ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Levin Ira (*27.08.1929 - †12.11.2007)

   
­­­­

Stepfordské paničky (5)

Jaké tajemství skrývá městečko Stepford za leskem fasád luxusních domů? Proč zdejší muži tráví svůj volný čas v uzavřené společnosti pánského klubu? Vždyť doma je čekají ženy naplňující ideál amerických manželek - krásné, milující a povinnosti zvládající na jedničku. Když se do Stepfordu nastěhuje Joanna Eberhartová s manželem Waltrem, netuší, že sen o skvělém životě se může snadno změnit v noční můru...
Literární kritika vyzdvihuje, že Ira Levin je ve svých zastřeně hororových prózách schopen vyslovit i cosi podstatného o "chorobách" naší doby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Překlad Zora Wolfová, nakladatelství Euromedia Group k.s. - Knižní klub, Praha, 2004, 160 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává v malém městě v USA, 60. léta 20. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

Joanna - energická, emancipovaná žena, baví ji fotografování
Walter - manžel Joanny, usiluje rovněž o práva žen
Bobbie - kamarádka Joanny, nepořádná
Charmaine - kamarádka Joanny a Bobbie, má tenisový kurt, nemá ráda svého muže, ráda si užívá
Ruthanne - černoška, spisovatelka

OBSAH:

Joanna s Walterem se přestěhují do Stepfordu. Joanna zjišťuje, že všechny ženy jsou domácí puťky bez jakýchkoli zájmů, dokonalé hospodyňky a vypadají a chovají se jako herečky z reklam, zatímco místní muži pravidelně vysedávají v Mužském klubu. Ve městě najde pouze dvě kamarádky, které jsou stejné jako ona; mají koníčky, nekamarádí se s vysavačem, vtipkují a užívají si. Jsou to Bobbie a Charmaine. S Bobbie se snaží vyburcovat ženy k založení ženského spolku, ale neuspějí. Charmaine hraje výborně tenis a nadává na svého manžela. Jednou stráví Charmaine víkend s manželem a po něm se neskutečně změní. Zruší svůj tenisový kurt a stává se z ní dokonalá hospodyňka. Bobbie má podezření, že z místních továren uniká do vody jed, který přeměňuje místní ženy na mumie v domácnosti. Bobbie proto pije pouze kupovanou vodu a hledá nový dům mimo Stepford. Joanna zjišťuje, že kdysi existoval ve městě ženský klub, z nichž mnoho místních žen bylo členkami. Bobbie rovněž stráví víkend se svým manželem, který z ní chce udělat stepfordskou paničku s největší zálibou ve voskování podlahy a sloužení manželovi.
Do města se přistěhuje černošská spisovatelka Ruthanne, která si taky všimla nezvyklé chladnosti a nepřirozenosti místních paniček. Joanna se snaží vyřešit záhadu stepfordských žen. Navštěvuje psychiatričku a následně zjistí, že jeden člen Mužského klubu pracoval v Disneylandu a vytvářel živé roboty. Před nedávnem Joannu navštívil jiný muž z města a chtěl po ní, aby mu do magnetofonu nahrála svůj hlas. Joanna zjistí, že stepfordské paničky nejsou ženy, nýbrž robotky. Utíká od Waltera. Dohoní ji místní muži a snaží se ji přesvědčit o tom, že teorie s robotkami je nesmyslná. Joanna souhlasí s návštěvou Bobbie. Bobbie se má říznout do prstu. Pokud jí poteče krev, je jí jasné, že Bobbie je člověk, ne robotka. Jenže Bobbie nehodlá říznout se do prstu, ale zabít Joannu. Za několik dní potkává Ruthanne v obchodě Joannu, dokonalou stepfordskou paničku, krásně nalíčenou, vyvinutou, ladnou, která si rovná obsah nákupního košíku.

ZNAKY:

  • novela s hororovými prvky
  • upozornění na nemoc naší doby

MYŠLENKA DÍLA A VLASTNÍ NÁZOR:

Autor chtěl poukázat na to, jaký obraz chtějí mít muži o svých manželkách. Stereotyp a dokonalost může člověka zničit. Ženy by měly bojovat za emancipaci a neměly by se věnovat pouze práci v domácnosti, nýbrž mít jiné koníčky. Bylo to velice poutavé a čtivé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.12.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Ira Levin - Stepfordské paničky (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­