ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Giono Jean (*30.03.1895 - †09.10.1970)

­­­­

Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka z roku 1953. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé.

Je to velice krátká povídka, má pár stránek, ale je velmi pěkná. Jeden vydavatel požádal Giona, aby napsal povídku o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal a tak napsal tuto:

Když procházel jednou pustou krajinou, potkal pastýře, jenž ho vzal k sobě domů. Dal mu najíst a poskytl mu nocleh. Pastýř se jmenoval Elzéard Bouffier. Po večeři vybral 100 nejlepších žaludů, které našel a druhého dne je šel vysázet. Takhle to dělal každý den. Po pár dnech se s pastýřem rozloučil a odešel. Několik let bojoval v první světové válce a když se asi po 20 letech vrátil do té pusté krajiny, nebyla už pustá. Byl to úplně jiný kraj, jeden velký les. Znovu se stkal s Elzéardem, o němž si myslel, že už dávno zemřel. Nechoval ovce jako tenkrát, protože mu okusovaly stromky. Za tu dobu jich vysázel desetitisíce, ba i statisíce. Jeho zásluhou se krajina takto změnila a vyrostl zde překrásný les. Na tento "přírodní les" se přišla podívat úřední komise, a tak byl dán pod ochranu státu. Elzéard sázel stromy jen tak, neměl z toho žádný osobní prospěch, prostě to dělal ke zlepšení stavu krajiny a téměř nikdo o jeho činnosti nevěděl. Nakonec zemřel v domě pro přestárlé.

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídka se mi opravdu velmi líbila. Je opravdu krátká, přečetla jsem jí během dvacetiminutové cesty autobusem. Je neuvěřitelné, že stačí pouze píle a odhodlání, aby jediná osoba udělala něco tak záslužného a obrovského bez žádného prospěchu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: KíťaMíťa, 07.01.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Giono - Muž, který sázel stromyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­