ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doskočilová Hana (*11.07.1936)

­­­­

Damoklův meč a další známé příběhy z doby dávné a nejdávnější

V knize se střídají příběhy z řecké, mohamedánské a křesťanské mytologie s příběhy z dějin.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1991 (1. vydání). Ilustroval Gabriel Filcík. Počet stran: 95. ISBN: 80-00-00110-1.

OBSAH:

Jak již název knihy napovídá, celá kniha je plná příběhů z Bible anebo ze staré antické mytologie apod. Mně osobně se nejvíce z celé knihy líbil příběh o Filemónovi a Baukis. Tento příběh vypráví o bohu Diovi, který se vypraví z Olympu na zem, aby zkontroloval lidi. Byl večer a Dia s jeho společníkem Hermém nikde nechtěli ubytovat přes noc. Zbýval poslední dům ve vesnici. Došli k němu a spatřili dva staříky sedící na lavičce před domem, vyzařoval z nich pokoj a vzájemná láska. Tito dva stařečkové bohy ubytovali a dali jim vše, co doma měli. Ráno poznali, že měli doma samotné Bohy, ti jim za odměnu poskytli něco si přát. Jejich přání bylo skromné a dojemné - chtěli umřít oba najednou, aby zůstali stále spolu. Bohové pak zničili celou vesnici kromě tohoto domu Filemóna a Baukis, tento dům se stal chrámem. Když pak nadešel čas, stařečkové umřeli a proměnili se na stromy rostoucí blízko sebe tak, že se sebe dotýkali větvemi.

V knize se nachází spoustu takových příběhů, i když ne všechny mají takový happy end - v příběhu Kainovo znamení se dovídáme o tom, co Kain ze závisti provedl svému bratru Ábelovi a jak byl poznamenán.
Potopa světa nám připomene velkou archu pro všechna zvířata, která se v ní ukryla před potopou světa.
Panna orleánská - pod tímto názvem najdeme známou Johanku z Arku.
V Davidu spatříme pasáčka ovcí, který bojuje s obrem Goliášem.
Nechybí ani stará česká pověst o rabi Löwovi a Golemovi nebo jak skončila bájná Atlantida.

HLAVNÍ TÉMA/MYŠLENKA:

Stará moudra a příběhy, byť jsou těmi nejstaršími, i dnes nám mohou mnohé říci.

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím si, že je důležité, aby lidé znali příběhy z minulosti, abychom se dokázali ponaučit z toho, co lidé před námi udělali špatně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 09.11.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Damoklův meč a další známé příběhy z doby dávné a nejdávnější
-Diogenés v sudu: Dalších dvacet známých příběhů z doby dávné a nejdávnější
-O Mamě Romě a romském pámbíčkovi
-O raráši Mlíkovi
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Hana Doskočilová - Damoklův meč a další známé příběhy z doby dávné a nejdávnějšíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­