ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smoljak Ladislav (*09.12.1931 - †06.06.2010)

­­­­

Blaník

Divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.

PŘEDNÁŠKA:

Přednáška začíná tématem Cimrman a historie. Řeší se zde Járův názor, že by měli všichni velikáni své doby pamatovat především na žáky, kteří se učí dějepis, a měli by tak své velké činy provést v dobře zapamatovatelná data.

Dále se řeší téma defenestrace. Jára prý upozornil, že všechny velké evropské události začínají v Praze, a to právě defenestrací, že tento jev zanechal stopy i v českém jazyce a popisuje se zde, jak a kdy se dá defenestrace provádět.

Téma blanické pověsti. Tato pověst nalévá lidu naději, ale i rezignaci a čekání na cizí pověst. Chtěl ji proto znegovat. Kde mohl, snažil se jí vysmát. Pověst se však mezi lidem držela i nadále. Rozhodl se proto pověst zpopularizovat, ale tak, aby neublížila.

Součástí je nakonec i maňásková scéna z původní Cimrmanovy hry, kde je nevěřící učitel Vlasák neustále bit do hlavy blanickou stráží za to, že nevěří.

HLAVNÍ POSTAVY:

rytíř Hynek z Michle - přednosta svatováclavské kanceláře
rytíř Smyl Flek z Nohavic - kronikář
Veverka z Bitýšky - velitel 2. jízdní od Lipan
Josef Chvojka - učitel dějepisu
Šlupka - zřízenec

DĚJ:

Ozve se zvonec, jde nejspíš o něco většího. Šlupka je poslán do hospody na výzvědy.

Hynek jde probudit vojsko, každé spící v jedné sluji v hoře. Objeví se však malér. Veverka z Bitýšky, velitel 2. jízdní od Lipan, je v šatlavě za kritizování velitelského sboru a samovolné vyjetí z hory. Veverka je vypuštěn ven a chtějí po něm, aby odvolal, co řekl o sboru. Všechno by odvolal, jen tu Bílou horu že neodvolá, to prý vyjet prostě měli. Hynek odchází kontrolovat stráže a Václav ze své sluje vydává rozkaz. Prý se má popřát všem Vítům ve vojsku, mají svátek. Veverka kritizuje Václavův přístup. Dozvídají se tak, že je 15. června 1848.

Přichází učitel, aby se optal, jak to vypadá, jestli tentokrát vyjedou. Rytíři zjišťují, jak že to nahoře vypadá. Přichází další rozkaz od Václava, prý se nemá houbám říkat Václavky, že se mu to nelíbí. Veverka říká, že je to "rozkaz na houby" a je vyzván k souboji. Vždy když to vypadá, že Hynek vyhraje, je vyhlášena přestávka. Nakonec Veverku zamkne v šatlavě. Ten se dostane díky meči ven a vyjede se svou jízdou do boje. Když se vrátí, má být mučen, ale vůbec ho to nebolí.

Nakonec přichází Šlupka a místo zpráv přináší kuželky. Učitel odchází a hra končí za zvuku narážení koulí do kuželek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Murph:y, 08.10.2011

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Smoljak - BlaníkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­