ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Diderot Denis (*05.10.1713 - †31.07.1784)

­­­­

Jeptiška (5)

Román Jeptiška vypráví o dívce, která žije s rodiči a se svými sestrami na venkově. Matka nemá Zuzanu ráda, pořád ji odstrkuje a doma dělá ty nejtěžší práce. Své dvě dcery provdá a dá jim velké věno, pak oznámí Zuzaně, že by bylo nejlepší, kdyby šla do kláštera, že není v jejích silách ji dostatečně zabezpečit. Po dlouhém nátlaku matky Zuzana odchází do kláštera k Marii Paně. Zde je Zuzana velmi nešťastná, protože k tomuto stylu života má odpor. Zuzana stropí skandál, když ji přijímají do řeholního stavu a z kláštera ji vyhodí.
Vrací se domů, ale tam je to pro ni též nesnesitelné. Matka ji ignoruje a nechá ji zavřít do komory. Zuzana se záhy dozvídá, proč tomu tak je. Matka ji nenávidí, protože je nechtěná a s jiným mužem, a proto na ni dále naléhá, aby odešla do kláštera.
Zuzana na toto přání nakonec odchází do kláštera v Longchamp. V něm přilnula k matce představené de Moni. Vyprávěla jí celý svůj osud a ona ji chápala a snažila se jí nějak pomoci v jejím utrpení. Matka představená ale umírá a do kláštera přichází její nástupkyně, sestra Kristýna, která je pravý opak první velebné sestry. Začne jí znepříjemňovat, co se dá. Zadává jí práce, které jsou proti klášternímu řádu, a když ji udělá, začne jí to vyčítat. Zuzana dostává u studny, kde tráví svůj volný čas, sebevražedné myšlenky. Ale nakonec to neudělá, protože ví, že by tím udělala největší radost sestrám.
Zuzana se rozhodne napsat panu Manouzimu, že by chtěla vystoupit z řeholního stavu. Díky této skutečnosti se pro ni klášter stává ještě nesnesitelnějším. Má zde pouze jednu spřízněnou duši, sestru Uršulu, ale nikdo je spolu nesmí vidět, protože by tím ublížila i jí. Zuzana ale proces prohrává. Uršula nemůže snést, jak se se Zuzanou zachází a umírá.
Pan Manouzi zařídí Zuzaně přestup na jiný klášter v Arpajonu. Tady si Zuzanu všichni předcházejí díky jejímu hudebnímu nadání. Matka představená k Zuzaně přilnula až do té míry, kterou klášterní řád zakazuje. Sestra představená se do Zuzany totiž zamilovala a proto chtěla, aby ji učila na klavír. Trávila s ní veškerý svůj volný čas. Odpouštěla jí snídaně a raní chození do kostela. Sestra Tereza na Zuzanu velmi žárlí, protože než přišla, tak se matka představená takhle chovala k ní. Sestra Zuzana se z toho vypovídá páterovi a on jí nařídil se matce představené vyhýbat, aby se to už vícekrát neopakovalo. Tvrdil, že je matka představená ovládlá ďáblem. Sestra Zuzana jeho přikázání poslechla, ale to zas nemohla snést matka představená. Byla nešťastná a chodila jak tělo bez duše. Když Zuzanu nedokázala přesvědčit, že je to úplný nesmysl, tak zašílela a na tyto následky také zemřela.
Zuzana už to nemohla v klášteře vydržet, tak se rozhodla pro útěk, ve kterém jí pomohl také pan Manouzim. Přelezla klášterní zeď, ale při tom si pohmoždila nohu a utrpěla i nějaká vnitřní zranění. Dostala se do rodiny, která netušila kým je. Po Zuzaně bylo vyhlášené pátrání, ale bylo neúspěšné. Zuzana i přes velkou vnitřní touhu být svobodná nakonec podlehne svým zraněním a umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 04.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Denis Diderot - Jeptiška (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)