ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.78
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Výroba měděných krystalů (popis experimentu)

Každý správný chemik ví, že Beketovova řada nám seřazuje kovy dle jejich elektrodového potenciálu a rozděluje je tak na ušlechtilé a neušlechtilé. Jak její princip funguje v praxi, si ukážeme na pokusu výroby měděných krystalů.

Potřebné pomůcky a chemikálie naleznete v každé školní laboratoři. Připravte si kádinku o objemu 400 ml, sklenici s víčkem, vatu, houbičku a lžičku. Z chemikálií si nachystejte modrou skalici (CuSO4•5H20), hrubou kuchyňskou sůl (NaCl), železo ve formě hřebíků, saponát a destilovanou vodu.

Nejdříve ze všeho si vyrobíme v kádince asi 200 ml nasyceného roztoku chloridu sodného. Poté si vezmeme dostatečně velkou sklenici, nasypeme na dno asi 5 mm modré skalice a na to ještě 5 cm hrubé kuchyňské soli. Navrch rozprostřeme vatu a položíme na ni několik odmaštěných hřebíků. Takto připravenou sklenici lehce nakloníme a velmi opatrně ji zalijeme nasyceným roztokem.

Soustavu necháme stát po dobu 2 týdnů na klidném místě. V průběhu čekání musíme dbát na to, aby zůstalo železo opravdu po celou dobu ponořené. Proto se doporučuje stav hladiny pravidelně kontrolovat a případně roztok doplňovat.

Po uplynutí 14 dní sklenici opatrně přemístíme do umyvadla pod kohoutek s velmi slabým proudem teplé vody. Tím rozpustíme přebytečný chlorid sodný a zůstane nám na dně pouze lesklá měď. Konečně tak můžeme pozorovat krásu a strukturu krystalů, které tvoří jehličky a malé krychle, dohromady pak připomínají třpytivý stromeček.

Vysvětlení pozorovaného jevu není složité. Redukční potenciál v Beketovově řadě klesá zleva doprava. Proto se železo, ležící více vlevo, snaží vytěsnit ušlechtilou měď, jež naopak raději přechází do ryzí podoby. Chemicky lze reakci zapsat jako:

Fe (s) + Cu2+ (aq) --> Fe2+ (aq) + Cu (s)

Tento experiment se váže se ke středoškolskému učivu a vyžaduje dostatek času i zručnosti, proto se nehodí pro úplné začátečníky. Pokud byste si však přesto chtěli měděné krystaly vyrobit, požádejte o pomoc vašeho učitele. S ním byste měli pokus hravě zvládnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pan T, 10.04.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Výroba měděných krystalů (popis experimentu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­