ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Diderot Denis (*05.10.1713 - †31.07.1784)

­­­­

Jeptiška (9)

  • název originálu: La religieuse
  • přeložili Věra Smetanová, Otakar Novák a Jaroslava Vobrubová-Koutecká

Významné literární dílo Diderotovo, řadící se mezi první z velkých moderních psychologických románů. Sugestivním vylíčením příběhu dívky z měšťanské rodiny, uvězněné v klášteře, prudce zaútočil na tmářství církve a ukázal, jak pláštíkem náboženství zakrývá nemravnost a násilí páchaná na člověku za zdmi klášterů.

OBSAH:

Tato kniha vypráví o osudu dívky Zuzany, kterou nutí rodiče stát se jeptiškou, ačkoliv ona nechce. Z prvního kláštera se jí povede dostat ve chvíli, kdy veřejně odmítne složit slib. Doma ji však její matka přesvědčí, aby do kláštera šla dobrovolně, a to se jí díky argumentu, že je Zuzana nemanželské dítě, povede. Zuzana se má v klášteře zpočátku dobře, ale po změně matky představené se obnoví její nevole k tomu být jeptiškou. Chce se svého již složeného slibu zbavit soudně, ale to jí nevyjde a ostatní jeptišky (popuzené matkou představenou) se jí za tento troufalý pokus krutě mstí. Zuzanin právník jí zajistí přechod do jiného kláštera, kde je však po mnoha úskalích opět obviňována a terorizována ostatními jeptiškami. Rozhodne se proto utéct a skončí jako pomocnice v jedné pařížské prádelně.

HLAVNÍ POSTAVA:

Zuzana byla naivní a zbožná dívka, jež měla přese všechno příkoří ráda svou matku a věřila v Boží pomoc a v dobré lidi. Nikdy od nikoho nečekala nějaký zlý čin, pokud jí k tomu sám nedal důvod. Byla však také snadno ovlivnitelná (nechala se přesvědčit od matky, od Matek představených, od svého posledního zpovědníka) a snadno rezignovala a přestala se bránit.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nejzajímavější se mi zdálo, že jsou zde použity občas přechodníky a že je to psáno z pohledu samotné Zuzany (ačkoliv autorem je muž) a formou dopisu.

Kniha se mi docela líbila. Byla zajímavější, než jsem si myslela, že bude, a mile mě překvapilo, že je psána formou dopisu markýzovi. Myslím, že jí to dodalo na čtivosti a zajímavosti. Alespoň pro mě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 13.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Denis Diderot - Jeptiška (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­