ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alcottová Louisa May (*29.11.1832 - †06.03.1888)

   
­­­­

Malé ženy (2)

  • název originálu: Little women

Slavný americký román Malé ženy vypráví příběh čtyř sester. Odehrává se během občanské války (Severu proti Jihu).
Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu.

Když se řekne román Malé ženy, vybavím si dětství, které jsem měla tímhle příběhem naplněné, a také věčný bestseller a nesmrtelnou rodinnou klasiku. Odmalička jsem s tímto románem vyrůstala a vždy mě neskutečně fascinoval.
Moje maminka ho jako mladá četla a zbožňovala, pak ho předala mojí sestře a ke mně se dostal až v opravdu ošklivé salátové verzi. Ale přesto jsem ho ve svých devíti letech četla a střežila ho jako poklad.
Ovšem ta stará verze už je tak rozpadlá, že je to skutečně prababička všech knížek a už se číst prostě nedá. Naštěstí ale nedávno vyšel krásný nový přebal s úplnou a neupravenou verzí románu. Když jsem ho přinesla domů, sestra i mamka se na mě sesypaly jako holubi a málem se popraly, která si ho přečte první.
Překrásné na této knize je to, že ačkoliv příběh probíhá v průběhu snad pěti let, děj se stále odehrává o Vánocích, a tak je naprosto přirozené, že jsem si ho i já chtěla přečíst v tomto kouzelném období.
O romantické, krásné a o dům pečující Meg, střelené a klukovské Jo, která touží stát se spisovatelkou, stydlivé a nenápadné Beth milující hudbu a rozmazlené a majetkuchtivé Amy, jež obdivuje umění a malování. O těchto čtyřech dívkách je tahle krásná kniha. Je jen na vás, ve které se zhlédnete nebo ve které spatříte svou sestru.
Tyhle čtyři navzájem se milující sestry musí v životě čelit častým nástrahám. Nemají to lehké, protože v době, kdy nezáleželo skoro na ničem jiném než na majetku, penězích a korzetových šatech, jejich rodina přišla o majetek a jejich tatínek musel odejít bojovat do války. A tak bojují proti chudobě, proti nedostatku krásných nových věcí, proti neštěstí a nemoci a nakonec i proti samotné smrti.
Seznámí se s bohatším a zhruba stejně starým sousedem Lauriem, který žije ve vedlejším domě se svým dědečkem. Spolu s ním zažijí spoustu skvělých, ale někdy i ne tak docela veselých příhod a společně dospějí.
Každá z dívek se musí poprat se svými tužbami a představami o budoucnosti. A tak se držme kréda, které jednou vyřkla malá Amy: "Jednou všechny vyrosteme, je tedy dobré vědět, co chceme."
Louisa vycházela ze svých rodinných zážitků a zkušeností, když tuto knihu psala, proto je tak pravdivá, věrohodná a strhující.
Je jen pár knih, za kterými můžete utéct, když vám není zrovna nejlépe. A po hlavě se vrhnout doprostřed stránek a objevit se u teplého rodinného krbu, cítit to teplo domova a prožívat s hrdinkami jejich slasti a strasti, jako byste stáli přímo vedle nich a drželi je při tom za ruce.

ROZBOR POSTAV:

Jo Marchová - hlavní, autobiografická hrdinka románu, samotná Louisa May Alcottová; velice ráda četla, snila a vymýšlela neskutečné a zábavné hry pro své sestry; když se snažila vypracovat jako spisovatelka, nebála se pro to udělat téměř cokoliv; začínala povídkami v místních novinách, poté, když byla nějakou část života v Anglii, psala pro plátek, který publikoval hororové příběhy; pak vydala svůj první román a začala s kariérou spisovatelky; psaní ji bavilo, ale viděla v tom také možnost jak si vydělat dobré peníze, a tak pomoct své rodině od chudoby; byla střelená a ráda se chovala jako kluk, to ale ovšem neznamená, že se neuměla chovat i jako dáma; zamiloval se do ní Laurie, její nejlepší kamarád, ale ona ho odmítla s tím, že se nikdy nebude vdávat; pak ale poznala elegantního německého učitele a zamilovala se; to je také jediný rozdíl, který mezi ní a Louisou May Alcottovou nastal - Louisa se na rozdíl od Jo nikdy neprovdala
Meg Marchová - nejstarší ze čtyř sester byla ta nejkrásnější; milovala krásné šaty, drahé věci a prestiž ve společnosti; právě s ní nejvíce zatřásla náhlá ztráta majetku rodiny Marchových; jejím největším cílem bylo, aby si našla milujícího a bohatého manžela; tento její sen se stal skutečností, když poznala osobního profesora Laurieho, pana Brooka; ačkoliv nebyl tolik bohatý, na sňatku se dohodli a Meg ho milovala i přes jeho nedostatky; dokázala ze všech sester nejvíce milovat a starat se o domácnost; nakonec panu Brookovi porodila dvojčátka
Amy Marchová - nejmladší ze sester byla ta nejvíce rozmazlená a nespokojená; jako jediná ze čtyř dívek měla krásné blonďaté lokny a také na ně byla náležitě pyšná; Amy milovala kreslení, sochařství a vlastně umění všeho druhu; když dosáhla svých patnácti let, tetička Marchová, jejich bohatší příbuzná, ji vzala na cestu do Evropy, aby mohla studovat kreslení; tam se také potkala s Lauriem, který tam utekl před zlomeným srdcem, jež mu zlomila její sestra Jo; ačkoliv již byla skoro zasnoubená s jiným bohatým mladým mužem, nakonec u ní láska vyhrála nad penězi a do Laurieho se zamilovala a nakonec si jej i vzala
Beth Marchová - Beth byla ze všech dívek ta nejnápadnější a nejstydlivější; nijak netoužila po pozornosti ani neměla příliš vysoké životní cíle; ráda byla doma a hrála si s panenkami nebo hrála na klavír; byla neskonale laskavá, takže ji měl každý rád, i když pro to nemusela být tak zábavná jako Jo; chodila do jedné, ještě mnohem chudší rodiny, aby jim pomohla a dala nějaké jídlo; tam se nakazila spálou a velice ji to oslabilo; od té doby už nebyla tolik veselá a srdečná, ale lidé ji měli i tak rádi a pomáhali jí; bohužel naše milá Beth neměla tak krásný osud jako její tři sestry a v téměř dvaceti letech podlehla na nemoc z dětství a únavu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 15.01.2011

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Louisa May Alcottová - Malé ženy (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)