ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Alcottová Louisa May (*29.11.1832 - †06.03.1888)

­­­­

Malé ženy

Dívčí román americké autorky, zasazený do doby prvního roku války Severu proti Jihu, vypráví o čtyřech sestrách rozdílných povah, jež pod dohledem starostlivé matky prožívají své první citové zmatky, první přátelství a nejstarší z nich i první milostný cit. Napětí dodává příběhu starost rodiny o otce, který je ve válce, a posléze jeho šťastný návrat.

Kniha popisuje rok života čtyř sester: Markéty, Joži, Běty a Růženy.
Jejich otec s nimi nemůže být, protože musí být ve válce (Válka Severu proti Jihu). Děvčata dostala k Vánocům od maminky knihu, která popisovala, jak se má chovat správný člověk, aby ho Bůh miloval. Děvčata se tedy rozhodla, že se budou snažit žít správně a potlačit v sobě špatné vlastnosti jako je marnotratnost, sobeckost, vzteklost a popudlivost.
Dívky mají také kamaráda Loriho, jenž bydlí v sousedním domě se svým dědečkem.
Jednou přijde zpráva o tom, že byl pan March zraněn, a tak se maminka musí přichystat na cestu do Washingtonu. Jenomže rodina má málo peněz. A proto si Joža nechá ostříhat vlasy, které prodá, a tak získá dostatek financí na cestu.
Běta jednou nesla jídlo chudé rodině a tam se nakazila od dítěte spálou. Měla vysoké horečky a nevypadalo to s ní vůbec dobře. Maminka se tedy musela vrátit a pokusit se Bětu sama vyléčit. Běta se nakonec uzdravila, a to právě v den, kdy se vrátil z Washingtonu i tatínek.
Všichni byli velice šťastní a měli velikou radost, že jsou po dlouhé době zase spolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 02.01.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobré manželky
-Malé ženy, Malé ženy (2), Malé ženy (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Louisa May Alcottová - Malé ženyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­