ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bédier Joseph (*28.01.1864 - †29.08.1938)

­­­­

Román o Tristanovi a Isoldě (3)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Lidové noviny. Z francouzského originálu Le roman de Tristan et Iseut vydáno nakladatelstvím Edition d'art v Paříži 1946.
Na obálce detail z obrazu Frederika Burtona: The Meeting on the Turret Steir (1864)
2. svazek

SPECIFIKACE A ZAŘAZENÍ DÍLA:

Období: středověká literatura
Literární druh: román
Literární žánr: drama
Téma: láska silnější než smrt
Idea: tužba být stále s milovaným člověkem
Místo děje: Británie, Francie
Čas děje: středověk

AUTOR A JEHO DÍLO:

Joseph Bédier byl francouzský filolog a literární historik, člen Francouzské akademie. Patřil také k pečlivým editorům starofrancouzských textů, z jehož mnohaletého detailního bádání, jak se vlastně vyvíjela Tristanovská láska a jaký vztah k sobě mají jednotlivé zachované texty, vzešla kompozice Román o Tristanonvi a Isoldě - francouzská báseň, napsána prostou a krásnou prózou z poloviny 12. století, sepsána Bédierem však koncem 19. století. Joseph Bédier je důstojným pokračovatelem starých truvérů, kteří vyprávěli tento podivuhodný příběh o okouzlení, starostech, radostech a smrti, jak vznikla v hlubinách keltského snu a jak nadchla duši Francouzů 12. století.
Bédierovi se naskytly dvě možnosti: přidržet se díla Thomase nebo Beroula. Francouzsky vědec a odborník středověkých literatur zvolil cestu druhou, mnohem obtížnější, kde nestačilo již být vědcem, kde bylo třeba být básníkem. Chtěl oživit příběh o Tristanovi a Isoldě v jeho nejstarší podobě vůbec. Beroul i Thomson se snažili smýt z příběhu stopy původního barbarství. Keltové pojali původně hlavního hrdinu spíše jako poloboha, byl představován jako objevitel všech barbarských umění: nebojácný mořeplavec, odvážný lovec, neporovnatelný zápasník, obratný umělec v rozechvívání harfy a roty, napodobitel ptačího zpěvu a samozřejmě největší z bojovníků, vše směřovalo k tomu, aby byl ještě obohacen láskou. Tak se stal tento příběh ve svých rozmanitých podobách nesrovnatelnou epopejí lásky.
Joseph Bédier naopak kladl důraz na prvky barbarských mravů a pocitů, s velkou oblibou je vybíral, když doplňoval Beroulovo dílo svou pečlivou a pracnou mozaikou. Děj je od začátku do konce prodchnut ideou osudovosti lásky, jež lásku povznáší nade všechny zákony. Dílo se těší obrovské oblibě, o čem svědčí více než 300 francouzských vydání, překladů do mnoha řečí, filmové, divadelní i operní zpracováni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eviickaaa, 23.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Román o Tristanovi a Isoldě, Román o Tristanovi a Isoldě (2), Román o Tristanovi a Isoldě (3), Román o Tristanovi a Isoldě (4), Román o Tristanovi a Isoldě (5)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Joseph Bédier - Román o Tristanovi a Isoldě (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­