ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bédier Joseph (*28.01.1864 - †29.08.1938)

   
­­­­

Román o Tristanovi a Isoldě (2)

Tristan byl synem krále Rivalena a Blanciflory. Jeho otec zemřel v boji a matka při porodu žalem z jeho ztráty. Chlapce se tedy ujal královský podkoní Rohalt. V sedmi letech byl Tristan svěřen učiteli Gorvenalovi, ale kupci malého Tristana unesli a vydali se s ním na moře. Zastihla je však bouře, a protože si mysleli, že je bozi trestají kvůli Tristanovi, pustili ho na malé loďce. Chlapec doplul na pobřeží Cornwallu ke králi Marcovi, který ho přijal, aby u něj sloužil. Rohalt po něm samozřejmě pátral a cesta ho přivedla až do Cornwallu, takže se Tristan konečně dozvěděl pravdu o svých rodičích a také zjistil, že Marc je vlastně jeho strýc, neboť Marc byl bratr Blanciflory. Marcovu zemi však vydíral král Irska, který žádal 300 patnáctiletých panen a paniců nebo boj někoho z cornwallského lidu s jeho švagrem, obrem Morholtem. S Morholtem nikdo bojovat nechtěl kromě Tristana, který nad ním po dlouhém boji vyhrál, ale byl těžce zraněn otráveným kopím. Protože ho nikdo neuměl vyléčit, nechal se vyslat na moře v člunu bez vesel, aby zemřel osamocen. Moře ho však vyvrhlo na pobřeží, kde ho našla Isolda Zlatovlasá, neteř Morholta, která, aniž by věděla, že je to vrah jejího strýce, ho svými léky vyléčila. Poté od ní tajně utekl zpět ke strýci, aby ho nepoznala.
Na dvoře krále Marca žili i čtyři baroni, kteří Tristana nenáviděli. Báli se, že mu jednou připadne trůn, a tak nutili krále, aby se oženil. Král však prohlásil, že si vezme jen tu, které patří zlatý vlas, jenž mu přinesly vlaštovky. A protože Tristan věděl, čí je to vlas, vydal se pro zlatovlasou Isoldu. Aby ji mohl získat, musel nejprve zabít saň, což se mu povedlo; až na to, že sám upadl do bezvědomí a že jeho čin si přivlastnil někdo jiný. Tomu naštěstí toto vítězství Isolda nevěřila, proto pátrala po pravém vítězi. Takže Tristana našla a podruhé uzdravila. Poté i přesto že zjistila, že on je vrahem jejího strýčka díky úlomku meče, se s ním vydala za králem Marcem. Jenže na lodi oba omylem vypili nápoj lásky, který byl původně určen pro Isoldu a krále Marca. Jenže Marc se do ní zamiloval taktéž, takže si Isoldu vzal.
Ona se ale tajně scházela s mladým Tristanem, ale měla hrozný strach z prozrazení tohoto vztahu. Jenže ti čtyři Tristanovi nepřátelé na ně brzy přišli a okamžitě to pověděli králi.
A tak král Mark, i když nerad, přikázal Tristanovi, aby odešel z hradu. I přesto se spolu nadále scházeli v sadu. I na to ovšem ti čtyři nepřátelé přišli a nalíčili past, do které se ale milenci nechytili. Tristan se opět vrátil na hrad a opět se s Isoldou scházeli, jenže tentokrát už je díky trpaslíkovi Frocinovi král přistihl. Oba dva byli zajati a měli být upáleni. Tristan však uprchl a skokem z kaple se chtěl zabít, ale nic se mu nestalo. Vysvobodil tedy i Isoldu a oba uprchli do lesa. Začal jim těžký život plný bídy, útěků i lásky. Král je nakonec s pomocí lesního najde, jak spolu poklidně spí v jeskyni, ale nezabije je. Jen Tristanovi vymění meč za svůj a Isoldě vymění prsten. Když na to ráno přišli, nejdříve prchli, ale později po setkání s poustevníkem Ogrinem požádal Tristan krále o odpuštění. Ten to přijal s podmínkou, že odjede ze země. Isolda ještě musela projít soudem žhavým železem, který pro ni s malou lstí dopadl dobře.
Tistan pak jezdil po různých zemích a pomáhal svými hrdinskými činy. Čas plynul a Tristan a Isolda se učili žít jeden bez druhého. Isolda po boku krále Marka a Tristan ve službách různých králů. Jedním z nich byl také kníže Hoel, na kterého zrovna útočil hrabě Riol a kterému zůstal poslední hrad Carhaix, kam se vydal. Tam se také seznámil se svým budoucím přítelem na život a na smrt Kaherdinem, synem Hoela. Díky Tristanovi, jenž zabil Riola, se tento hrad podařilo ubránit a za to dostal za ženu Isoldu Bělorukou, dceru Hoela. Ale i přesto bez své zlatovlasé Isoldy chřadl. Proto se za ní jednou sám vydal a předstoupil před ni jako blázen. Po dlouhé době ho poznala a opět se začali scházet, ale znovu byli prozrazeni. Tristan tedy znovu odešel rovnou do války, kde byl smrtelně zraněn otráveným kopím. Umíral a chtěl naposledy spatřit svou Isoldu. Poprosil tedy Kaherdina, aby mu přivezl zlatovlasou Isoldu. Řekl mu, aby si vzal Isoldin prsten a slíbil Tristanovi, že pokud Isoldu přiveze, vyvěsí na loď bílou vlajku a pokud ne, tak černou. Rozhovor ale zaslechla jeho žena a chystala pomstu. Když se Kaherdin vracel, Tristan už nemohl vstát, proto se zeptal Běloruké, jakou má barvu. Ta mu zalhala že černou. Tristan po této zprávě zemřel. Když do pokoje vstoupila Isolda Zlatovlasá a viděla Tristana mrtvého, ulehla vedle něj a také zemřela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ppapprika, 29.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Román o Tristanovi a Isoldě, Román o Tristanovi a Isoldě (2), Román o Tristanovi a Isoldě (3), Román o Tristanovi a Isoldě (4), Román o Tristanovi a Isoldě (5)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Joseph Bédier - Román o Tristanovi a Isoldě (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)