stala mou milenkou, ať nemusíme ztrácet čas předběžným sváděním."
Milenkou! (...)
"Já bych se měla stát vaší milenkou! A co bych z toho asi měla kromě kupy harantů?"

Scarlett poskočilo srdce, vzápětí se zastavilo a pak začalo prudce bušit a v tu chvíli se Melanie s nesrozumitelnými výkřiky vrhla do náruče špinavého vojáka a on si položil hlavu na její šíji. Scarlett podlehla citům a vrhla se dvěma skoky vpřed, ale Will ji popadl za sukni a zadržel.
"Nekažte jim to setkání," napomenul ji tiše.
"Pusťte mě, blázne! Pusťte mě! Vždyť je tu Ashley!"
Will nepovolil stisk.
"Je přece její manžel, ne?" zeptal se klidně a Scarlett, která k němu sklonila hlavu, částečně z radosti a částečně z bezmocného vzteku, spatřila v klidných hlubinách jeho očí pochopení a soucit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 01.09.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jih proti Severu
-Jih proti Severu - druhý díl
-Jih proti Severu - první díl
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Margaret Mitchellová - Jih proti Severu - první dílMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­