ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dědková Jarmila (*26.03.1952)

­­­­

Sonáta pro Pavlu

Příběh šestnáctileté Pavly Radvanové, posluchačky druhého ročníku konzervatoře, která po velké životní pohromě nalézá útočiště v honosné vile u dobře situovaného strýčka.

Pavle a její rodině vzaly velké letní záplavy celé jejich bydlení a vše, co si doposud pracně vybudovali. Její rodiče a malá sestra Lenka se nastěhují k babičce. Všichni společnými silami dávají následky povodní do pořádku, otec si však nemůže najít práci a začíná pít. Pavla se stěhuje ke svému strýci, tetě a sestřenici do Brna, jelikož na internát nejsou peníze, a dále navštěvuje konzervatoř, kde se učí hrát na klavír. Strýcova rodina je bohatá a sestřenice Míša namyšlená. Po pár neshodách se sestřenicí si začínají celkem rozumět a vše se zdá být v naprostém pořádku. Po několika týdnech si ale začíná Pavla všímat zvláštních poměrů, které v této rodině panují. Míša je úspěšnou studentkou gymnázia a chce se stát herečkou. Otec s tím nesouhlasí a své dceři radí užitečnější povolání, třeba právníka nebo lékaře.
Strýci se nezamlouvá Pavlino ranní vstávání do školy, své neteři nevěří, že chodí cvičit do školy na klavír, protože doma je nechce rušit. Stejně tak se mu nezamlouvá její brigáda - roznášení letáků po městě. Obě dívky musí být v určitou hodinu doma a pokud nejsou, padá na ně podezření, že se někde "tahají" s klukama, což strýc nesnese. Vše vyvrcholí v moment, kdy strýc vyhodí přítele Míši, Viktora, a doporučí mu, ať se k jeho dceři nepřibližuje. Strýc neváhá svoji dceru uhodit, to se pak ale snaží omluvit nějakým dárkem nebo penězi. Po pár takových vyhrožování se Viktor s Míšou rozejde a ta to nese velmi těžce. Pavla se náhodně potkává s Petrem, pomáhal u nich ve vesnici při povodních. Začíná jí pomáhat s roznášením letáků a tráví spolu hodně času. Strýc na to však přijde a neváhá vše říct Pavlině mamince, ta však Petra zná a vůbec jí to nevadí. A tak se spolu dvojce schází dál. Pavlina babička upadla a zlomila si nohu, proto jede Pavla domů. Otec přestal pít a za babičkou jezdí každý den do nemocnice. Vypadá to, že i jim se začalo dařit. Pavla odehrává svůj první klavírový koncert - Janáčka a přišel ji podpořit nejen Petr ale i jeho sympatická babička, kterou Pavla nedávno navštívila a velice si spolu rozuměly.
Míša nezadržitelně hubne a vypadá čím dál tím hůř. Na protest svému otci hladoví a ze školy přinese vysvědčení se samými jedničkami, aby mu dokázala, že má na to stát se herečkou. Ten vytáhne z peněženky tisíc korun a dává jí je za dobrý výkon. Její tělo nevydrží všechno a když se Pavla jednoho dne vrací ze školy, najde Míšu mrtvolně ležet na koberci. Rychle volá sanitku a Míšu si odvážejí do nemocnice. Lékaři se diví, že si nikdo dříve nevšiml, že dívka s tak nezdravě vypadajícím vzhledem má anorexii. Samozřejmě, že si toho její rodiče všimli, ale nic s tím nedělali...
Příběh končí v době, kdy není nic rozhodnuto: jestli se Míša uzdraví nebo jestli se její otec polepší...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha nebyla nejhorší, ale přišla mi taková moc "useknutá". Každý si tedy muže domyslet, jak to nakonec dopadne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evíšek, 06.08.2006

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Dědková - Sonáta pro PavluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­