ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Herrmann Ignát (*12.08.1854 - †08.07.1935)

­­­­

U snědeného krámu (2)

Martin Žemla - mladý, poctivý, dobrosrdečný, citlivý a naivní kupec, který si otevře nový krámek v Praze. 13. dítě, studium mu příliš nešlo, a tak byl poslán do Prahy do učení - kvůli přísné kázni a týrání odešel pracovat ke kupci, odtud odešel kvůli vnucování ošklivé dcery mistra. Odchází na Malou Stranu, kde si ve Václavské ulici otevřel vlastní krám. Byl poctivý, nikoho nešidil, ale přesto se mu nevedlo dobře, protože lidé na Malé Straně neměli rádi novoty a už vůbec ne nějaké neznámé kupce. Nebyl mezi tamější lidi přijat. Zapletl se s Pavlínou, myslel si, že ho miluje, ale opak byl pravdou. Vzali se a Pavlíny matka-vdova byla šťastná - stala se tchýní obchodníka. O svatební noci se dozvěděl, že ho Pavlína nemiluje, ale před tchýní hráli divadlo. Pavlína otěhotněla, nebylo to Žemlovo, přiznala, jak to je a Šustrovy se odstěhovaly. Při inventuře zjistil, že ho Šustrovy vyjídaly, braly si věci do domácnosti. Čekal ho bankrot-raději se otrávil. Lidé to zjistili - proto "U snědeného krámu".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ignát Herrmann - U snědeného krámu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­