ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bédier Joseph (*28.01.1864 - †29.08.1938)

   
­­­­

Román o Tristanovi a Isoldě (5)

Původně lidová pověst o lásce Tristana, synovce krále Marka z Cornwallu, a Isoldy, královy nevěsty, je nejznámější památkou středověké francouzské literatury.
Krásným poetickým jazykem vyjadřuje obecně lidský ideál, touhu člověka po absolutním citu, po lásce, jež nakonec vítězí i nad smrtí. Román vynikajícího francouzského filologa a literárního historika je syntézou vědecké přesnosti a tvůrčí básnické instituce, která zbavuje pověst nánosu staletí a tuto středověkou ódu na lásku citlivě přibližuje modernímu čtenáři.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydaly Lidové noviny v Praze roku 1996 (4. vydání). Z francouzského originálu Le roman de Tristan et Iseut přeložila Eva Musilová. Počet stran: 148. ISBN: 80-7106-135-2.

OBSAH:

Král Rivalen, loonnoiský král, dostal odměnou sestru cornwallského krále Marka (Marc), Blancifloru (Blanchefleur). Velice se milovali. Kníže Morgan však Rivalena zabil a Blanciflora zemřela žalem po porodu syna Tristana. Služebník Rohalt se sirotka Tristana ujal a vychoval ho jako vlastního syna.

Jako mladíka Tristana unesli do země krále Marka. Tristan byl vynikající lovec, a to ho brzy přivedlo ke králi. Tristan mu převyprávěl svůj životní příběh a zjistil, že je králův synovec. Rozhodl se pak zůstat na královském dvoře.

Irové požadovali po Cornwallu válečný poplatek. Aby ho nemuseli platit, museli se utkat s velkým irským bojovníkem Morholtem. Nikdo neměl odvahu, jen Tristan.

Tristan Morholta zabije, ale Morholtův meč byl otrávený a Tristan umírá. V pohřební lodi dopluje do Irska, kde ho vyléčí Isolda Zlatovlasá, Morholtova neteř. Chce ho zabít za smrt svého milovaného strýce, ale Tristan jí vše vysvětlí a tajně prchne zpět do Cornwallu.

Baroni v Cornwallu naléhají, aby se král Mark oženil, protože vědí, že by jednou vládu nad zemí předal Tristanovi. Dvě vlaštovice jednou přinesou dlouhý zlatý vlas a Mark prohlásí, že si vezme jen dívku se zlatými vlasy. Tristan ví, že vlas patří Isoldě a vydá se pro ni do Irska.

Irsko ohrožuje saň, která žádá každý den mladou dívku. Tristan ji zabije, ale je opět otráven jedem. Jiný muž se vydává za hubitele saní, ale Isolda ví, že lže. Se svou služebnou Brangienou projíždí místo, kde byla saň zabita a najdou polomrtvého Tristana, kterého opět vyléčí. Tristan si zabitím saně vyslouží Isoldu a veze ji Markovi. Omylem spolu vypijí nápoj lásky a velice se do sebe zamilují.

Isolda se provdá za Marka, ale s Tristanem se schází v zahradě pod velkou sosnou. Baroni to Markovi řeknou a ten na ně čeká ukrytý v koruně velké sosny. Jen náhoda jim pomůže, aby se milenci neprozradili. Časem na to ale Mark stejně přijde a chce je potrestat. Tristan uprchne a Isoldu vybojuje z rukou malomocných.

Dva roky žijí s bídou v lese. Spící v lese je vypátrá král Mark, mezi jejich těly je Tristanův meč, z toho Mark vyvodí, že nejsou milenci. Isoldu Mark vezme na milost, ale Tristan musí navždy odejít z Cornwallu.

Tristan cestuje po zemích a chřadne nešťastnou láskou. Bojem si vyslouží Isoldu Bělorukou, vezme si ji, ale stále miluje Isoldu Zlatovlasou. Isolda Zlatovlasá je však na Tristana naštvaná a nechce ho už nikdy vidět.

Tristan chřadne stále více, v jednom boji je opět otráven jedem. Žádný doktor nezná lék a Tristanova smrt je jistá. Jeho přítel se vydá pro Isoldu Zlatovlasou, pokud ji poveze, má vyvěsit na stěžeň bílou plachtu. Pokud ji nepoveze, má vyvěsit černou plachtu. Isolda Běloruká se chce svému muži pomstít, proto mu řekne, že loď má černé plachty. Plachty mají ovšem barvu bílou. Tristan zemře ve chvíli, kdy do místnosti vstoupí Isolda Zlatovlasá. Ulehne k Tristanovi a zemře na zlomené srdce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 22.10.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Joseph Bédier - Román o Tristanovi a Isoldě (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)