ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alcottová Louisa May (*29.11.1832 - †06.03.1888)

­­­­

Malé ženy (2)

  • název originálu: Little women

Slavný americký román Malé ženy vypráví příběh čtyř sester. Odehrává se během občanské války (Severu proti Jihu).
Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu.

Když se řekne román Malé ženy, vybavím si dětství, které jsem měla tímhle příběhem naplněné, a také věčný bestseller a nesmrtelnou rodinnou klasiku. Odmalička jsem s tímto románem vyrůstala a vždy mě neskutečně fascinoval.
Moje maminka ho jako mladá četla a zbožňovala, pak ho předala mojí sestře a ke mně se dostal až v opravdu ošklivé salátové verzi. Ale přesto jsem ho ve svých devíti letech četla a střežila ho jako poklad.
Ovšem ta stará verze už je tak rozpadlá, že je to skutečně prababička všech knížek a už se číst prostě nedá. Naštěstí ale nedávno vyšel krásný nový přebal s úplnou a neupravenou verzí románu. Když jsem ho přinesla domů, sestra i mamka se na mě sesypaly jako holubi a málem se popraly, která si ho přečte první.
Překrásné na této knize je to, že ačkoliv příběh probíhá v průběhu snad pěti let, děj se stále odehrává o Vánocích, a tak je naprosto přirozené, že jsem si ho i já chtěla přečíst v tomto kouzelném období.
O romantické, krásné a o dům pečující Meg, střelené a klukovské Jo, která touží stát se spisovatelkou, stydlivé a nenápadné Beth milující hudbu a rozmazlené a majetkuchtivé Amy, jež obdivuje umění a malování. O těchto čtyřech dívkách je tahle krásná kniha. Je jen na vás, ve které se zhlédnete nebo ve které spatříte svou sestru.
Tyhle čtyři navzájem se milující sestry musí v životě čelit častým nástrahám. Nemají to lehké, protože v době, kdy nezáleželo skoro na ničem jiném než na majetku, penězích a korzetových šatech, jejich rodina přišla o majetek a jejich tatínek musel odejít bojovat do války. A tak bojují proti chudobě, proti nedostatku krásných nových věcí, proti neštěstí a nemoci a nakonec i proti samotné smrti.
Seznámí se s bohatším a zhruba stejně starým sousedem Lauriem, který žije ve vedlejším domě se svým dědečkem. Spolu s ním zažijí spoustu skvělých, ale někdy i ne tak docela veselých příhod a společně dospějí.
Každá z dívek se musí poprat se svými tužbami a představami o budoucnosti. A tak se držme kréda, které jednou vyřkla malá Amy: "Jednou všechny vyrosteme, je tedy dobré vědět, co chceme."
Louisa vycházela ze svých rodinných zážitků a zkušeností, když tuto knihu psala, proto je tak pravdivá, věrohodná a strhující.
Je jen pár knih, za kterými můžete utéct, když vám není zrovna nejlépe. A po hlavě se vrhnout doprostřed stránek a objevit se u teplého rodinného krbu, cítit to teplo domova a prožívat s hrdinkami jejich slasti a strasti, jako byste stáli přímo vedle nich a drželi je při tom za ruce.

ROZBOR POSTAV:

Jo Marchová - hlavní, autobiografická hrdinka románu, samotná Louisa May Alcottová; velice ráda četla, snila a vymýšlela neskutečné a zábavné hry pro své sestry; když se snažila vypracovat jako spisovatelka, nebála se pro to udělat téměř cokoliv; začínala povídkami v místních novinách, poté, když byla nějakou část života v Anglii, psala pro plátek, který publikoval hororové příběhy; pak vydala svůj první román a začala s kariérou spisovatelky; psaní ji bavilo, ale viděla v tom také možnost jak si vydělat dobré peníze, a tak pomoct své rodině od chudoby; byla střelená a ráda se chovala jako kluk, to ale ovšem neznamená, že se neuměla chovat i jako dáma; zamiloval se do ní Laurie, její nejlepší kamarád, ale ona ho odmítla s tím, že se nikdy nebude vdávat; pak ale poznala elegantního německého učitele a zamilovala se; to je také jediný rozdíl, který mezi ní a Louisou May Alcottovou nastal - Louisa se na rozdíl od Jo nikdy neprovdala
Meg Marchová - nejstarší ze čtyř sester byla ta nejkrásnější; milovala krásné šaty, drahé věci a prestiž ve společnosti; právě s ní nejvíce zatřásla náhlá ztráta majetku rodiny Marchových; jejím největším cílem bylo, aby si našla milujícího a bohatého manžela; tento její sen se stal skutečností, když poznala osobního profesora Laurieho, pana Brooka; ačkoliv nebyl tolik bohatý, na sňatku se dohodli a Meg ho milovala i přes jeho nedostatky; dokázala ze všech sester nejvíce milovat a starat se o domácnost; nakonec panu Brookovi porodila dvojčátka
Amy Marchová - nejmladší ze sester byla ta nejvíce rozmazlená a nespokojená; jako jediná ze čtyř dívek měla krásné blonďaté lokny a také na ně byla náležitě pyšná; Amy milovala kreslení, sochařství a vlastně umění všeho druhu; když dosáhla svých patnácti let, tetička Marchová, jejich bohatší příbuzná, ji vzala na cestu do Evropy, aby mohla studovat kreslení; tam se také potkala s Lauriem, který tam utekl před zlomeným srdcem, jež mu zlomila její sestra Jo; ačkoliv již byla skoro zasnoubená s jiným bohatým mladým mužem, nakonec u ní láska vyhrála nad penězi a do Laurieho se zamilovala a nakonec si jej i vzala
Beth Marchová - Beth byla ze všech dívek ta nejnápadnější a nejstydlivější; nijak netoužila po pozornosti ani neměla příliš vysoké životní cíle; ráda byla doma a hrála si s panenkami nebo hrála na klavír; byla neskonale laskavá, takže ji měl každý rád, i když pro to nemusela být tak zábavná jako Jo; chodila do jedné, ještě mnohem chudší rodiny, aby jim pomohla a dala nějaké jídlo; tam se nakazila spálou a velice ji to oslabilo; od té doby už nebyla tolik veselá a srdečná, ale lidé ji měli i tak rádi a pomáhali jí; bohužel naše milá Beth neměla tak krásný osud jako její tři sestry a v téměř dvaceti letech podlehla na nemoc z dětství a únavu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 15.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobré manželky
-Malé ženy, Malé ženy (2), Malé ženy (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Louisa May Alcottová - Malé ženy (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­