ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Levin Ira (*27.08.1929 - †12.11.2007)

­­­­

Rosemary má děťátko (3)

Hlavní hrdinkou napínavého příběhu autora Iry Levina je mladá, atraktivní Američanka Rosemary, jejíž potřeby se zdají zcela normální a přirozené pro její postavení. Touží bydlet v krásném starém domě a mít děti. Její muž Guy je ale natolik zaneprázdněný, že rodičovství odkládá. Se založením rodiny váhá také proto, že si přeje svému dítěti poskytnout co nejvyšší úroveň života. Chce vydělat co nejvíce peněz, a veškeré svoje úsilí proto věnuje naplno práci herce. Mladí manželé se nastěhují do bytu ve vytouženém domě ve čtvrti Bramford a nehledí na varování přítele Hutche, který je odrazuje od bydlení v této pověstmi opředené části New Yorku. Snaží se je přesvědčit, že v domě, kam se stěhují, se dějí divné, až hrůzu nahánějící věci.
Se strašlivou nehodou se Rosemary poprvé setká tváří v tvář, když její nová mladičká kamarádka a sousedka Terry spáchá sebevraždu skokem z okna. Záhadou ale je, proč se upřímná a spokojeně vypadající Terry rozhodla pro tento čin. Tato otázka ale v knize není vyřešena, čtenář si proto smí sám domyslet, co se ve zranitelné duši mladé slečny odehrávalo, když se zabila. Můžeme si také pohrávat s myšlenkou, že se vůbec nejednalo o sebevraždu. Terry byla vyléčená narkomanka, kterou opět do normálního života přivedl starší manželský pár. Od té doby, co Terry žila u milých manželů Castevetových v domě v Bramfordu, vrátil se jí zase úsměv na tvář. Její \"náhradní prarodiče\" o ni s láskou pečovali a dávali jí opět chuť do života.
Když se Rosemary a Guy spřátelí s Castevetovými, nastává pro Rosemary nejpodivnější čas jejího života. Rosemary připadají starší manželé nejprve směšní. Působí jako z jiné planety. Postrádají cit pro volbu oblečení, jejich byt je zařízený s divným nevkusem. Ale přesto jsou neuvěřitelně milí, což v Rosemary probouzí soucit. Jejich společné návštěvy se stávají denní rutinou. Rosemary se se vším svěřuje paní Castevetové a nevědomky ji přijímá jako svoji matku.
Zdá se, že všechno v jejím životě je ideální. Guy dostává čím dál prestižnější nabídky, tisk o něm básní a všechny náhody hrají v Guyův prospěch. I když nevyhrál konkurs, přesto získal roli ve hře. Důvodem bylo to, že herec, který získal hlavní roli, najednou záhadně oslepl.
Guy se rozhodne mít s Rosemary dítě a ona je velmi šťastná. Avšak nikdy by od svého manžela neočekávala, jakým nemorálním způsobem potomka počnou. Rosemary jako by u početí ani nebyla, protože spala a noc si nepamatuje. Všechno nasvědčuje tomu, že ji manžel brutálním způsobem v noci znásilnil. Rosemary je šokovaná, ale protože zjistila, že je těhotná, její nadšení zvítězí nad chmurnými myšlenkami. Nejprve si tuto novinku, o které tak dlouho snila, užívá, ale později se trápí mnoha problémy a nejasnostmi, které se během těhotenství objeví. Lékař, kterého jí doporučila paní Castevetová, ji zve příliš často na kontrolu. Rosemary podstupuje různé testy. Má dlouhodobé úporné bolesti. Hubne a slábne. Ztrácí svoji krásu. Doktor, manžel i Castevetovi jí ale vždy tvrdí, že vše je v nejlepším pořádku. Rosemary ale tuší, že něco nehraje. Když upadne do bezvědomí a následně zemře její přítel Hutch právě v den, kdy se spolu měli po dlouhé době setkat a něco důležitého prohovořit, uvědomuje si, že je ona i její děťátko v nebezpečí. Ocitá se v bludném kruhu, ze kterého jí nikdo nepomůže. Věci, o kterých si myslela, že neexistují, obklopily její život a rozbíjí její představu o realitě. Všichni její nejbližší včetně manžela se proti ní spikli. Nikdo jí nepomůže, neboť jí nikdo její fantastické příběhy nevěří. Jsou totiž příliš hororové na to, aby byly pravdivé. Rosemary je odkázána sama na sebe. Nemá čas váhat nebo dlouho sbírat odvahu. Musí bojovat rychle. Jde přece o život jejího děťátka.

Na knize mě fascinoval dramatický přelom, kdy se z obyčejného příběhu s náznakem menších záhad stal hororový román. Hrůzu nahánějící věci, které zahltily život hlavní postavy, na mě působily velmi intenzivně, protože v knize byl kladen důraz na psychologii Rosemary. Čtenář se proto může snadno vžít do role hlavní hrdinky, která uvízla ve spiknutí mezi zradou a podvody a musí najít cestu ven.
Román v sobě zahrnuje čtivý, psychologický popis, dramatickou, hororovou zápletku i zajímavý příběh. Všechny 233 stránky knihy jsou napínavé a lehce stravitelné i pro méně náročnějšího čtenáře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 02.06.2007

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Ira Levin - Rosemary má děťátko (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­