ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Diderot Denis (*05.10.1713 - †31.07.1784)

   
­­­­

Jeptiška (3)

Diderot a jeho přátelé si velmi oblíbí markýza de Croismare, který musel odjet do Normandie, aby dal do pořádku nějaké majetkové záležitosti. Diderot a přátelé ho velmi postrádají, proto se po 15ti měsících rozhodnou přimět ho k návratu. Sázejí na jeho velkodušnost. Využijí příběhu mníšky z Longchamp, Margarity Delamarrové (někdy i Zuzany Saulierové), která je v klášteře proti své vůli a soud o zrušení svého slibu prohrála.
Diderot a spol přimějí markýze, aby si myslel, že se Margaritě podařilo utéct z kláštera a uchýlit se k jisté paní Moreau-Madinové. Skupinka rozpoutá korespondenci a výsledkem je markýzova ochota pomoci a nabízí Zuzaně místo vychovatelky jeho dcery. Plán přimět markýze k návratu do Paříže Diderotovi a jeho přátelům tedy nevyšel. Potřebují proto akci ukončit, proto nechávají fiktivní Zuzanu zemřít.
Po deseti letech se markýz náhodou potká s paní Madinovou a jeden z přátel, Grimm musí prozradit celý výmysl. Markýz to považuje za dobrý vtip.
Na Diderota ale padá deprese a celý příběh se pro něj natolik zhmotní, že mu musí dát nějakou formu. Je plně ponořen do psaní díla, naneštěstí jeho elán později ochabne a román zůstává nedokončený.

Pro matku Zuzany Simoninové je její dcera pouze stálým obrazcem její nevěry, která nezůstala bez následků. Její otčím to tuší, proto to nejlepší, co mohou udělat, je dát Zuzanu do kláštera Panny Marie. Nemohou a vlastně ani nechtějí dát Zuzaně věno, vše dali jejím sestrám. Dívka nemá právo na nic. Dívka se marně vzpírá. Vzepře se také při skládání slibu a na otázku, zda se rozhodla dobrovolně vstoupit do řeholnického stavu, odpovídá ne.
Rodiče se snaží najít jiný klášter. Zuzany se ujmou až v klášteře Longchamp. Dívka zde není šťastná, plní si pečlivě své povinnosti, ale dělá to s nechutí. Sebevraždu nespáchá jen proto, že si to všichni v klášteře viditelně přejí a Zuzaninu smrt by jen uvítali. Ostatní mníšky jí pobyt v klášteře znepříjemňují, jak se jen dá. Zuzana nemá v pokoji nic než holé stěny a matraci bez přikrývek. I modlit se jí zakázali. Jediná kamarádka, sestra Uršula, zemře.
Zuzana v zoufalství hledá pomoc u markýze do Croismare. Advokát pan Manouri se jí snaží všemožně pomoct, soud o zrušení slíbu dívka prohraje, proto jí Manouri alespoň zařídí přeložení do kláštera Arpajone. Zde se jí vede lépe, přesto se objeví nepříjemnost - matka představená využila situace a neodolala lesbickému pokušení, snaží se Zuzanu svést... Zuzana se svěří zpovědníkovi, který jí nakáže držet se od představené dál. Dívka poslechne, matce představené se vyhýbá, následkem čehož představená zešílí.
Nakonec Zuzana z kláštera užíká do Paříže za pomoci mladého benediktina a uchyluje se do Domova svaté Kateřiny. Nachází práci, ale stále se bojí, že bude odhalena.. Není si jistá vůbec ničím, netuší, co ji v budoucnu čeká...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Denis Diderot - Jeptiška (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­