ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Levin Ira (*27.08.1929 - †12.11.2007)

­­­­

Rosemary má děťátko (2)

Doba a místo děje: přelom roku 1965 a 1966, New York (Bramford)

DĚJ:

Mladí manželé Guy a Rosemary Woodhousovi se přestěhovali do Bramfordu, kde se jim podařilo získat hezký a prostorný byt. Jejich kamarád Hutch je před tímto místem varoval, protože zde v minulosti žily podivné osoby. Například sestry Trenchovy, které jedly děti, nebo Adrian Marcato, který se věnoval černé magii. Tvrdil také, že toto místo je nabité "negativní energií" a je zde větší počet sebevražd a zločinů. Ale Rosemary a Guy byli z nového bydlení nadšení a nenechali se jeho radami ovlivnit.
Rosemary se seznámila s mladou dívkou jménem Terry Gionoffriová, která bydlela na stejném patře hned ve vedlejším bytě u postarších manželů Castevetových, kteří se o ni starali. Rosemary si všimla, že dívka má na krku zvláštní amulet, který vydává nepříjemný zápach. Terry jí řekla, že je to přívěšek s tanisovým kořenem, který prý přináší štěstí. Dostala ho od Castevetových.
Terry dříve brala drogy a žila na ulici, ale díky starostlivé péči Castevetových, kteří se jí ujali, byla brzy v pořádku. Když si s Rosemary povídala, zdálo se, že je na tom psychicky dobře. O to překvapivější bylo, když o pár dní později spáchala sebevraždu skokem z okna.
Díky této nešťastné události se Woodhousovi seznámili se sousedy Minnií a Romanem Castevetovými, které dosud míjeli. Minnie je pozvala na večeři a oni pozvání přijali. Jejich byt se zdál Rosemary trochu podivný, ale nevěnovala tomu velkou pozornost.
Castevetovi Rosemary nepadli příliš do oka a i Guy z nich měl legraci. Pak je ale začal často navštěvovat. Byl hercem a tvrdil, že mu Roman Castevet dává důležité rady pro jeho budoucí úspěch. Rosemary od Minnie dostala přívěšek, který předtím měla Terry. Sice si ho vzala, ale nenosila ho. Někdy u sousedů přes zeď slýchala podivnou monotónní hudbu. Ke Castevetovým často chodilo několik jejich známých a tak si Rosemary myslela, že hudba patří k těmto setkáním...
Guy a Rosemary toužili po dítěti, ale Rosemary se nedařilo otěhotnět. Jednou jim po večeři Minnie přinesla zákusek. Rosemary ho snědla, i když jí moc nechutnal. Pak vypila dost vína a byla opilá. Když ji Guy donesl do postele, zdálo se jí, že je hrubě znásilňovaná. Když se ráno probudila, byla celá poškrábaná a Guy jí řekl, že se s ní miloval, protože chtěl využít toho, že měla zrovna "plodný den".
Rosemary se na něj rozzlobila a odjela na chatu, kterou jí půjčil Hutch. Tam přemýšlela o svém manželství a uvědomila si, že byla na Guy zbytečně zlá, a proto se vrátila domů.
Zjistila, že je těhotná, a tak zašla ke gynekologovi. Castevetovi byli jejím požehnaným stavem nadšeni. Rosemary se s nimi už spřátelila, a tak dala na jejich radu a přešla k jinému lékaři, kterého jí doporučili.
Její těhotenství ale neprobíhalo dobře. Začala trpět velkými bolestmi a doktor Sapirstein jí tvrdil, že brzy přejdou. To se ale nestalo. Rosemary se přesto velice těšila na miminko. Dokonce začala nosit přívěšek s tanisem a Minnie jí každý den připravila vitaminový koktejl z bylinek.
Guy nebyl příliš úspěšný herec, ale pak znenadání oslepl jeho kolega Donald Baumgart a Guy převzal jeho roli. Od té doby se mu začalo profesně velmi dařit, i když na úkor druhého člověka.
Jednoho dne Rosemary navštívil Hutch a zhrozil se jejího stavu. Kvůli bolestem velice zhubla a vypadala unaveně. Hutch se seznámil i s Romanem Castevetem a začal se na sousedy vyptávat. Večer jí pak zavolal a prosil, aby se s ním druhý den sešla.
Rosemary přišla na schůzku, ale dozvěděla se, že Hutch leží v bezvědomí v nemocnici. Byla z toho velmi smutná, ale nechtěla ohrozit miminko, a tak na jeho nemoc raději nemyslela.
