ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smoljak Ladislav (*09.12.1931 - †06.06.2010)

­­­­

Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Jak už napovídá samotný název, hra je napodobeninou pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
Vystupují zde tyto postavy: jednovaječní princové Jasoň a Drsoň, zakletý pocestný, Krátkozraký, král, princezna Zlatovláska, děda Vševěda a obr Koloděj.

Princ Jasoň se uchází o ruku princezny Zlatovlásky kvůli její kráse a princ Drsoň kvůli bohatství. Princezna je ale zakleta v muže obrem Kolodějem, protože ho odmítla. Princ Jasoň se tedy rozhodne princeznu vysvobodit. Využije služeb Krátkozrakého, jenž se snažil vylepšit své schopnosti učením cizích jazyků a následkem bylo, že ztratil bystrý zrak. A jeho dva bývalí společníci jej už nedoprovází, protože umřeli. Vydají se pro radu za dědem Vševědem, který jim řekne, že musí obrovi vzít prsten, kterým třemi doteky vysvobodí princeznu. Princ Jasoň se mu pokusí prsten sundat pomocí vody s mýdlem, obr ale prince setřese a prsten ukryje do kapesníku, jenž si dá do kapsy. Princ, král, Krátkozraký a Zlatovláska na něj ale přichystají lest. Obrovi namluví, že ho má ráda jedna obryně, ale štítí se ho, protože jí lidi. Obr se rozpláče a vyndá kapesník, z něhož vypadne prsten. Bez prstenu obr slábne a skácí se k zemi. Pak se už jenom princ Jasoň třikrát dotkne prstenem princezny, čímž získá zpět svou krásu.

Hra je plná humoru jako každá hra Divadla Járy Cimrmana.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ellisine, 02.06.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Smoljak - Dlouhý, Široký a KrátkozrakýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­