ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mitchellová Margaret (*08.11.1900 - †16.08.1949)

   
­­­­

Jih proti Severu - druhý díl

Druhý díl líčí americkou válku Severu proti Jihu a zánik jižanské civilizace.

4. ČÁST:

31. kapitola
Will přiveze z města zprávu, že na Taru byly uvaleny další neoprávněné daně, protože si na ni jeden z "bílých žebráků", který se dostal k moci, dělá zálusk. Scarlett tedy potřebuje náhle sehnat 300 dolarů a nemá ponětí, co si počít. První, co ji napadne, je jít si promluvit s Ashleym.
Zajde za ním, ale zjistí, že je ještě bezmocnější než ona - naprosto neschopný přizpůsobit se novému životu. Scarlett mu ze zoufalství navrhne, ať s ní od vší té bídy uteče, ale on odmítne. Přesto ji vezme do náruče a líbá, ale pak se opět odtáhne a Scarlett má dojem, že jí nezbylo nic. Ashley jí ale připomene, že má pořád Taru a ta stojí za všechny boje. Aby mu Scarlett zabránila odejít pryč, slíbí mu, že už ho nebude nikdy pokoušet.

32. kapitola
Scarlett ví o jediném člověku, od kterého by mohla získat potřebné peníze, a tím je Rhett Butler. Rozhodne se, že za ním pojede a peníze dostane, i kdyby se měla za to stát jeho milenkou. Aby neprozradila svou chudobu, ušije si nové šaty z jediného materiálu, který má - matčiných záclon.
Večer oznámí, že odjede do Atlanty a zkusí sehnat peníze. Chůva ji podezřívá z něčeho nekalého, a proto jede s ní. Ashley možná tuší, co chce provést, ale přesto ji nechá odjet.

33. kapitola
Scarlett se ubytuje u tetičky Pittypat a od ní se dozví, že Rhett byl obžalován z vraždy černocha a je nyní ve vězení. Yankeeové ho rovněž podezírají, že si za války nakradl milióny, a proto mu vyhrožují oběšením, jestliže jim neprozradí, kde je má ukryté.

34. kapitola
Chůva odejde s tetičkou Pittypat na návštěvu, a tak má Scarlett čas se ustrojit a vydat do vězení za Rhettem. Tam na něj napřed hraje komedii o tom, že ho miluje a je z jeho postavení zoufalá. Všechno vychází až do okamžiku, kdy si Rhett všimne, jak upracované má ruce - pak z ní vytáhne pravdu.
Vyslechne ji, ale peníze jí neposkytne, protože nemá jak. Šek jí vypsat nemůže - zadrželi by ho Yankeeové a u sebe nemá nic.

35. kapitola
Cestou domů potká Scarlett Franka Kennedyho, odveze ji a přitom jí vylíčí, že si založil malý obchod a slušně vydělává. Scarlett se proto rozhodne, že si nesmí vzít Suellen, protože ta by z peněz na Taru nevydala nic. Sama tedy nasadí všechen svůj šarm, aby Franka získala. Kvůli tomu i lže, že si sestra našla už někoho jiného.

36. kapitola
Za dva týdny si Frank Scarlett vzal a ona získala potřebné peníze na zaplacení daní, které okamžitě poslala do Tary. Po svatbě ale zjistila, že Frank nemá zrovna buňky na obchodování, a proto mu krám nevynáší tolik, kolik by mohl.
Rhett se dostane z vězení a zajde za Scarlett. Ta se s ním dohodne, že jí půjčí peníze na blízkou pilu a za to mu bude patřit poloviční podíl.
Frank je nešťastný z toho, že Scarlett koupila pilu za jeho zády, ale ještě ke všemu se pustila do podnikání a sama ji vede! Přesto brzy zjistí, že jestli chce mít doma klid, bude lepší Scarlett v jejích požadavcích ustoupit.