V těhotenství začal mít chuť na nepropečené, skoro krvavé maso. Jednou dokonce začala jíst syrové kuřecí srdíčko. Když si to ale uvědomila, udělalo se jí špatně a přestala s tím...
Na 22. ledna naplánovala večírek, aby zapomněla na bolesti, které ji stále trápily. Párty se povedla a znenadání Rosemary bolesti jako zázrakem přešly.
Hutch byl stále v bezvědomí a nakonec zemřel. Jeho přítelkyně přinesla Rosemary knihu, kterou jí chtěl dát v den jejich plánované schůzky. Krátce předtím, než zemřel, se na chvilku probral z bezvědomí a řekl: "Jméno je anagram."
Kniha se jmenovala "Všichni čarodějníci a čarodějnice" a obsahovala i kapitolu o satanismu. Zvýrazněná byla část o Adrianu Marcatovi a jeho synovi Stevenovi. Rosemary zkoušela všelijak přesouvat písmenka v názvu knihy, ale na nic nepřišla. Až pak zkusila přesunout písmena ve jménu Marcatova syna a vyšlo jí "Roman Castevet".
Tomu, že je skutečně synem vyznavače černé magie, odpovídal i jeho věk. Rosemary byla tímto zjištěním šokovaná. Přečetla si, že satanisté pro své obřady používají krev nepokřtěných novorozeňat a začala se bát o život svého miminka... Svěřila se Gyuovi, ale ten ji utěšoval, že její pochybnosti jsou liché. Rosemary mu ale příliš nevěřila.
Druhý den zjistila, že Guy knihu vyhodil. To ji velice rozčílilo. Svěřila se se svým objevem doktoru Sapirsteinovi a ten jí řekla, že Roman Castevet je vážně nemocný a nezbývá mu příliš měsíců života, a tak se nemusí ničeho bát.
Castevetovi se vydali na dovolenou a Minnie na Rosemary poznala, že ví o pravé totožnosti Romana. Řekla jí, že Roman se za svého otce stydí a rozhodně v jeho praktikách nepokračuje...
Castevetovi odjeli a Rosemary se uklidnila. Pak ale zjistila, že Guy jí několikrát lhal a objevila i další věci, které "neseděly". Účastnil se setkání Castevetových s jejich známými, a tak ji napadlo, že při satanistické mši mohli způsobit oslepnutí jeho kolegy. Zavolala Donaldovi a zjistila, že ještě před nešťastnou nehodou si s Guyem z legrace vyměnili kravaty. Castevetovi tudíž mohli mít nějakou osobní věc osoby, kterou by chtěli uhranout. Když u ní onehdy byl na návštěvě Hutch, postrádal při odchodu svou rukavici. A Rosemary si domyslela, že "hodní sousedé" způsobili i jeho smrt.
Sbalila si kufřík a šla se poradit s doktorem Sapirsteinem. Od sestry v ordinaci ale zjistila, že doktor nosí přívěsek s tanisem, a domyslela si, že také patří do skupiny satanistů. Hledala pomoc u svého prvního gynekologa, doktora Hilla. Řekla mu vše, co ji trápilo, a myslela si, že ji pochopil. Doktor ji ale pokládal za šílence a zavolal pro Guye a doktora Sapirsteina, aby ji odvezli domů. Rosemary jim utekla a zamkla se v bytě. Myslela si, že je v bezpečí, ale najednou se v bytě objevil Guy, doktor Sapirstein a další členové satanistické sekty, kteří se sem dostali tajnou chodbou ze sousedního bytu. Na Rosemary přišly porodní bolesti, a tak ji uspali.
Když se probrala, řekli jí, že dítě při porodu zemřelo. Drželi ji v posteli, dávali jí prášky na spaní a musela odstříkávat mléko. Později se jí zdálo, že v domě slyší dětský pláč. Uvědomila si, že její děťátko možná žije a že ho schovávají v sousedním bytě. Předstírala proto, že bere prášky, který jí dávali, a když byla dost silná, vzala si v kuchyni velký nůž a vypravila se do bytu sousedů. Tam ho uviděla!
V černé kolébce, v černých dupačkách, přikryté černou peřinkou spalo její miminko. V obýváku byla celá skupinka satanistů, včetně Romana a Minnie.
Když zpozorovali Rosemary, dovolili jí, aby si dítě prohlédla. Rosemary přišla k miminku, ale když otevřelo oči, se zděšením zjistila, že mají žlutou barvu. Řekli jí, že se jmenuje Adrian a jeho Otcem je Satan. Rosemary byla šokovaná. Přemýšlela, že i s dítětem vyskočí z okna. Pak si ale uvědomila, že nemůže zabít své miminko, a rozhodla se, že ho bude mít ráda. Trvala však na tom, že se bude jmenovat Andrew! V tomto okamžiku příběh končí...

