ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Levin Ira (*27.08.1929 - †12.11.2007)

­­­­

Rosemary má děťátko

Příběh na pohled normálního páru, který se přistěhuje do nového domova. Do domu, jež je opředen mnoha záhadnými skutečnostmi. Bylo zde spácháno až podezřele mnoho sebevražd. Bydleli zde v minulosti všechny možné neblaze proslulé osobnosti. I přes rady svých přátel se sem pár nastěhuje. Vše se zdá být normální, Rosemary se seznámí s milou dívkou v sušárně. Z ní se nakonec vyklube schovanka jejich sousedů, staroušků, kteří se s Rosemary a jejím manželem brzy spřátelí. Paní pěstuje doma spoustu léčivých bylinek. Ihned Rosemary věnuje přívěsek s nevábně "voňavým" vnitřkem, který Rosemary předtím viděla i na krku dívky v sušárně. Tato jednou spáchá sebevraždu skokem z okna...
Rosemary otěhotní za velmi zvláštních okolností... Zdá se jí sen, že je velmi brutálně znásilněna vlastním manželem. Ráno vstane a zjistí, že je po celém těle poškrábána. Manžel jí sdělí, že měli přeci na minulý den naplánováno početí děťátka, a protože se Rosemary trochu napila, nechtěl promeškat tu příležitost. Rosemary se cítí podvedená a trochu ponížená, že si ji takhle vzal...
Během těhotenství trpí nesnesitelnými bolestmi, doktor, ke kterému ji poslala hodná sousedka, ji ujišťuje, že vše je v pořádku. Ale Rosemary si není až tak jistá, zvlášť, když se přistihne v kuchyni, jak se láduje krvavým syrovým masem. Když si to uvědomí, rychle ho vyzvrací.
Její známý jí zničehonic daruje knížku o čarodějnictví, brzy na to také zemře...
V knížce Rosemary najde pokyny, které stránky si má přečíst. Nechápe sice, ale do knížky se začte. Náhle přijde pomocí různých přesmyček na to, že její milý soused je synem muže, který se věnoval čarodějnictví. Vyznával satana. Rosemary se v knížce dále dočítá, jak tito lidé vezmou do moci malé dítě, aby podle obrazu svého z něj vychovali satana.
Nyní si Rosemary uvědomuje různé souvislosti - černé svíčky u sousedů doma, přehnanou starost o průběh těhotenství. (Sousedka jí den co den nosí výživný nápoj ze svých smradlavých léčivých bylinek a syrového vajíčka, pokaždé čeká, než ho Rosemary dopije, poté teprve odchází). Také si Rosemary všimne, že její muž poslední dobou tráví u sousedů nějak moc času. Začne ji pronásledovat paranoia, že všichni kolem ní jsou služebníci satana a chtějí jí ukrást její dítě.
Dítě se narodí, ale doktor Rosemary sděluje, že se bohužel narodilo mrtvé...
Rosemary je nešťastná, nikomu už nevěří. Často slýchá, jak se domem line dětský pláč, přemýšlí, odkud by tak mohl jít a zjišťuje, že nikdo v baráku přeci nemá malé dítě. Je jí jasné, že její dítě stále žije u sousedů. Zjistí, že mezi jejím a jejich bytem existuje tajná chodba. A tak se jednoho dne, stále velice zesláblá po porodu, vydává ozbrojena kuchyňským nožem k sousedům, aby si vzala své dítě.
Uvidí ho ležet v kolébce, ve vedlejším pokoji je celá ta jejich sešlost, i její manžel!!!
Přijde k postýlce dítěte, ale když na ni pohlédne, Rosemary se zděsí a pomyslí si: "Vždyť to není normální dítě, ty oči! Žluté, až kočičí oči!"
Všichni ji začnou oslavovat, jako satanovu matku, její dítě pak nazývají svým pánem - satanem.
Rosemary je zmatená, všichni jsou tedy satanovými služebníky???
Příběh končí náhle, jako by nedokončen, uprostřed pointy, bez vysvětlení, jestli to vše byl jen Rosemaryin klam nebo pravda. Ale protože je vše vykládáno z pohledu Rosemary, uvěříme ve skutečnost i když stále pochybujeme...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina Popelková, 08.09.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ira Levin - Rosemary má děťátkoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­