37. kapitola
Rekonstrukce devastuje celý Jih, Yankeeové navádějí černochy a bílé chudáky, aby si bez ptaní brali, co se jim zlíbí - majetek, ženy... Jako odvetné opatření vzniká na Jihu Kukluxklan. Ve většině domácností stále třou bídu s nouzí a situace je poměrně neutěšená. Scarlett oznamuje Frankovi, že čeká dítě.

38. kapitola
Scarlett se bojí, že když nebude na pilu dohlížet, její správce ji bude okrádat, a proto (navzdory Frankovým protestům) se o všechno stará ještě v pokročilém těhotenství. Po jednom incidentu se severskými paničkami s ní ale přestane jezdit "strejda Peter", a tak musí řídit kočár sama. Rhett ji občas doprovází a domluví jí, aby si alespoň pořídila poslušnějšího koně.
V červnu, kdy se měla vzdát vedení pil, chtěla odjet do Tary a taky odjela. Jenže jí Will předtím napsal, že její otec zemřel.

39. kapitola
Will Scarlett vyzvedne na nádraží a mluví s ní o Taře. Ashley chce s Melanií odejít, Careen se chce dát do kláštera, a proto Will požádá Scarlett o dovolení, aby si mohl vzít Suellen - je to jeho jediná šance, jak spolu s ní legálně zůstat na Taře a pracovat na vlastním. Pak teprve začne vykládat, co se stalo s Geraldem.
Suellen se nemohla srovnat s tím, že jí sestra přebrala snoubence, a proto začala tlačit na otce, aby podepsal něco pro Yankeeye a získal tak spoustu peněz zpět. V jednu chvíli to ale přehnala, starý pán se na chvíli probral ze svého obluzení a ujel z města. Cestou na Taru chtěl přeskočit s koněm ohradu jako za starých časů, ale kůň zastavil, Gerald spadl a zlomil si vaz.

40. kapitola
Ashley vede pohřební obřad a Will ho šikovně podporuje, aby nikdo neřekl Suellen, co si o ní (a jejím podílu na otcově smrti) myslí.
Scarlett pak chvíli mluví s babičkou Fontainovou a ta ji ujistí, že Willa mají všichni rádi, ale přesto jí nejspíš budou radit, aby sestře nedovolila provdat se pod úroveň.

41. kapitola
Scarlett nabídne Ashleymu místo vedoucího pily, jenom aby neodešel i s rodinou daleko od ní na Sever. Ashley odmítne, ale do věci se vloží Melanie, která se touží vrátit do Atlanty a taky oplatit Scarlett její péči, a tak se Ashley podvolí.
Will se oženil se Suellen, Careen odešla do kláštera a zbytek osazenstva Tary odjel zpátky do Atlanty. Ashley s Melanií si sehnali malý domeček, který sousedil s domem tety Pittypat. Melanie si brzy získala díky své povaze přízeň všech lidí, co ji poznali a rádi ji pak vyhledávali.
Scarlett brzy zjistí, že Ashley se pro podnikání nehodí, ale všechny jeho chyby mu láskyplně odpouští, přestože na druhém správci se stejnými schopnostmi nenajde nit dobrou.

42. kapitola
Narodí se holčička Ella, ale kvůli brandy, kterou Scarlett v těhotenství popíjela, je ošklivá a trochu hloupá. Scarlett se chce pustit do práce, ale Frank jí schová peníze, takže si nemůže najmout povoz. V zoufalství se svěří Melanii a ta jí sežene vozku. Říká si Archie a kdysi zabil za nevěru svou ženu.
Scarlett si najme na pily trestance, kteří představují levnou pracovní sílu, a taky jednoho nového správce. Archie ji ale od té doby odmítne dál vozit, protože sám strávil mnoho let ve vězení a nechce takové zneužívání lidí vidět.

43. kapitola
Rhett se vrátí z cest a svěří Scarlett, že jezdí navštěvovat do New Orleansu chlapce, který mu byl svěřen do opatrovnictví. Potom ale rychle otočí téma a vyčte Scarlett, že opět podporuje Ashleyho. Podle Rhetta nemá na žádnou podporu nárok, protože nedokáže bojovat za své štěstí.
Dále si vezme Scarlett na paškál za to, že bohatne na chudých místo na bohatých. Ta mu oponuje, že až bude sama zajištěná, bude mít čas na to být dámou, ale do té doby ne.