HLAVNÍ POSTAVY:

Rosemary - citlivá a vnímavá mladá žena, která miluje svého manžela a touží po děťátku. Nakonec se jí podaří otěhotnět, ale těhotenství neprobíhá dobře a události, které se kolem ní odehrávají, ji děsí. Byla vychovávána k lásce k Bohu. Víra se z jejího života postupně vytratila, ale ve chvílích zoufalství se k Bohu znovu obrací. Postupně se z ní stává se paranoik. Je nervózní a neklidná, nevím, komu věřit.
Často přemýšlí, zda se zbláznila ona, nebo lidé kolem ní.

- ostatní postavy nemůžu dost dobře charakterizovat, protože nevím, jaké ve skutečnosti jsou, znám je jen z pohledu Rosemary.
Guy Woodhouse - atraktivní mladý muž, povoláním herec. Je sebevědomý a poněkud ješitný, neustále Rosemary uklidňuje, že vše je v pořádku. Ve skutečnosti je ale spolčený se satanisty, kteří mu pomohli k úspěchu v kariéře.
Roman a Minnie Castevetovi - na první pohled roztomilí a laskaví starší manželé, kteří jsou trochu "potrhlí". Ve skutečnosti je Roman vůdcem satanistické sekty a Minnie své bylinky pěstuje do čarodějných lektvarů.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Na začátku příběhu je Rosemary mladá a vyrovnaná žena. Nezvyklé události a podivné náhody, které se kolem dějí, z ní ale udělají nevyrovnanou trosku, která by nakonec byla schopná i vraždy, jen aby dostala zpět své dítě.

VLASTNÍ NÁZOR:

"Rosemary má děťátko" jsem četl už jednou ještě na základní škole a rád jsem se k této novele vrátil znovu. Je napsána velice čtivě a napínavě a má otevřený závěr, jak bývá u Iry Levina obvyklé...
Příběh je vyprávěn ve třetí osobě, ale z pohledu Rosemary. Člověk si může jen domýšlet, co se stalo poté, co ji skupina satanistů prohlásila za "Satanovu Matku".
Levinovy knihy jsou podle mě přínosné v tom, že čtenáři doslovně neservírují pointu, ale nutí ho se nad příběhem zamyslet.
Já osobně si myslím, že Rosemary není blázen a vše, co se kolem ní děje, je skutečné. Jak to ale autor ve skutečnosti myslel, asi ví jen on sám.
Každopádně je tato kniha velice kvalitní a doporučil bych ji přečíst tomu, kdo má rád tajemno.
Kdysi jsem začal číst i pokračování "Rosemary a její syn", ale pamatuji si, že jsem ho nedočetl, protože se mi nelíbilo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 18.08.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Ira Levin - Rosemary má děťátko (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­