ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Villon François (*1431 - †asi 1468)

   
­­­­

Závěť (Velký testament)


STRUČNĚ O AUTOROVI:

Villon byl původním jménem Francois Montcorbier. Jméno Villon přejal po vesnici, kde působil jeho strýc. Velký testament (nebo také Závěť) vznikl až po jeho návratu do Paříže v roce 1462, kdy byl Villon znovu vyšetřován a znovu odsouzen k smrti oběšením. Trest mu byl zmírněn na vyhnanství. 1. prokletý básník, tulák a bohém...

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Villon píše na pomezí 2 literárních epoch - renesance a středověku. Renesanční prvky jsou plné zpochybňování středověkých ideálů a představ. Je zde touha po životě, touha využívat všech dostupných prostředků, příležitostí a prožitků, které život nabízí.
Středověkým charakteristickým znakem je zde obava před zatracením. Villon žil na okraji společnosti, což se také podepsalo na jeho tvorbě. Žil přítomností - kritika společnosti, komičnost, šibeniční humor, víra v boha, kontrastnost pocitů...

DĚJ A KOMPOZICE:

Básně lze rozdělit do pěti částí. V první charakterizuje básník sám sebe a píše o propuštění z vězení. Ve druhé části se ohlíží za svou minulostí a hodnotí ji. Ve třetí části vévodí motivy smrti. Čtvrtá část je zaměřena na přátelství a na ženskou krásu. Pátá, poslední část je modlitba k Panně Marii, kterou věnoval matce.

POSTAVY:

Villon ve svém díle moc nepopisuje postavy, spíše se soustředí, jaké ty postavy jsou uvnitř, na jejich psychologii. Inspirací jsou mu lidi z okolí. Autor to byl vzdělaný, jelikož se v díle objevují narážky na biblické a mytologické postavy.

JAZYK A STYL:

  • vulgarismy
  • smysl pro humor
  • metafory, přirovnání
  • básnická skladba

VLIV DÍLA:

Inspirovala se jím Jarmila Loukotková - Navzdory básník zpívá. A také pánové Voskovec a Werich - Balada z hadrů...

VLASTNÍ NÁZOR:

Básnická skladba se mi nečetla dobře. Styl jeho psaní mi není blízký...

CITÁT Z KNIHY:

V smrti se každý třese, zbledne
a zduří se mu cévy v krizi
tváře se mu scvrknou, brada zvedne
v žilách má uzly, v krku hlízy.
I ženské kráse něžné, ryzí
skvostnému tělu opojnému
nic, než ten zmar se nenabízí?
Ne. Nic. Co živé, nesmí k Němu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lily, 09.03.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
François Villon - Závěť (Velký testament)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­