44. kapitola
Při jedné návštěvě pily Scarlett zjistí, že její nový správce sice vydělává, ale zato týrá svěřené vězně a nedává jim pořádně jíst. Přesto ho ale v jeho funkci ponechá, protože má (na rozdíl od Ashleyho) výsledky.
Když se sama vrací, přepadne ji běloch společně s černochem a zachrání ji jenom bývalý sluha z Tary, který na ni měl v lese čekat.

45. kapitola
Frank kupodivu jejímu příběhu nevěnuje velkou pozornost a odejde i s Ashleym na politickou schůzi (to si alespoň Scarlett myslí). U Melanie se však dozví, že její manžel i Ashley jsou členy Kukluxklanu a vyrazili, aby ji pomstili. Jenže Yankeeové to vytušili a nachystali jim léčku.
Rhett Butler ale zachrání, co se dá. Odveze většinu klanu do veřejného domu své přítelkyně, která pak odpřisáhne, že tam byli celý večer. Pro některé ale už je pozdě - Frank a ještě jeden muž byli zastřeleni.

46. kapitola
Scarlett je nyní terčem nenávisti, protože na té tragédii měla svůj velký díl - Frank ji mnohokrát varoval, aby nejezdila bez doprovodu, ale neposlouchala ho.
Zachránění muži zuří, že jsou povinováni svou vděčností zrovna takovému odpadlíkovi jako je Rhett. Bordelmamá Belle zajede za Melanií, která jí chtěla poděkovat za záchranu Ashleyho a ostatních, díky přijme, ale nabádá Melanii, aby ji už nekontaktovala, že by to nebylo vhodné.

47. kapitola
Kvůli Frankově smrti má Scarlett výčitky svědomí, ale netrápí se tím zase tak dlouho. Navštíví ji Rhett a požádá ji o ruku s tím, že má na nějakou dobu odjet a nechce ji zase najít vdanou za jiného. Scarlett souhlasí.
Když se Rhett vrátí z Anglie, vezmou se a tím proti sobě popudí skoro celé město. Dokonce i Scarlettina chůva jí tentokrát vynadá, jak jen může, protože má Rhetta za obyčejný ksindl. Scarlett na to ale nedbá a odjíždí se Rhettem do New Orleans na líbánky.

5. ČÁST:

48. kapitola
Rhett seznámí Scarlett se svými přáteli, což jsou většinou lidé ze dna společnosti se spoustou peněz. Scarlett poprvé za dlouhou dobu může utrácet a neohlížet se na výdaje a ohromně si to užívá. Rhett na ni je někdy hodný a jindy jízlivý až běda, ale rozhodně se s ním nenudí.

49. kapitola
Jakmile se oba novomanželé vrátí do Atlanty, začnou si stavět dům. Scarlett by byla ráda, kdyby ji všichni navštěvovali, ale mezi starousedlíky už jí zbyla jedině Melanie, která se s ní i nadále přátelí. Protože tedy nemůže najít známe mezi nimi, obrací se na horší společnost a Yankeeye.

50. kapitola
Scarlett znovu otěhotní a narodí se jí holčička, které začnou říkat Bonnie. Když chůva vidí, jakou z ní má Rhett radost, konečně si ji usmíří. Nedá na holčičku dopustit a kdo by se proti ní dopustil nějaké křivdy, škaredě si to odskáče.

51. kapitola
Scarlett se zotaví z porodu a zajde za Ashleym na pilu. Ashley jí vyčte, že Rhettovou vinou zhrubla a naznačí, že nesnese pomyšlení na to, že s ním spí. Scarlett tedy doma Rhettovi oznámí, že chce mít oddělené ložnice. Jako záminku uvede, že už nechce žádné další děti. Rhett to přijme klidně a sdělí jí, že kdyby ho ještě přitahovala, nebyl by jí vyhověl, ale teď žádné námitky nemá.

