ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alcottová Louisa May (*29.11.1832 - †06.03.1888)

­­­­

Malé ženy (3)

Dynamický příběh o čtyřech sestrách, jež si svůj život v poměrné chudobě dokážou obohacovat nesčetnými nápady a hrami, a přitom jsou cennou oporou své matce v době, kdy je tatínek ve válce.
Louisa May Alcottová používá ve svém díle velmi bohatý jazyk s mnoha barvitými výrazy. Přestože knížka byla už od svého počátku určena starším dětem a mládeži, a to výhradně dívkám, autorka se nijak nesnaží volit jednodušší jazyk, neskládá slova do krátkých jasných vět pro snazší porozumění. Neznamená to však, že by se mladému čtenáři knížka nečetla dobře. Naopak - děj má spád a s děvčaty Marchovými se člověk nenudí. Bohatý a rozvitý jazyk v jejím případě neznamená složitost a těžkopádnost, ale odhalení krásy jazyka i pro mladé čtenáře. Přestože řada výrazů už by pravděpodobně zněla dnešním rodilým mluvčím zastarale a uměle, neubírá to knížce nic na atraktivnosti a zábavnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2014. Z anglického originálu Little women: or Meg, Jo, Beth and Amy přeložila a předmluvu napsala Jana Kunová. Počet stran: 494. ISBN: 978-80-242-4630-7.

HLAVNÍ POSTAVY:

Amy, Beth, Jo a Meg Marchovy

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

pan a paní Marchovi, pan Laurence, Laurie, Josephine Marchová a Marchovic hospodyně

OBSAH:

Příběh vypráví o čtyřech sestrách úplně odlišných povah, které žijí v americkém státu Massachusetts v městečku Concord v době války Severu proti Jihu.

Amy, Beth, Jo a Meg žijí v malém domku se svou maminkou paní Marchovou a hospodyní. Jejich tatínek pan March byl povolán do války.

Na první Vánoce a svátky bez tatínka se dívky moc netěší, myslí si, že budou nudné a smutné, ale nakonec to budou plnohodnotné šťastné Vánoce plné lásky. Od maminky dostane každá pod stromeček knížku, která jim má pomoci být šťastnými a být nejlepší verzí sebe samé. Po obdržení této knihy se dívky rozhodnou, že než se vrátí jejich tatínek z války, zbaví se svých nejhorších vlastností. Jo se snaží být méně vznětlivá a urážlivá, Beth plachá, Amy sobecká a Meg marnivá.

Do sousedského velikého a drahého domu starého pana Laurence se přistěhuje jeho osiřelý vnuk. Všechny sestry, a především Jo, se ho snaží nejdříve kvůli jeho nastydnutí rozveselit a dělat mu společnost, ale to později přeroste do nerozlučného přátelství na celý život. Dokonce se i spřátelily se starým panem Laurencem, jenž si všechny dívky moc oblíbil, zejména pak Beth.

Jednoho dne přijde dopis od armády, že se pan March zranil v boji. Paní Marchová začne hned balit a chystat se na cestu. Jo chce přispět mamince na cestu, a proto si nechá ostříhat své dlouhé tmavé vlasy a prodá je. Peníze dá mamince na cestu a paní Marchová odjede pomoct uzdravit svého muže.

Mezitímco se paní Marchová stará o pana Marcha, snaží se dívky co nejvíce pomáhat v domácnosti. Jo chodí k tetě Josephině, Meg hlídá děti bohatým lidem z města a Beth s Amy se z domova vzdělávají a pomáhají uklízet a vařit hospodyni. Ale po čase, jak už to tak bývá, je to tolik nebaví a polevují ve své práci. Amy, Jo ani Meg se nechtělo odnést jídlo chudé rodině, které už dlouho pomáhají, a tak šla Beth. Na návštěvě zjistila, že jsou děti z chudé rodiny nemocné a zavolala doktora, který je vyšetřil a určil diagnózu jako spálu. Když se Beth vrátila domů, nebylo jí dobře a za nedlouho měla vysoké horečky a bylo jí čím dál tím hůř. Doktor u ní také potvrdil spálu. Hospodyně zakázala cokoliv o Bethině nemoci psát paní Marchové, aby jí nepřidělávali starosti. Když už bylo Beth opravdu hodně moc zle, Laurie to nevydržel a napsal paní Marchové dopis o Bethině stavu. Paní Marchová se hned vrátila domů uzdravovat Beth. Všichni včetně hospodyně byli rádi, že se paní Marchová vrátila domů, ačkoliv bez pana Marcha. Beth se nakonec s pomocí maminky uzdravila v den, kdy se vrátil domů tatínek, ale už nikdy nebyla tak plná síly jako dřív a vypadala o tolik křehčí než před nemocí.

Čtyři sestry se úspěšně zbavily svých nedostatků a užívaly si chvíle, kdy jsou zase všichni po hromadě i s novými přáteli z vedlejšího domu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Insaneprincepsveternum, 09.09.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobré manželky
-Malé ženy, Malé ženy (2), Malé ženy (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Louisa May Alcottová - Malé ženy (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­