ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mitchellová Margaret (*08.11.1900 - †16.08.1949)

­­­­
Margaret Mitchell NYWTS

Margaret Munnerlyn Mitchellová byla americká spisovatelka, která proslula svým dvoudílným románem Gone with the wind (do češtiny tradičně překládáno jako Jih proti Severu), za který získala v roce 1937 Pulitzerovu cenu.

Margaret se narodila 8. listopadu v Atlantě (nejlidnatější město státu Georgia). Během svého dětství často přicházela do styku s lidmi, kteří zažili občanskou válku a malé Margaret o ní vyprávěli.

Poté, co úspěšně ukončila střední školu, se přihlásila na vysokou v Northamptonu (stát Massachusetts). Během prvního ročníku ale školu opustila a vrátila se do Atlanty, kde po matčině smrti (matka padla za oběť pandemii španělské chřipky) převzala v roce 1918 domácnost.
Krátce potom se vzepřela společenským konvencím a začala pracovat v deníku Atlanta Journal. Každou neděli vycházel v novinách její sloupek, pod který se podepisovala jako Peggy Mitchell.

V roce 1922 se Margaret provdala za muže jménem Berrien "Red" Upshaw. Když ale vyšlo najevo, že její muž je pašerák a alkoholik s násilnickými sklony, rozvedla se s ním.
Tři roky nato se pak znovu provdala - za Johna Marshe, který byl Upshawovým přítelem a dokonce mu byl na svatbě za svědka.

Mezi lety 1922-1926 se Margaret naplno věnovala své novinářské praxi. Psala články, dodávala interview a rovněž vytvořila několik medailonů předních generálů z občanské války. Ty vyvolaly nadšené ohlasy, takže ji redakce pověřila, aby jich napsala víc. Mnozí si myslí, že právě informace získané v tomto období ji později vedly k sepsání Jihu proti Severu.

Mitchellová údajně začala psát Jih proti Severu v době, kdy si léčila zlomený kotník. Její manžel jí přinášel z knihovny historické romány, aby se při svém zotavování nenudila. Poté, co je všechny přečetla, jí řekl: "Peggy, jestli chceš další knížku, proč si ji nenapíšeš sama?"
A Margaret se do toho opravdu pustila. Torzo knihy bylo dlouho zdrojem pobavení pouze pro ni a jejího manžela - před přáteli svůj rukopis tajila. Dílo nevznikalo chronologicky, Margaret napřed napsala poslední kapitolu a pak pokračovala na přeskáčku. Díky tomu, že vše četl i John, se jí podařilo zachovat kontinuitu příběhu.

Během svého života Mitchellová vždy tvrdila, že postavy z Jihu proti Severu nemají reálný základ. Mnozí, kdo se tímto dílem později zabývali, jsou však přesvědčeni, že například postava Rhetta Butlera mohla být odvozena od jejího prvního manžela.

Mitchellová byla až do roku 1935, kdy Atlantu navštívil redaktor slavného nakladatelství, skromnou novinářkou. Harold Latham na jihu hledal slibné spisovatele a Margaret ho měla provést po Atlantě. Latham jí byl okouzlen a vyzvídal, zda taky nenapsala nějakou knihu, což popřela. Později ale toho dne zaslechla svou známou, jak zpochybňuje její schopnost napsat nějaké delší dílo a v záchvatu vzteku donesla svůj rukopis odjíždějícímu Lathamovi.
Ten v nedopsané knize vytušil trhák, a proto naléhal na Margaret, aby ji dokončila. Tak se stalo v březnu 1936. O tři měsíce později již byl Jih proti Severu vydán a do tří let se dočkal i filmového zpracování. Film měl premiéru 15.12.1939 v Atlantě.

V roce 1949 srazil Mitchellovou řidič taxíku, když přecházela s manželem ulici. Chystali se na promítání filmu A Cantebury Tale. Zemřela o pět dní později v nemocnici, aniž nabyla vědomí. Pohřbena je Oaklandském hřbitově v Atlantě.

Později někteří prohlašovali, že Margaret nebyla autorkou Jihu proti Severu, protože kromě tohoto rozsáhlého románu nic dalšího nenapsala. V devadesátých letech však byl v její pozůstalosti nalezen další rukopis o rozsahu asi dvou sešitů. Ten byl v upravené a doplněné verzi vydán v roce 1996.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 01.09.2009

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Margaret MitchellováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­