52. kapitola
Rhett přijde na to, že kvůli jeho a Scarlettině pověsti nejsou Wade ani Ella přijímáni ve společnosti a kvůli Bonnie se rozhodne změnit kabát a začít si hrát na vzorného občana - jen aby jeho dcera nemusela stát mimo.
Když byly Bonnie dva roky, začala se bát tmy a vyžadovala, aby měla po celou noc v pokoji rozsvíceno. Rhett jí to ochotně splnil a nechal ji spát u sebe, aby nikoho jiného světlem nerušila. Kvůli Bonnie dokonce přestal pít, a když ho "stará garda" viděla, jak vzorně se o dceru stará, začal si získávat jejich sympatie.

53. kapitola
Melly chystala pro Ashleyho narozeninovou party, o které neměl vědět. Když ho ale Scarlett dostala za úkol zdržet na pile, zjistila, že mu ono překvapení prozradili postupně všichni mužští účastníci oslavy. Společně pak vzpomínali na staré časy a Scarlett bylo tak smutno, že se nechala obejmout. Jenže právě v tu chvíli vešla Ashleyho sestra India s Archiem a ještě jednou ženou.
Scarlett se bojí jít na oslavu, ale vzteklý Rhett ji k tomu přinutí. Melanie ji ale laskavě uvítá a dokonce ji nechá, aby bok po boku s ní a Ashleym vítala hosty.

54. kapitola
Scarlett se vzpamatovává z oslavy, když přijde opilý Rhett. Přinutí Scarlett, aby si s ním sedla a mluví o Ashleym. Dokonce přizná, že na něj žárlí. Rovněž prohlásí, že to mají divně rozdělené. Ashley by možná chtěl její tělo, ale ne mysl a Rhett by stál o mysl, ale tělo by mu bylo lhostejné.
Scarlett se mu pokusí utéct, ale Rhett ji dostihne, odnese do ložnice a milují se. Druhý den je pryč a přijde až třetí den k ránu. Scarlett oznámí, že byl v nevěstinci a taky, že odjíždí pryč a Bonnie bere s sebou.

55. kapitola
Melanie odmítne uvěřit, že by jí byl manžel se Scarlett nevěrný a rozhodne se to dokázat i celému městu. Nepohodne se s Indií i se všemi, kteří její zprávě uvěřili a bojuje za Scarlett jako lev. Jedině její přízeň ji zachrání, aby ji město nezavrhlo nadobro.

56. kapitola
Scarlett je po oné noci opět těhotná a s překvapením zjišťuje, že jí Rhett velmi chybí. Když se ale vrátí a je stejně jízlivý jako vždy, Scarlett mu vyčte, že jeho dítě nechce. Rhett jí jen suše odpoví, že třeba tedy potratí. Scarlett ho chce udeřit, ale ztratí rovnováhu a spadne ze schodů.
Doopravdy potratí, zláme si nějaká žebra a málem zemře. Melanie utěšuje zoufalého Rhetta, který jí v opilosti málem prozradí, že byl šílený žárlivostí kvůli Ashleymu.

57. kapitola
Scarlett odjede s Wadem a Ellou na zotavenou do Tary. Rhett mezitím přesvědčí Melanii, aby mu pomohla s malou lstí - chce donutit Scarlett, aby přenechala obě pily Ashleymu a je ochotný na to dát peníze. Melanie souhlasí kvůli synovi, protože mu touží dopřát vzdělání a pohodlí.
Když se Scarlett vrátí, Rhett ji vyhecuje, takže opravdu Ashleymu prodá obě pily. Ten okamžitě přestane používat na práci trestance a sjedná si partu svobodných černochů.

58. kapitola
Vláda Seveřanů padla a volby vyhrály demokraté, za což se Rhett velmi zapříčinil. Opět tedy získal nějaké ty společenské body navíc.

