ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šalda František Xaver (*22.12.1867 - †04.04.1937)

­­­­

Dítě

  • komedie o třech jednáních

Tříaktová satirická moralita z pera legendárního literárního kritika, ve které nechtěné dítě způsobí rozvrat v rodině úctyhodné vdovy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Orbis v Praze roku 1954 (1. vydání tamtéž). K vydání připravil a doslov napsal František Černý. Počet stran: 124.

O DÍLE:

  • komedie
  • patří k vitalistickému proudu - oslavuje mužství/ženství, rodičovství, život (oproti iluzi, zastoupené uměním)

DĚJ:

Do továrnické rodiny, kde má hlavní slovo racionalistická, tvrdá vdova Kostarovičová, přichází služka Františka. Venkovskému děvčeti z hor se daří zjemnit ovzduší v domě. Tak dodává naději dvěma utlačovaným tvorům, mladšímu synu Alšovi (touží stát se hudebníkem) a strýci-vynálezci. Ten sice svými objevy zajistil rodině blahobyt, ale jeho (nyní zesnulý) bratr ho jen využil a odložil jako příživníka.

Na děvče si však myslí také starší syn Alexandr, chlouba rodiny a notorický svůdce. Po scéně, kdy Kostarovičová Františku poníží a označí ji za nemožný objekt továrníkovy lásky, se služebná opravdu dává svést. Nepomůže ani zoufalá hra houslí z Alšova pokoje; mladší syn totiž "intuicí milujícího" vytušil, kdy je jeho drahá v nebezpečí.

Františka otěhotní. Kostarovičová s Alexandrem jí cynicky radí k potratu. K témuž ji nabádá i venkovská kamarádka Anči, která teď slouží u vznešené dámy a přejala světácké způsoby. Zastání dívka najde až u Alše, jenž ji stále miluje. Slíbí, že si ji vezme a dítě adoptuje. Vzepře se tedy matce, vzdá se kariéry umělce, spálí partitury a stává se živitelem rodiny.

Tím dospěje v muže a zbaví se svého koktání. Brzy se vrací i strýc s výherním losem: získal větší obnos, z nějž se bude moci trojice zařídit po svém. Hodlají hlásat vzpouru utlačených a konec starého světa zatuchlé krve.

Nakonec se Alexandr proti matčině vůli žení s protřelou Anči, čímž se celoživotní sen Heleny Kostarovičové o továrnické dynastii hroutí.

CITÁT:

Františka o Alšově hře na housle: "A nikdy u nás v horách žádný pták mne tak neroztruchlil, když volal z hloubi lesa... a snad i svého zakletí."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
František Xaver Šalda - DítěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­