ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smoljak Ladislav (*09.12.1931 - †06.06.2010)

­­­­

Posel z Liptákova

Další z "Mistrových" neznámých her Posel světla a Vizionář, které objevila skupina cimrmanologů při návštěvě Liptákova v Jizerských horách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paseka v Praze a Litomyšli roku 1998 (3. vydání). Počet stran: 72. ISBN: 80-7185-211-2.

OBSAH:

Hra s podtitulem Expedice do Cimrmanova stáří je rozdělena na 4 části - 2 semináře a 2 divadelní hry: Posel světla a Vizionář, které se střídají (seminář - hra - seminář - hra).

Seminář

Seminář, rozdělený na dvě části (mezi nimi hra Posel světla), se zabývá bádáním cimrmanologů v jizerské obci Liptákov, která je stejně smyšlená jako český velikán Jára Cimrman. V devíti referátech cimrmanologové publikují své objevy z působení Járy Cimrmana v Liptákově a metody použité při jejich bádání.
Herci Divadla Járy Cimrmana v této části vystupují pod svými jmény a představují přednášející z řad cimrmanologů.

Posel světla

Postavy:

  • otec - senilní stařík
  • matka - starostlivá stařena
  • Standa - syn, vystudovaný právník, který je v budoucím utopickém světě téměř nepotřebný, protože svět je už dokonalý, bez urážek, krádeží, zločinů...; chce bezohledně vystěhovat své rodiče, aby si v jejich chalupě mohl zřídit manufakturu
  • Artur - robot, jehož si koupili staří rodiče pro pobavení a slouží podobně jako rádio nebo televize; vypráví nevtipné vtipy, příběhy, dává hádanky

Děj:

Stručný obsah hry Posel světla naleznete na české Wikipedii.

Vizionář

Postavy:

  • Hlavsa - starý sedlák, jenž dokáže věštit budoucnost z trouby; je zapomnětlivý, a tak si neuvědomil, že v den, kdy ho navštíví Ptáček, má umřít
  • František - Hlavsův syn, který má zdědit všechen majetek svého otce, ale nechce, protože se s bohatými má podle Hlavsovy předpovědi stát něco strašného
  • Ptáček - bohatý prvorepublikový uhlobaron, jenž si přišel k Hlavsovi pro věštbu, jakého ženicha má vybrat pro svou dceru
  • Smrtka - představovaná starým pánem s kosou, který se vždy se svými obětmi zapovídá, proto si nestihl odvést Hlavsu, jenž tak získal další dva roky navíc

Děj:

Stručný obsah hry Vizionář naleznete na české Wikipedii.

TÉMA:

Autoři satiricky navazují (kritizují) dobu národního obrození. Podobně jako někteří vlastenci v 19. století padělali vlastenecké "relikvie", tak si tvůrci vytvořili národního hrdinu, všeuměla Járu Cimrmana.

Důkazy existence "Mistra" a výpověď o bádání po těchto důkazech pak tvoří živnou půdu pro typický cimrmanovský humor, jenž vyžaduje poměrně hluboký všeobecný přehled (tzv. inteligentní humor).

Divadelní hry, které "napsal Jára Cimrman" mají odrážet myšlenky tohoto velikána a jsou stejně jako semináře protkané oním cimrmanovským humorem.

KOMPOZICE:

Drama je rozděleno na seminář a divadelní hry. Seminář se dále dělí na jednotlivé referáty, které jsou přednášeny většinou každý pouze jedním cimrmanologem. Herci zde v roli cimrmanologů vystupují pod svými pravými jmény.

Divadelní hry jsou pak jednoaktové a odehrávají se na jednom místě jen s malým počtem postav.

V textu se objevují četné scénické poznámky a poměrně přesně popisují, co se na jevišti má dít.

JAZYK:

Promluvy postav v seminářích jsou striktně spisovné s velkým množstvím odborných termínů, což má navodit atmosféru opravdové přednášky.

V divadelních hrách se mohou objevit hovorové výrazy a vulgarismy, ale většina postav opět mluví spisovně. Častým jevem jsou typické slovní hříčky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dandy, 21.05.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Smoljak - Posel z LiptákovaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­