ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dědková Jarmila (*26.03.1952)

­­­­

Křehčí než porcelán

  • dívčí román
  • jazyk spisovný, použití hovorové řeči
  • čas: chronologický, občas retrospektivní vsuvky
  • román líčí dopad na psychiku dítěte, způsobený rozvodem rodičů
  • hlavní postavy: Klára, Simonka, Benešovi, Štěpán, Ríša

DĚJ:

Knížka zachycuje osud rodiny Benešů, zvláště pak příběh Kláry a její mladší sestry Simonky, která asi nejvíc trpí rozvodem svých rodičů. A starosti jí navíc přidělává i její matka, která by z ní chtěla mít vynikající klavíristku a studentku. Jenže Simonce učení nejde, klavír jí nebaví a k tomu se jí neustále stýská po jejím otci a tak se stále více uzavírá do sebe. Když si toho všimne její sestra, snaží se alespoň domluvit jejich matce, aby na Simku nebyla tak přísná, pořád jí netrestala za její chyby a dovolila jí kroužky, které by ji bavily. Simonka by moc ráda dělala keramiku, ale nemůže, protože její matka si myslí, že když její bývalý manžel uvidí, že z ní dokázala udělat hudební virtuózu, tak se k nim vrátí. A tak matčina paličatost dál Simonu trápí, k tomu jí už ani nepomáhá její sestra, protože má problémy se svou láskou. A tak Simona jednoho dne navštíví svého otce. Návštěva se jí zalíbí a proto chodí za otcem každou volnou chvilku. To se ale nelíbí otcově nové přítelkyni, a tak jí za ním zakáže chodit. To už je Simona na dně. Naštěstí si toho ale všimne Klára a příběhem svého spolužáka, který kvůli špatným známkám spáchá sebevraždu, donutí mámu navštívit se Simonkou psychologa. Společně s jeho pomocí si matka uvědomí, že na názoru jejího bývalého manžela nezáleží. Všem začíná nový, lepší život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla Procházková, 10.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Dědková - Křehčí než porcelánMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­