59. kapitola
Bonnie se začala učit jezdit na poníkovi, kterého jí Rhett koupil. Její pokusy se skoky ale skončí tragicky - spadne a srazí si vaz. Rhett odmítá dcerku vydat, aby ji pochovali, protože ji nechce nechat v hrobě, když se bojí tmy. Teprve Melanie s ním něco svede a holčičku druhý den pohřbí.

60. kapitola
Rhett začne hrozně pít a nechce se Scarlett mluvit, protože ho obvinila, že je vinen dceřinou smrtí. Chůva se vrátí do Tary. Všichni litují Rhetta, protože ví, jak moc Bonnie miloval, ale Scarlett nemá nikoho a najednou si uvědomí, že si to zavinila sama.

61. kapitola
Scarlett se nakvap vrací do Atlanty, protože Melanie umírá. Přes rady lékařů ještě otěhotněla, ale potratila, a to ji zabíjí. Scarlett k ní dojde ještě včas a Melanie ji poprosí, aby jí slíbila, že se postará o jejího syna a o Ashleyho, protože on není pro normální život.
Scarlett najde Ashleyho vyděšeného, protože má stejně jako ona dojem, že jeho síla odchází s Melanií. Jak ho tak vidí, náhle si uvědomí, že její láska k němu nebyla nikdy nic než přelud.

62. kapitola
Melly zemře a Scarlett vyjde ven. Je mlha a ona cítí stejné zoufalství jako ve svých nočních můrách, ale najednou ví, kam chce běžet - domů ke Rhettovi!

63. kapitola
Scarlett vyzná Rhettovi, že ho miluje, ale on jí odpoví, že už mu na tom nezáleží. Vysvětlí jí, že ji celá léta miloval, ale nemohl jí to dát najevo, protože s těmi, kdo ji milovali, zacházela vždycky hrozně.
Když se pak narodila Bonnie, přenesl na ni svou lásku a starostlivost, kterou Scarlett nemohl věnovat. Jenže ona zemřela a vzala s sebou i všechny jeho city. Proto už se Scarlett nechce být a má v úmyslu odjet. Rhett odchází a Scarlett se rozhoduje, že odjede domů - do Tary. Tam chce vymyslet, jak získat Rhetta zpátky.

CITÁT Z KNIHY:

Začalo mu svítat, že tahle roztomilá hlavička "se vyzná v počtech". Vlastně mnohem líp než on a to ho zneklidňovalo. Zůstal jako opařený, když zjistil, že Scarlett dokáže z hlavy sečíst dlouhý sloupec čísel, kdežto on sám musí mít po ruce tužku a papír, jakmile má spočítat víc než tři položky pod sebou. A zlomky měla také v malíčku. Frank měl pocit, že se ženou, která se vyzná ve zlomcích a obchodních záležitostech, není něco v pořádku, a byl přesvědčen, že dáma, když už jednou má takové neženské schopnosti, by je měla alespoň navenek zastírat.

Ne, nestarala se o to, co jí kdo říkal, kromě chůvy. A chůvina slova ji nejvíc rozzuřila a nejhlouběji urazila.
"Viděla jsem vás dělat hromadu věcí, které by šly slečně Ellen proti srsti, kdyby vo nich věděla. A mě taky stály spoustu trápení. Ale todlencto přesahuje šecky meze. Vzít si takovej ksindl! Sim, ano, rozuměla jste dobře, povidám ksindl. Přeci mně nebudete vykládat, že pochází z ňáký fajnový rodiny. Stejně by na tom nezáleželo. Ksindl pochází seshora stejně jako zespoda, a von je ksindl! (...)"

"Miláčku," reagoval okamžitě, zvedl ji z postele, donesl ji k velkému křeslu, posadil se i s ní a choval ji v náruči a pevně ji k sobě tiskl.
"Ach, Rhette, ty nevíš, jak strašné je mít hlad."
"Musí to být strašné, když se ti zdá o hladovění po večeři o sedmi chodech, včetně toho obrovského raka."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 01.09.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jih proti Severu
-Jih proti Severu - druhý díl
-Jih proti Severu - první díl
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Margaret Mitchellová - Jih proti Severu - druhý dílMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­