ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Herrmann Ignát (*12.08.1854 - †08.07.1935)

   
­­­­

Nebezpečný tulák

  • soudnička z 14. května 1887

Josef Kos, 45letý vdovec z Kobylis, hodil dávno sedlářským svým řemeslem, jak se zdá, a probíjí se světem pochybným způsobem. Nespořádaný jeho život zavedl jej už několikráte pod střechy věznic a trestnic - včera octl se znova před soudem, žalován jsa pro zločin veřejného násilí nebezpečným vyhrožováním, pro přestupek § 312 a pro přestupek tuláctví.
Chodil světem so svou kuběnou Františkou Škopovou a na potulkách těch zabloudil dne 28. dubna k osamotnělé hájovně Josefa Gabriela na Ježovce u Dobříše.
Spatřivše stavení, zamířili rovnou cestou k němu a chtěli vejít dovnitř, aby si vymohli nocleh. Ale hosté divokého, zpustlého vzezření Kosova nebývají vítáni a hostiteli bylo by v jejich přítomnosti velmi nevolno. Čtrnáctiletý čeledín Gabrielův Josef Švec zpozoroval podezřelou návštěvu a než mohl Kos s kuběnou svou vejíti, zavřel rychle vrata chalupy. To popudilo Jos. Kosa i počal nadávati a zvolal: "Nejlépe by bylo, nacpat do té boudy pejru a pak to zapálit!"
Dováděl tak chvíli před hájovnou, hrozil, že vytluče okna a svědek Antonín Kolínský - chlapec z hájovny - zaslechl, kterak Kos ke průvodkyni své povídá, "že dá do stavení sirky a že se tam všichni uškvaří."
Tato hrozba, pronesená zpustlým, rozčileným pobudou, naplnila obyvateli osamělého stavení odůvodněným strachem. Nemůže býti pohrůžky strašlivější a zvrhlému zlosynu není nic lehčího, než posadit někomu "červeného kohouta" na střechu. Za krejcar sirek, temná noc, přístup k chalupě se všech stran - čin je vykonán a po zločinci ani památky... Proto Gabriel, který hrozbu Kosovu zaslechl, spěchal ihned pro pomoc četnictva. Ještě téhož dne dopaden byl Kos četnickým závodčím Frant. Dohnalem a zatknut. Ale Kos nešel tak snadno. Počal protestovat proti zatčení a obořil se na četníka, že nemá práva zatknouti ho, že tomu nerozumí! On (Kos) bude prý si stěžovat u pana plukovníka četníků, pak prý závodčí uhlídá, že nebude ve službě ani dva dny!
Při včerejším závěrečném líčení choval se ovšem mírněji. Popíral své výhrůžky a nemyslil prý na nic zlého. Avšak soud po výslechu svědků nabyl přesvědčení o jeho vině a odsoudil Kosa do těžkého žaláře na deset měsíců, krom čehož vysloveno, že po vystálém trestu může býti dán pod policejní dohled. Proti trestu nenamítal odsouzený pranic a prohlásil, že jej ihned nastupuje, avšak trhl sebou při slově "policejní dohled."
"Slavný soude, jen to ne, jenom ne policejní dohlídku! Teprv nedávno mi byla odpuštěna - měl jsem ji tři léta!"
Ano, policejní dohled, toť strašlivé slovo pro podobné zločince. Z trestu sobe delšího nedělá si nic, ale dostane-li nádavkem policejní dohled - a jím zatřese, to je mu těžkým pokračováním restu, zvláště když už zakusil podobného dozoru.Ale zapomíná při tom, že jest jen v jeho moci, by se mu vyhnul, že jen třeba, aby klidně žil a nechal na pokoji bližní své. Však ono oněm, jimž takový tulák hrozí vypálením, také není při podobných výhrůžkách volno a slovem svým ukrádá jim časem spánek noční na dlouhou dobu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 26.11.2019

­­­­

Diskuse k úryvku
Ignát Herrmann - Nebezpečný tulákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­