ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klostermann Karel (*15.02.1848 - †16.07.1923)

   
­­­­

V ráji šumavském (2)

Román klasika české literatury zachycuje proměny šumavské krajiny a tradičního způsobu života lidí v této oblasti, které dočasně nastaly v důsledku ničivé přírodní katastrofy.
V říjnu 1870 poškodila šumavské lesy nebývale silná vichřice. Na jedné straně byla krajina zpustošena obrovskými polomy, jež byly navíc zasaženy kůrovcem, a proto musely být urychleně zlikvidovány. Na druhé však právě tato skutečnost přinesla místním lidem práci a krátkodobě i poměrně vysoké výdělky. Pozadí této kalamity pak Klostermannovi umožnilo rozehrát ve svém románu osudy sedláka Podhamerského a jeho dcery Rezly, kteří se snaží získat z neočekávané a náhlé skutečnosti co největší osobní prospěch. Klostermann sleduje nejen vzestup a pád obou těchto protagonistů či proměnu "ráje šumavského" v ohromnou planinu, avšak zamýšlí se také nad důsledky, které přináší narušení jednoty mezi venkovským člověkem a přírodou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Rebstöck v Sušici roku 2012 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 199. ISBN: 978-80-86876-26-9.

DĚJ:

V šumavských lesích řádí zhoubně kůrovec. Tato pohroma znamená však pro dřevaře neobyčejně vysoké výdělky.

Dobrácký stařec Sepp pozoruje s hrůzou, jak špatný vliv má náhlý příliv peněz na obyvatele Šumavy, dříve skromné a ukázněné.
Nejpyšněji si počíná Podhamerský, jenž všude prohlašuje: "Podhamerský sedlák je na světě jen jeden a ten jeden tenť jsem já!" A právě jeho zpupnost a chamtivost po stále větším zisku jsou příčinou jeho pozdějšího pádu.

Od té doby, kdy Podhamerský věnuje všechen svůj čas výnosnému svážení dřeva, nestará se o své hospodářství. Statek vedou dcery Podhamerského Nany a Rezla; když se však obě provdají, zůstává všechna odpovědnost na hospodyni, jež je nevšímavá, neschopná, pomalá a přivodí pomalu zkázu celého hospodářství. Sedlák zabředne do dluhů. Nechce si však před lidmi zadati, vystupuje proto s dřívější okázalostí, čímž své postavení stále zhoršuje.

Také jeho děti mu nedělají čest ani radost. Nany je panovačná a lakomá. Rezla, která podvádí svého muže, budí svou záletností všeobecné pohoršení. Nejmladší Pavlína je netečné a líné stvoření. Syn Vincek se spustil do té míry, že jej jednoho dne zatkli četníci.

Smrtelnou ránu znamená pro Podhamerského požár jeho lesa. Nevydrží pohled na hořících 30 jiter lesa, který byl jeho poslední nadějí, a skácí se mrtev k zemi...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 30.01.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Klostermann - V ráji šumavském (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­