ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pirandello Luigi (*28.06.1867 - †10.12.1936)

­­­­

Člověk, zvíře a ctnost

  • 1919
  • komedie o 3 dějstvích
  • název italského originálu: L'uomo, la bestia e la virtù

Paolino má za milenku paní Perellovou, která s ním čeká dítě. Jak ale legitimně přijmout toto nemanželské dítě, když manžel-kapitán je už tři měsíce nepřítomen a manželé spolu již deset let nespí?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1966. Z italského originálu L'uomo, la bestia e la virtù přeložili Jaroslav Bílý a Zdeněk Digrin. Počet stran: 83.

OBSAH:

Komedie je vystavěná na motivu zvířecího a lidského. Postavy mají ve tvářích rysy různých živočišných druhů a kolísají mezi animalitou a humánností (zodpovědnost, právo, ale i předstírání/faleš vs. pud, chtíč, přirozenost).

Domácí profesor Paolino se stal milencem matky svého žáka Nina, paní Perellové. Je to úzkostlivě ctnostná žena, která však trpí tím, že její manžel kapitán si v Neapoli vydržuje další rodinu, a proto odmítá mít se svou manželkou legitimní děti.
Paní Perellová Paolinovi přichází oznámit svoje těhotenství právě v okamžiku, kdy se blíží příjezd jejího manžela (a kdy Paolino doučuje dva výrostky, které musí zavřít do přístěnku a nakázat jim, aby tam překládali z latiny při svíčce).

S pomocí svého přítele lékaře připraví Paolino lest: dá do dortu zapéct afrodisiakum a přiměje paní Perellovou, aby se pro svého manžela nastrojila a nalíčila, čímž žena bolestně popírá vlastní povahu.
Kapitán je hrubý, zvířecký chlap, cholerik (stejně jako Paolino), jenž doma obvykle naschvál vyvolává rozmíšky, aby mohl trucovat a nemusel plnit manželské povinnosti. Ze společné večeře odchází nahněván jako obvykle, předtím však snědl dort.

Druhý den opět přichází Paolino do domu a zjišťuje, že kapitán se vyspal se služkou. Zděsí se, protože se zdá, že jeho plán nevyšel. Následně však ze svého pokoje vychází i paní Perellová a smluveným gestem (přesunem květináče na balkon) oznamuje, že kapitán s ní sdílel lože dokonce několikrát. Dítě i manželství jsou tak zachráněny...

V úvodu hry se seznamujeme také s Rozárií (profesorovou hospodyní) a příživníkem, jenž do bytu pravidelně chodí loudit kafe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 30.01.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Luigi Pirandello - Člověk, zvíře a ctnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­