ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alcottová Louisa May (*29.11.1832 - †06.03.1888)

­­­­

Malé ženy (3)

Dynamický příběh o čtyřech sestrách, jež si svůj život v poměrné chudobě dokážou obohacovat nesčetnými nápady a hrami, a přitom jsou cennou oporou své matce v době, kdy je tatínek ve válce.
Louisa May Alcottová používá ve svém díle velmi bohatý jazyk s mnoha barvitými výrazy. Přestože knížka byla už od svého počátku určena starším dětem a mládeži, a to výhradně dívkám, autorka se nijak nesnaží volit jednodušší jazyk, neskládá slova do krátkých jasných vět pro snazší porozumění. Neznamená to však, že by se mladému čtenáři knížka nečetla dobře. Naopak - děj má spád a s děvčaty Marchovými se člověk nenudí. Bohatý a rozvitý jazyk v jejím případě neznamená složitost a těžkopádnost, ale odhalení krásy jazyka i pro mladé čtenáře. Přestože řada výrazů už by pravděpodobně zněla dnešním rodilým mluvčím zastarale a uměle, neubírá to knížce nic na atraktivnosti a zábavnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2014. Z anglického originálu Little women: or Meg, Jo, Beth and Amy přeložila a předmluvu napsala Jana Kunová. Počet stran: 494. ISBN: 978-80-242-4630-7.

HLAVNÍ POSTAVY:

Amy, Beth, Jo a Meg Marchovy

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

pan a paní Marchovi, pan Laurence, Laurie, Josephine Marchová a Marchovic hospodyně

OBSAH:

Příběh vypráví o čtyřech sestrách úplně odlišných povah, které žijí v americkém státu Massachusetts v městečku Concord v době války Severu proti Jihu.

Amy, Beth, Jo a Meg žijí v malém domku se svou maminkou paní Marchovou a hospodyní. Jejich tatínek pan March byl povolán do války.

Na první Vánoce a svátky bez tatínka se dívky moc netěší, myslí si, že budou nudné a smutné, ale nakonec to budou plnohodnotné šťastné Vánoce plné lásky. Od maminky dostane každá pod stromeček knížku, která jim má pomoci být šťastnými a být nejlepší verzí sebe samé. Po obdržení této knihy se dívky rozhodnou, že než se vrátí jejich tatínek z války, zbaví se svých nejhorších vlastností. Jo se snaží být méně vznětlivá a urážlivá, Beth plachá, Amy sobecká a Meg marnivá.

Do sousedského velikého a drahého domu starého pana Laurence se přistěhuje jeho osiřelý vnuk. Všechny sestry, a především Jo, se ho snaží nejdříve kvůli jeho nastydnutí rozveselit a dělat mu společnost, ale to později přeroste do nerozlučného přátelství na celý život. Dokonce se i spřátelily se starým panem Laurencem, jenž si všechny dívky moc oblíbil, zejména pak Beth.

Jednoho dne přijde dopis od armády, že se pan March zranil v boji. Paní Marchová začne hned balit a chystat se na cestu. Jo chce přispět mamince na cestu, a proto si nechá ostříhat své dlouhé tmavé vlasy a prodá je. Peníze dá mamince na cestu a paní Marchová odjede pomoct uzdravit svého muže.

Mezitímco se paní Marchová stará o pana Marcha, snaží se dívky co nejvíce pomáhat v domácnosti. Jo chodí k tetě Josephině, Meg hlídá děti bohatým lidem z města a Beth s Amy se z domova vzdělávají a pomáhají uklízet a vařit hospodyni. Ale po čase, jak už to tak bývá, je to tolik nebaví a polevují ve své práci. Amy, Jo ani Meg se nechtělo odnést jídlo chudé rodině, které už dlouho pomáhají, a tak šla Beth. Na návštěvě zjistila, že jsou děti z chudé rodiny nemocné a zavolala doktora, který je vyšetřil a určil diagnózu jako spálu. Když se Beth vrátila domů, nebylo jí dobře a za nedlouho měla vysoké horečky a bylo jí čím dál tím hůř. Doktor u ní také potvrdil spálu. Hospodyně zakázala cokoliv o Bethině nemoci psát paní Marchové, aby jí nepřidělávali starosti. Když už bylo Beth opravdu hodně moc zle, Laurie to nevydržel a napsal paní Marchové dopis o Bethině stavu. Paní Marchová se hned vrátila domů uzdravovat Beth. Všichni včetně hospodyně byli rádi, že se paní Marchová vrátila domů, ačkoliv bez pana Marcha. Beth se nakonec s pomocí maminky uzdravila v den, kdy se vrátil domů tatínek, ale už nikdy nebyla tak plná síly jako dřív a vypadala o tolik křehčí než před nemocí.

Čtyři sestry se úspěšně zbavily svých nedostatků a užívaly si chvíle, kdy jsou zase všichni po hromadě i s novými přáteli z vedlejšího domu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Insaneprincepsveternum, 09.09.2021

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Louisa May Alcottová - Malé ženy (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)