ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Giono Jean (*30.03.1895 - †09.10.1970)

­­­­

Muž, který sázel stromy (4)

Muž, který sázel stromy je příběhem muže, jenž se vydal do alpského podhůří, aby putováním nalezl smysl, který postrádal. Byl hluboce osloven mužem, jenž nachází smysl v sázení stromů v místech, kde krajina stromy postrádá. Ilustrace vnímání přírody je zde patrná ve spojení s nalezením smyslu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2012 (5. vydání). Z francouzského originálu L'homme qui plantait des arbres přeložila Zdeňka Stavinohová. Počet stran: 52. ISBN: 978-80-7429-257-6.

O DÍLE:

  • původně šlo o povídku pro časopis Readers Digest (česky vychází pod názvem Výběr), který vypsal soutěž o nejlepší příběh ze života - byla však odmítnuta, protože prošetření ukázalo, že se nezakládá na skutečnosti
  • Jean Giono ji tedy vydal samostatně a vzápětí se stala bestsellerem
  • název pochází od autorovy dcery

DĚJ:

Vypravěč jako dvacetiletý mladík narazí ve vyprahlém alpském kraji na pastýře Elzéarda Bouffiera, který ho občerství vodou a dovolí mu u něj přenocovat. Následující den jej jinoch sleduje, jak sází duby z pečlivě vybraných žaludů (ujme se 10 %).

Po první světové válce se znovu vrací do oněch míst a nalézá pastýře, jak se naplno věnuje svému poslání - prodal ovečky a vedle dubů sází také břízy. Jeho les se rozrůstá. Bezejmenný vypravěč ho od té doby navštěvuje pravidelně. Nikdo neví, že les vysazuje Bouffier, a tak mu úřady paradoxně zakážou rozdělávat oheň, aby toto "výjimečné přírodní dílo" nepodlehlo zkáze.

Vypravěči se s pomocí přítele na ministerstvu lesnictví podaří prosadit ochranu hvozdu. Za druhé světové války je sice bez pastýřova vědomí malá část vykácena, aby auta mohla jezdit na dřevní plyn, ale těžba se nevyplácí a většina lesa přežije bez úhony.

Postupně se do vyprahlého kraje vrací voda a s ní i život - ze zvlčilých vesničanů, mučených větrem a trpících sklony k sebevraždě, se stávají spokojení lidé. K nim se připojují mladí přistěhovalci.
Když Bouffier umírá v domově pro přestárlé, kraj se jeho zásluhou znovu zazelenal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Giono - Muž, který sázel stromy (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­