ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smoljak Ladislav (*09.12.1931 - †06.06.2010)

   
­­­­

Jára Cimrman, ležící, spící (film)

- Ladislav Smoljak spoluautorem scénáře + režie

Několik epizod ze života slavného génia z Liptákova, který pomáhá slavným osobnostem vytvořit jejich vrcholná díla.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jára Cimrman (Zdeněk Svěrák)
Divadelní vědec (Josef Abrhám)
Průvodkyně v muzeu (Valerie Kaplanová)
Arcivévoda Ferdinand, Nývlt (Petr Čepek)
Mrs. Holubová (Maria Drahokupilová)

DĚJ:

Děj s rámcem. Skupina turistů z autobusu zastaví ve vesničce Liptákově, kde se jdou podívat do muzea Járy Cimrmana. Průvodkyní je stařičká paní, která si při provádění vždy zavěsí na krk rádio s namluveným textem. K výpravě se přidá i věčně zvědavý divadelní vědec.

Jára Cimrman, školní léta, 18??
Narozen ve Vídni, rok neznámý, otec v době narození 80 let, matka 30. Žádné fotky nedochovány. Podobu ze starších let také přesně neznáme, víme jen, že měl jizvu ve tvaru "T" - od nárazu na traverzu ve tvaru "T":) Jára Cimrman se až ve svých šestnácti letech dozvídá, že není dívka, ale chlapec; rodiče mu to tajili, aby mohl nosit šaty po své starší sestře Luise. Jako dívka ještě stojí modelem Mánesova obrazu. Ze školy je po zjištění jeho pravé totožnosti vyhozen.

Jára Cimrman, pozdě přicházející
Jára Cimrman vždy běží na úřad, aby si nechal patentovat nový vynález. Ovšem vždy přijde o pár minut později než někdo jiný, kdo si tu věc nechal už patentovat (např. telefon /Graham Bell/, žárovka a pojistka /Edison/, střelný prach /Nobel/). Jediné, co mu je uznáno, jsou dvoudílné plavky.

Jára Cimrman, tvořící
Vytvoří obraz moře s pomocnicí Alžbětou. Pověsí jej mezi 2 domy - má představovat iluzi opravdového moře. Obyvatelé se smějí dívat jen 30 minut, poté je obraz zchozen.

Jára Cimrman bořící, Konopiště 1909
Jára Cimrman učí děti arcivévody Františka Ferdinanda na Konopišti, císař má před smrtí, tak ho arcivévoda požádá o napsání nástupní řeči. František Ferdinand má ale dvojníka - škrtiče. Jára Cimrman využije záchvatu vzteku Františka Ferdinanda (císař překvapivě neumřel) a nechá ho poslat do vězení. S jeho dvojníkem odjíždí za císařem, kterého chce donutit, aby místo Rakouska-Uherska zřídil Rakousko-Uhersko-Česko a sám se naučil česky. Žádá pád monarchie a nastolení republiky. Bohužel se plán nezdaří - zjistí, že císař má také dvojníka a Jára Cimrman je vyhozen z Konopiště.

Jára Cimrman, Pacov 1911
Jára Cimrman je vedoucí amatérských herců, napíše hru Hodina pravdy. Ta nemá ale úspěch, a tak sehrají hru Vichr z hor = útěk. Od té doby Járu Cimrmana nikdo neviděl, až roku 1914 v Liptákově.

Jára Cimrman, Liptákov 1914
Jára Cimrman přichází do svého rodiště, zde se dozvídá, že jeho sestra zemřela. Stává se novým učitelem ve škole. Ptá se dětí, jaké znají české významné osobnosti - sepisuje na tabuli: Hus, Komenský, Smetana, a pak se jim představí jako Cimrman a své jméno zapíše pod významné osobnosti:) Umírá vévoda, František Ferdinand vyhlašuje ve své nástupní řeči válku, Jára Cimrman utíká, od té doby o něm nejsou žádné informace.

Expedice odjíždí, zůstává jen divadelní vědec, který přespí v muzeu. Zde pozoruje provaděčku, jak ulehá a usíná v Cimrmanově posteli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťulína, 24.10.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Smoljak - Jára Cimrman, ležící, spící (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­