ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bédier Joseph (*28.01.1864 - †29.08.1938)

   
­­­­

Román o Tristanovi a Isoldě (4)

HLAVNÍ POSTAVY:

Tristan - udatný bojovník, šlechetný muž, zkrátka všestranný princ z pohádky, král země Loonnoiské
Isolda - irská krasavice, ovládá kouzla
Marc - král Cornwallu, velmi si oblíbil Tristana, silný král
Gorvenal - nejvěrnější přítel Tristana
Brangiena - služebná a přítelkyně Isoldina

DĚJ:

Příběh se odehrává v okolí Cornwallu v časech chrabrých rytířů i podlých úskočníků.
Tristan se narodil jako pohrobek krále Rivalena a své matky také mnoho neužil. Za těžkých časů jej přijal za svého Rohalt, a tak jej ochránil před nepřáteli. Naučil se všem uměním, které má každý urozený muž znát. Jednoho dne jej unesli norvéžští kupci. Za pomoci mocných sil se vymanil z otroctví. Ocitl se ve skupině krále Marca a přišel na hrad Tintagel. Okamžitě se stal Marcovým oblíbencem a král jej přijal za svého. Navzdory svému mládí vykonal ve službách krále mnoho dobrého. Zabil krutého výběrčího daní Morholta irského, čímž zachránil mnoho panen a dětí. Na nátlaky věrolomných baronů se král rozhodl, že se ožení. Tou vyvolenou měla být dívka, která má tak zlatý vlas, jaký král viděl u vlaštovek. Tristan se nabídl, že ji přivede. Po úmorné cestě připlul do Irska, kde zabil saň, vyhnul se smrti a odjel i s Isoldou Zlatovlasou. Po cestě se však oba napili čarovného nápoje, který připravila Isoldina matka - byl určen pro krále a jeho nastávající ženu, a oba podlehli osudové lásce. Později vše vyjde najevo. Oba milenci prchli do lesů. Tam strádají, sílu jim dává láska. Posléze Tristan pochopí, že tak to dál nelze. Předá Isoldu jejímu pánu a odchází ze země. Tristan umírá na zranění z boje, Isolda žalem.

ZÁVĚR:

V příběhu se objevuje mnoho nadpřirozených sil až pohádkových prvků. Jazyk je jednoduchý s archaickými prvky, které k němu neodmyslitelně patří.
Ani středověký rytíř, morálně zavázaný svému králi, se neubrání lásce, když vypije její odvar. Stejně tak je to i dnes. Mnohdy nepotřebujeme ani čarovný nápoj. Láska nás přepadne, ani nevíme jak. Láska nebo okouzlení. Vášeň a touha. Někdy je tak silná, že opustíme věrného partnera. Poté si uvědomíme svou chybu, ale už je pozdě na nápravu - zlomené srdce, zničené přátelství, zhrzená ješitnost nebo něco ještě horšího. Láska je spleť citů a stavů. Stačí jenom nepatrné zaškobrtnutí a vše se ubírá nesprávným směrem. Myslím, že když máme někoho skutečně rádi, tak v sobě najdeme dost sil a necháme jej odejít. Srdceryvné scény, výhrůžky a strach ze samoty nasvědčují tomu, že člověk podlehl majetnickému pocitu. Ten vztahu nepřidá stejně jako žárlivost.
To jsem ale odbočila od příběhu o lásce až k smrti. Milenci vlastně ani jinak dopadnout nemohli. Již ve chvíli, kdy svlažili rty vínem, byl jejich osud zpečetěn. Buď budou psanci, nebo předčasně opustí tento svět - tak se také stalo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Carlos, 18.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Joseph Bédier - Román o Tristanovi a Isoldě (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)