ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šalda František Xaver (*22.12.1867 - †04.04.1937)

   
­­­­

Zástupové

Sociálně-psychologické veršované drama, ve kterém se legendární literární kritik Šalda zamýšlí nad konfliktem osobních a společenských zájmů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavatelství Štorch-Marien v Praze roku 1921. Počet stran: 103.

OBSAH:

Vůdce lidu Lazar, zběhlý mnich, je nadějí davu, který doufá ve splnění svých vesměs hmotných, přízemních a mnohdy i zcestných přání. Jenže Lazar hlásá evangelium osvobození člověka velkou myšlenkou. Zástup nerozumí jeho symbolům a bere je doslovně jako svolení k volné lásce, opilství a zabíjení... Žádá Lazara, aby mu byl pánem, protože dobře nesnáší svobodu. Proti Lazarovi se bouří starý svět, vzniká boj.

Marně se jej klášter snaží zlákat zpět, marně však také Lazar spoléhá na svůj zástup. Nechce sloužit myšlence.

"My nechceme umět myslit... My chceme dlouho žít a tučně žít u tučného koryta této tučné země; a proto nechceme myslit, nýbrž 'užívat'."

Chtějí ho znovu povolat králem, aby vyplnil jejich hmotná přání, jenže Lazar odmítá... Ve jménu myšlenky se zříká lásky i bohatství. Tím vzbudil u zástupu k sobě nechuť. Zdá se jim neživotný, papírový, nepraktický...
A i Lazar sám zakolísá - vraždí svého odpůrce a vášnivý hněv jej opojuje jako projev skutečného, živočišného a nestylizovaného života. Stejně tak dívka Marta svou vášní k němu ukazuje cestu k syrovému, nevysněnému životu.

Odpor zástupů roste. Nenávidí ideový život, holdují přízemním projevům barvité pudovosti. Lazar ztrácí víru v zástupy, ale také ve svou myšlenku. V tomto těžkém vnitřním rozpolcení cítí najednou přítomnost skrytého Boha, jehož nelze navždy uchvátit, který však je důvodem a smyslem všeho úsilí o duchovní svobodu. Odlišuje ho ostře od Boha církví, jenž se mu zdá mrtvý. Odmítá rovněž svobodu prožitku, prospěchu a anarchie, třeba by ji snad hlásala věda, filozofie nebo náboženství.

Když Lazar padne v bitvě, ve které zástupové vítězí, pochopí tito jeho úsilí o duchovní svobodu. Marně si jej přisvojují církev i stát, chtíce stvořit falešnou legendu o konečném pokání a duchovním návratu umírajícího ke starým řádům.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 10.02.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
František Xaver Šalda - ZástupovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­