ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šalda František Xaver (*22.12.1867 - †04.04.1937)

­­­­

Loutky a dělníci boží

  • nebo též Loutky i dělníci boží
  • dvoudílná románová báseň (1917) o sociálních problémech ve společnosti, v níž F.X.Šalda líčí obraz cesty umělce z individualistického bludného kruhu
  • vyzdvihuje zde lidi, kteří dokážou přinést ostatním něco nového

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1935 (4. vydání). Počet stran: 421.

OBSAH:

Inženýr Frank Lamberk byl velmi prakticky vychováván svým otcem, zámožným továrníkem - tříbil mu sice rozum, zanedbal však cit. Taková jednostranná výchova se mnohdy vymstí - probouzí rodové dravčí vladařské pudy a nutí k doplnění opomíjených duchovních hodnot. Frank odmítá převzít otcovo dědictví a věnuje se hudbě.
A když se od otce odkloní i jeho energická dcera Michaela, opuštěný stařec, jenž se stal loutkou svých hmotařských vášní, ztrácí zájem o své dílo, klesá, stává se kořistí prohnané ženy a umírá, přičemž zanechává dětem pouze jejich zákonný podíl.

Z Franka se stane sobecký kořistník. Chce vládnout, užívat rozkoše, cítí svou pýchu i sílu a získá současně dokonce dvě dívky: Kornelii Nikodymovou, jež ho miluje s mystickým zanícením duchovně a neživotně, a malířku Šimonku Vintířovou, která jej zbožňuje bezelstnou a čistou láskou.
Kornelie trpí stálým rozcitlivěním, sebekritikou, jíž se odvrací od života. Frank ji uráží svým cynismem, její utrpení mu působí rozkoš. Po vášnivém projevu se s ním navždy rozchází.
Šimonka, zdrcená jeho nevírou, se provdá za starého ředitele cukrovaru Malovce, se kterým odchází do Vídně. Nezoufá, nehýčká své starosti a bolesti, hledá naopak útěchu v ubohých vídeňských dětí, kterých se ujímá.
Kornelie umírá na souchotiny. Neuměla se chopit života a život rozdrtil tuto rozpolcenou loutku.
Podobný osud stíhá Frankovu sestru Michaelu. I ta se zahleděla příliš do sebe, chce ukojit sobecké choutky, miluje vášnivé dobrodružství druha Pirkána, a když ji opustí, zabije se.

Frank nyní prožívá velkou vnitřní změnu. Cítí svůj podíl na smrti otcově, obou dívek i na Šimončině utrpení. Zpokorněl, objevil své zmučené srdce. Z loutky, jež se bezohledně hnala za rozkoší, se stává dělník boží. Obdělává svůj rodný majetek, všímá si venkovského života, jeho tvrdé morálky, pomáhá, kde může...
A Šimonka? Ta obětavě s nasazením všech sil opatruje svého nemocného muže, zoceluje se vnitřně, poznává smysl sebekázně, vidí, že účelem života je boj se světem, nikoliv útěk z něho. Práce ji naučila důvěře v život.

A jakmile její muž zemřel, setkali se na společné dráze tito dva dělníci boží a "nebylo jiné radosti Frankovi než sloužiti jí, jako Šimonce sloužiti jemu. A tak andělé přisluhovali zase neustále jim a každá hodina života jejich byla svatá."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 16.03.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
František Xaver Šalda - Loutky a dělníci božíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­