ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pirandello Luigi (*28.06.1867 - †10.12.1936)

­­­­

Když je člověk někdo

  • hra o třech dějstvích
  • hra nese silně autobiografické rysy (*** = Pirandello)

Drama italského klasika z roku 1933 obsahuje řadu autobiografických prvků, vypráví příběh úspěšného básníka, jenž prožívá lásku k mladé dívce, a nastoluje otázky svobody umělecké tvorby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1967. Z italského originálu Quando si e qualcuno přeložil Zdeněk Digrin. Počet stran: 148.

OBSAH:

Padesátiletý básník, kterého autor označuje jako *** (v jiné verzi XXX nebo Někdo), se zotavuje na venkovském sídle svého synovce-nakladatele. Ten se vrátil do Itálie z americké emigrace. Přivezl s sebou dvě Rusky - svou mladou manželku Natašu a její dvacetiletou sestru Věru. Ta se do *** zamiluje a z jeho lásky k ní tryská nová sbírka, již vydá pod pseudonymem Délage. Mladá umělecká generace tohoto neznámého "Délaga" oslavuje a *** odsuzuje jako vyčpělého, aniž by věděla, že jde o tutéž osobu. Jemu to však dovoluje mluvit volně, nesvázán očekáváními.

Po čase pro spisovatele přijíždí rodina: manželka se dvěma dospělými dětmi, židovský nakladatel a starý kníže, který má podezřele důvěrný vztah s jeho chotí. Stavějí se proti vydání další *** sbírky, v níž údajně kopíruje Délaga. Odvážejí ho s sebou.
V další scéně do jeho pracovny vtrhá nová generace a informuje jej, že synovec prozradil jeho trik s pseudonymem vydáním jeho poslední sbírky pod Délagovým jménem. Umělec pochopí, že prohrál svůj boj a je odsouzen stát se svým pomníkem. Proto přijímá Věřiny výčitky mlčky, trpně a něžně.

Nakonec na oslavě vlastní nobilitace doslova zkamení, s truchlivou rezignací se změní v sochu. Věra to již nevidí, neboť odešla chvíli předtím, aniž by s bývalým milencem mluvila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 31.01.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Luigi Pirandello - Když je člověk někdoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­