ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klostermann Karel (*15.02.1848 - †16.07.1923)

­­­­

Mlhy na Blatech (2)

Román z jižních Čech se odehrává v 70. a 80. letech 19. století a středem děje jsou osudy dvou povahově kontrastních selských rodin.
Středem románu jsou osudy příslušníků dvou povahově odlišných selských rodin. Sedlák Potužák, člověk mravně pevný, je představitelem jihočeského tradicionalismu a lásky k půdě. Příkladem úpadku jihočeského selství je naopak rodina Krušných.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Papyrus ve Vimperku roku 1993. Počet stran: 315. ISBN: 80-85776-00-6.

DĚJ:

"Kubata dal život za Blata."
Takovým druhým Kubatou se chtěl stát Vojta, neohrožený a pružný sirotek, jehož se ujal bohatý sedlák Potužák. Jestliže Kubata uhájil Blatákům právo na pastviny, Vojta chtěl dobýt na pánech práva na rybolov a honbu zvěře. Podloudnými a ne právě zrovna čestnými cestami opatřoval si prostředky, aby - až dospěje - mohl s úspěchem vystoupit proti pánům. Ale blahodárný vliv lásky k Apoleně, dceři jeho zaměstnavatele, a hlavně napomenutí její babičky, že udržování rybníků vymyká se ze sedlákových možností a že "škoda, kterou dělá zvěř na polích sedláků, ještě žádného z nich o statek nepřipravila, ale honba už mnohého" napraví hlavu mladému blouznivci. Z Vojty se stane řádný občan, dobude si přízně a lásky svého sedláka a po deseti letech i ruky jeho dcery Apoleny.

Souběžně s tímto vypravováním běží úpadek Krušinova rodu, kde slabá hospodářova ruka zavinila nejen ztrátu statku, ale i zničení celého rodu.

Tuto knihu věnuje Klostermann všem, "kdož přispěli na vzkříšení a obnovení svaté památky mučedníka, vyšlého z našeho jihočeského selského lidu, naší síly a chlouby."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 03.05.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Klostermann - Mlhy na Blatech (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­