ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Diderot Denis (*05.10.1713 - †31.07.1784)

­­­­

Jeptiška (4)

Děj románu Jeptiška nás zavádí do Francie 18. století a je z části fikcí a mystifikací, z části je však pravdivý. Diderot jej původně psal pro rozptýlení svých přátel.

Hlavní postavou příběhu je mladičká dívka Zuzana Simoninová. O celém jejím příběhu se dozvídáme ze Zuzaniných dopisů adresovaných markýzi Croismarovi.

Zuzana žije ve Francii se svojí matkou, otcem a dvěma sestrami. Ač nad nimi vyniká krásou a nadáním, rodiče mají její sestry raději než ji. A Zuzana později zjišťuje proč - je nemanželským dítětem. Aby odčinila matčin dávný prohřešek a zároveň nemohla vymáhat na rodičích věno a vše přenechala svým sestrám, dají ji rodiče do kláštera a přinutí ji složit řeholní slib. Zuzana nechce, necítí se na to být jeptiškou. Bouří se a při složení svého slibu odmítá. To ji však přinese velké trápení - ostatní jeptišky ji zavřou do kobky a mučí a trýzní ji tak, že nakonec svůj slib jakoby smyslů zbavená složí. Útěchu nalézá u matky představené de Moni, kterou si zamiluje a jež je jí oporou. Stanou se z nich přítelkyně. Nakonec však milovaná matka představená umírá a Zuzana se ocitá sama proti všem - jako oblíbenkyni zesnulé abatyšé ji ostatní jeptišky nenávidí a nová přísná matka představená zrovna tak. Pro Zuzanu nastává nejhorší trápení - dennodenně se stává obětí mušení, týrání, šikany a podobně.

"Večer jsem zaslechla ve své cele, že se řeholnice blíží a zpívají litanie; šly po dvou. Několik jich vstoupilo, vstala jsem; daly mi provaz kolem krku, do jedné ruky zapálenou pochodeň a do druhé důtky. Jedna jeptiška uchopila konec provazu a táhla mě špalírem, celý průvod šel za námi k domácí kapli zasvěcené Panně Marii.
... Potom mi stáhly provaz, svlékly mě po pás, odhrnuly mi vlasy z ramen, do pravé ruky mi daly důtky, které jsem držela v levé, a začaly odříkávat Miserere. Pochopila jsem, co ode mě chtějí, a udělala jsem to..."

Je nešťastná a chce se svým osudem něco dělat. Naštěstí je jí jedna jeptiška nakloněna a s její pomocí se Zuzaně podaří spojit s právníkem Manourim, který ji nakonec dovede až do jiného kláštera. Původně oba přemýšlí a kladou si za cíl soudní zrušení Zuzanina řeholního slibu, což je ve výjimečných případech možné, ale nakonec spor prohrají. Zuzana je ale i tak ráda, že z tyranského kláštera odjíždí pryč.

"Zdá se mi však, že v rozumně řízeném státě by to mělo být naopak: vstup do kláštera by měl být ztížen a vystoupení pokud možno snadné.
... Založil snad řeholní řády Ježíš Kristus? Nemůže se snad církev bez nich obejít? K čemu potřebuje Kristus tolik šílených panen? A k čemu lidstvo tolik obětí? ..."

Ani pobyt v novém klášteře však není klidným pobytem. Zpočátku se zdá být téměř vše dokonalé - přátelská atmosféra a velice hodná a chápavá matka představená, která si Zuzanu ihned oblíbí. Nemá s ní však čisté úmysly. Je o ní známo, že své jeptišky zneužívá a má lesbické sklony. Nic netušící nevinná Zuzana na stále častějším laskáním a něžnosti svojí matky představené však nevidí nic špatného.

"... Zatím si odhrnula roušku z krku a položila mou ruku na svá prsa; mlčela a já taky; zdálo se, že prožívá největší slast. Vybídla mě, abych jí líbala na čelo, na tváře, na oči i na rty; učinila jsem to a nemyslím, že by v tom bylo něco zlého. Její rozkoš se stupňovala; a protože jsem jí chtěla dopřát co nejvíc toho nevinného štěstí, znova jsem ji líbala na čelo, tváře, oči a rty..."

Když ale vše poví u zpovědi, je kněz zděšen a přikáže jí se matce představené vyhýbat. Ta je z toho velmi nešťastná - Zuzanu si velmi zamilovala a její odmítání ji bolí tak, až z toho nakonec zemře.

Zuzana zanedlouho nato využije nenadálé příležitosti a uprchne z kláštera s neznámým mnichem. Je dosud neznalá normálního života a ač ji hledají po celé zemi, chce žít normální život a začíná pracovat jako pradlena.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 04.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Denis Diderot - Jeptiška (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­