ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klostermann Karel (*15.02.1848 - †16.07.1923)

­­­­

Skláři

Román líčí rozkvět i úpadek šumavského sklářského průmyslu a odehrává se v prostředí měšťansko-šlechtickém.
Klasický román autora, celoživotně spjatého se Šumavou, vypráví osudy a osobní dramata aktérů ze dvou velkých sklářských rodin - francouzských Chabléových a českých Haslingerů. Pozadí pro jejich osudy tvoří sugestivně vylíčená, nedotčená příroda šumavských hor, v sociálně laděných příbězích jednotlivých hrdinů se odráží i příběh rozkvětu sklářského řemesla v devatenáctém století i jeho dopadu na život v šumavských vsích a samotách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dr. Rebstöck v Sušici roku 2015. Počet stran: 197. ISBN: 978-80-86876-31-3.

OBSAH:

Román líčí úpadek pošumavského sklářství. Pan Chablé, francouzský šlechtic-emigrant a sklář-kavalír je vehnán do úpadku bezohlednou konkurencí bavorských skláren. Rovněž jeho zeť Antonín Haslinger intrikami svého domnělého přítele ředitele Kroužilovského přijde o celý svůj majetek. Tato trudná historie zničení dvou přičinlivých a čestných pošumavských průmyslníků je zpestřena láskou a ztroskotáním manželství dvou dcer Chabléových, Charlotty a Lucilky.

Celý ráz románu dán je citátem z poslední jeho stránky: "Obrací osud kolo. Kdo se provinil, vinu pyká - z pokolení do pokolení hrůzné kolo dolů se otáčí, až smyto v kalných proudech neštěstí, bídy a hanby, v nichž tonou vzpomínky na dědy, opět nahoru směřuje."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 31.05.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Klostermann - SklářiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­